30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bedlam na izraelskim lotnisku Ben Gurion po tym, jak pasażerowie przeszli z niewybuchami

Bedlam na izraelskim lotnisku Ben Gurion po tym, jak pasażerowie przeszli z niewybuchami

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Rodzina amerykańskich turystów wywołała w czwartek pandemonium na izraelskim lotnisku Ben Gurion, kiedy próbowali przejść przez zabezpieczenia z niewybuchami, które znaleźli podczas zwiedzania okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan.

Nagranie z tej sceny pokazało podróżnych biegnących w poszukiwaniu bezpieczeństwa i chowających się za bagażami i ladami, podczas gdy rodzice gorączkowo krzyczeli na swoje dzieci. Stan ciągłej gotowości Izraela do ataku został pokazany, gdy dziesiątki ludzi natychmiast przykucnęło na podłodze hali odlotów.

Nie doszło do eksplozji, ale 32-letni mężczyzna trafił do szpitala z obrażeniami odniesionymi, gdy próbował biegać wzdłuż taśmy bagażowej, według izraelskiego urzędu lotnisk.

Incydent podobno rozpoczął się, gdy inspektorzy bezpieczeństwa znaleźli coś podejrzanego w bagażu rodziny i zidentyfikowali to jako niewybuchy. Urzędnicy natychmiast przystąpili do ewakuacji, wywołując panikę w całym budynku.

Rodzina powiedziała agentom, że jedno z ich dzieci znalazło przedmiot podczas zwiedzania Wzgórz Golan, górzystego obszaru 95 mil na północny wschód od Jerozolimy – i 50 mil od Damaszku – który Izrael schwytał z Syrii w 1967 roku. zabierając go do domu, powiedziała rodzina.Na pamiątkę – nieświadoma jego niebezpiecznego charakteru, jak podają lokalne media.

Funkcjonariusze bezpieczeństwa anulowali nakazy eksmisji po przesłuchaniu rodziny. Pozwolono im wejść na pokład samolotu.

Urządzenie, prawdopodobnie pozostałość po walkach z Syrią w 1967 lub 1973 roku, jest jednym z kilku przypadków niewybuchów odkrytych na obszarze, o którym wiadomo, że miejscowi zachowują ostrożność, gdy oddalają się od znanych ścieżek.

READ  Prezydent Tajwanu spokojnie spotkał się z senatorami USA przed SitDown Kevina McCarthy'ego

Rozminowywanie trwa w wielu miejscach wzdłuż rozdartych wojną granic Izraela, Syrii i Libanu. A w styczniu armia izraelska zdetonowała setki amunicji z 45-letniej syryjskiej składnicy broni niedawno odkrytej na Golanie.

Usuwanie materiałów wybuchowych jest częścią wysiłków Izraela na rzecz promowania wzrostu populacji i turystyki w bogatych dolinach i otwartych polach regionu. W zeszłym roku rząd ogłosił plany podwojenia liczby Izraelczyków mieszkających na Golan 300 milionów dolarów inwestycji w mieszkalnictwie i infrastrukturze.

Izrael zaanektował Golan w 1981 roku, pomimo ciągłych roszczeń Syrii do tego obszaru. Żaden kraj nie szanował suwerenności Izraela w regionie, nawet prezydent Donald Trump Oficjalnie uznane Wzgórza Golan W ramach Izraela w 2019 roku.