15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Powołując się na amerykański wywiad, Biden mówi, że Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę

Powołując się na amerykański wywiad, Biden mówi, że Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę

kredyt…Brendan Hoffman dla The New York Times

Duże amerykańskie i europejskie firmy działające w terenie na Ukrainie poinformowały w piątek, że mają gotowe plany awaryjne na wypadek rosyjskiej inwazji, ale jeszcze nie zarządziły przeniesienia personelu.

Nawet gdy zachodni przywódcy ostrzegali, że rosyjski prezydent Władimir Putin może zarządzić atak na Ukrainę, kierownictwo międzynarodowych korporacji w większości sugerowało, że nie wierzą, że rosyjskie siły rzeczywiście dokonają inwazji naziemnej. Anna Derevienko, Zastępca Dyrektora Europejskie Stowarzyszenie Biznesu.

Pani Derevianko, której stowarzyszenie obejmuje Nestle, BASF, ArcelorMittal, Bayer i ponad 1000 europejskich firm, które zatrudniają ponad dwa miliony osób na Ukrainie, powiedziała.

„Jeśli zapytasz ludzi biznesu, uznają, że fizyczna inwazja jest scenariuszem niskiego ryzyka” – dodała. „Nie ma poczucia paniki”.

ten Możliwość cyberatakówZ drugiej strony jest to bardziej niepokojące. Rządowe strony internetowe, państwowe banki i część infrastruktury państwowej walczyły z internetowymi inwazjami hakerów, których Ukraińcy uważają za Rosjan, chcących wyłączyć komputery i ukraść dane. Pani Derevienko powiedziała, że ​​europejskie i amerykańskie firmy na Ukrainie uważają ataki cyfrowe za jedno z głównych zagrożeń, z którymi muszą sobie radzić i które podjęły działania, aby wzmocnić swoje cyberbezpieczeństwo.

ten Ukraińskie Stowarzyszenie Informatyczne, W tym krajowe i międzynarodowe firmy technologiczne, takie jak Sigma Software i gigant gier wideo Ubisoft, powiedział, że obecność branży w kraju stale rośnie od niszczycielskiej inwazji Rosji na Krym w 2014 roku.

Stowarzyszenie podało w oświadczeniu, że firmy z branży technologicznej, która jest obecnie warta 6,8 miliarda dolarów, w ramach swojej strategii biznesowej planują zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom w przypadku „nadzwyczajnej sytuacji”.

„Siły zbrojne Ukrainy zgromadziły siły, nabrały doświadczenia bojowego i są gotowe do obrony kraju i jego ludności” – dodano w oświadczeniu. W przeciwieństwie do tego, powiedziała, plany reakcji firm technologicznych „Ma na celu ochronę talentów i ciągłości ich działalności biznesowej”.

READ  Niemcy mówią, że Zachód zgadza się na dalsze sankcje wobec Rosji po zabójstwie Buchy

Stowarzyszenie dodało, że ponad 90 procent firm technologicznych ankietowanych w tym miesiącu oceniło ryzyko eskalacji konfliktu jako niskie do średniego, zauważając, że żadna z nich nie była przygotowana na pełną transformację.

ten Amerykańska Izba Handlowa na Ukrainie Powiedział, że jego 633 członków, w tym 3M, Toyota i Citibank, nadal prowadzi działalność, ale ma plany awaryjne, aby kontynuować działalność w przypadku sytuacji awaryjnej.

Andy Honder, prezes Konfederacji Biznesu, powiedział, że większość firm członkowskich sporządziła swoje plany dawno temu, ale nadal je aktualizują i przeglądają.

Pani Derevienko z Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu powiedziała, że ​​Ukraina liczy na dalsze inwestycje zagraniczne, które pomogą utrzymać stabilność gospodarki. Międzynarodowe korporacje są zlokalizowane w całym kraju w agrobiznesie, farmacji, technologii i logistyce.

Gospodarka Ukrainy dopiero w ostatnich latach zaczęła odbudowywać się po niszczycielskim ciosie po aneksji Krymu przez Moskwę w 2014 roku, a prorosyjscy rebelianci zajęli wschodni Donbas na Ukrainie. Od tego czasu zachodni sojusznicy przekazali Ukrainie i działającym tam firmom ponad 48 mld USD dwustronnego i wielostronnego wsparcia gospodarczego.

W tym tygodniu Stany Zjednoczone zobowiązały się wzmocnienie ukraińskiej gospodarki, Po oświadczeniu autorstwa zestaw 7 Kraje uprzemysłowione przygotowały się na to samo.

„Na razie firmy twierdzą, że planują kontynuować działalność jak zwykle” – powiedziała pani Derevienko. Sytuacja może się jednak skomplikować, zwłaszcza jeśli główne porty morskie i lotniska zostaną zamknięte, utrudniając eksport i zadając kolejny cios gospodarce.