8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej: 20 000 rosyjskich żołnierzy zabitych w ciągu 5 miesięcy, mówi USA

Ivan Gershkovich, reporter Wall Street Journal, jest przetrzymywany w Rosji od ponad miesiąca pod zarzutem szpiegostwa, co Stany Zjednoczone odrzucają.kredyt…Alexander Zemlyanichenko/Associated Press

Organizacja Narodów Zjednoczonych będzie obchodzić 30. rocznicę Światowego Dnia Wolności Prasy we wtorek, w czasie, gdy wzrosła liczba śmiertelnych ataków na dziennikarzy – szczególnie podczas wojen na Ukrainie iw Ameryce Łacińskiej – a rekordowa liczba trafiła do więzień. Grupa.

Wydarzenia w Organizacji Narodów Zjednoczonych do obserwowania Dzisiaj będzie zawierać Program w Sali Zgromadzenia Ogólnego Zawiera tytuły od AG Sulzberger, wydawcy The New York Times i Almar Latour, wydawcy The Wall Street Journal. światowa wolność Dzień ten jest oficjalnie obchodzony w środę.

Obie gazety sprzeciwiły się zatrzymaniu przez Rosję 31-letniego amerykańskiego reportera Iwana Gerszkowicza. Wcześniej związany z The Times, pan Gershkovitch został moskiewskim korespondentem The Journal w 2022 roku.

Został aresztowany pod koniec marca podczas wizyty prasowej w rosyjskim mieście Jekaterynburg, a wkrótce wrócił do stolicy Rosji i oskarżony o szpiegostwo, oskarżenia, które Stany Zjednoczone uważają za fałszywe. Całostronicowe ogłoszenie w The Journal, The Times i The Washington Post w zeszłym tygodniu mówiło, że aresztowanie pana Gershkovitcha było „ostatnim z niepokojących trendów, w których dziennikarze są nękani, aresztowani lub gorzej za reportaże”.

Wśród światowych wydarzeń związanych z wolnością prasy w Organizacji Narodów Zjednoczonych, dyskusje panelowe będą koncentrować się na zagrożeniach dla dziennikarzy i prasy w celu promowania praw człowieka i przyszłości mediów.

the Komitet Ochrony DziennikarzyGrupa kontrolna, Poinformowano, że zginęło co najmniej 67 dziennikarzy i pracowników mediów w 2022 r. Była to najwyższa liczba od 2018 r. i wzrost o blisko 50 proc. od 2021 r.

Komisja przypisany wzrost do dużej liczby zabitych dziennikarzy relacjonujących wojnę na Ukrainie i „gwałtowny wzrost” morderstw w Ameryce Łacińskiej, gdzie Według przewodniczącej komisji, Judy Ginsberg„Relacjonowanie polityki, przestępczości i korupcji może być bardziej niszczycielskie lub śmiertelne niż relacjonowanie wojny na pełną skalę”.

READ  Łódź turystyczna zatonęła w jeziorze Maggiore, dwie osoby nie żyją, dwie zaginęły - donosi

Komitet stwierdził, że odkąd Rosja rozpoczęła w zeszłym roku inwazję na Ukrainę, potwierdzono tam śmierć 14 dziennikarzy i pracowników mediów. Ostatnim był ukraiński dziennikarz Bogdan Petek, który został zastrzelony w środę podczas pracy dla włoskiego dziennika La Repubblica wraz z włoskim reporterem Corrado Zunino, który został ranny.

Komisja bada okoliczności śmierci dwóch innych dziennikarzy na Ukrainie, aby ustalić, czy byli oni powiązani z pracą.

Do tej pory w 2023 roku na całym świecie zmarło dziewięciu dziennikarzy i pracowników mediów, w tym sześć potwierdzonych zgonów bezpośrednio związanych z pracą dziennikarzy. Komitet stwierdził, że dziennikarz lub pracownik mediów został zabity lub zginął w krzyżowym ogniu, w walce lub podczas wykonywania niebezpiecznego zadania.

Zdjęcia zabitych dziennikarzy podczas czuwania w Meksyku w sierpniu.kredyt…Eduardo Verdugo/Associated Press

Aresztowania dziennikarzy są jeszcze częstsze. Od 1 grudnia 2022 r. Komisja ds Okazało się, że za kratami przebywa 363 dziennikarzy – Nowy globalny wzrost, który przekroczył rekord z poprzedniego roku o 20 procent.

Komitet określił tę postać jako „kolejny ponury kamień milowy w pogarszającym się krajobrazie medialnym”.

Robert Mahoney, dyrektor ds. projektów specjalnych Grupy, w poniedziałek Zauważył, że niezależne dziennikarstwo kwitło kiedyś na całym świecie, gdy Internet podważył kontrolę państwa nad informacjami i prasą oraz wprowadził swobody publikacji.

Napisał, że później to się zmieniło, gdy rządy zdobywają nowe technologie do wykorzystania jako narzędzia cenzury i nadzoru, dodając: „Dziennikarstwo potrzebuje demokracji i rządów prawa, aby się rozwijać. Teraz traci jedno i drugie”.

Poprawione w dniu

2 maja 2023 r

:

We wcześniejszej wersji tego artykułu błędnie podano nazwisko włoskiego dziennikarza. To Corrado Zunino, a nie Corada.

Jak radzimy sobie z poprawkami?