28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Western Union uruchomił bankowość mobilną w Polsce

Western Union uruchomił bankowość mobilną w Polsce

Wydaje się, że nowa usługa bankowości cyfrowej Western Union wymaga pewnych poprawek. Może to być szczególnie interesujące dla klientów korzystających z przekazów pieniężnych Western Union

Western Union zapowiedział, że jako pierwszy na świecie (po Rumunii, Niemczech i Włoszech) zaoferuje na polskim rynku konta bankowe z aplikacją mobilną i kartą płatniczą Visa. Konto można otworzyć zdalnie, weryfikując swoją tożsamość za pośrednictwem aplikacji, robiąc zdjęcie dowodu osobistego lub nawiązując wideorozmowę z doradcą. Jeśli jednak ktoś uważa, że ​​pojawił się kolejny groźny rywal dla Polaków, z obecną ofertą Western Union, to raczej tak się nie stanie. Zainteresowani mogą być tylko obecni klienci Western Union wysyłający pieniądze za granicę. Ale krok po kroku.

Jeśli chodzi o proces aktywacji aplikacji i zakładania konta, nie wydaje się on jeszcze zakończony. Po pierwsze, nie wszystkie elementy procesu są spolaryzowane. Na przykład wiadomości e-mail lub SMS, które otrzymują kody weryfikacyjne dla potwierdzenia adresu e-mail i numeru telefonu, są w języku angielskim. Po drugie, niektóre instrukcje wyświetlane podczas uruchamiania aplikacji mogą być niezrozumiałe dla Polaków, jak np. „Sufiks numeru ulicy” (odnosi się do litery dodawanej do numeru budynku, jeśli zawiera on wielokrotności).

Zobacz też: 14,5 proc. Wiele płatności kartą odbywa się w terminalach w Polsce za pomocą rozwiązań takich jak Apple Pay czy Google Pay

Wreszcie, proces wydaje mi się zbyt skomplikowany. Najpierw klient musi zeskanować swój dowód osobisty, w moim przypadku komputer błędnie odczytał większość danych z dokumentu, więc musiałem to poprawić. Aplikacja prosi klienta o zbliżenie identyfikatora do smartfona w celu ponownego pobrania tych danych przez połączenie NFC. Ostatecznie nie mogłem otworzyć konta, mimo że miałem już elektroniczny dowód. Aplikacja wyświetla komunikat, że nie udało się pobrać danych, należy spróbować ponownie. I tak dalej. Biuro prasowe WU w Polsce poinformowało, że instytucja jest świadoma tych niedociągnięć i pracuje nad ich wyeliminowaniem. Obecnie serwis zaleca skorzystanie z drugiej formy aktywacji, a mianowicie poprzez weryfikację wideo.

READ  Polska w składzie Włochy zmierzy się z Grecją w półfinałowym starciu z USA

Jednak jeśli chodzi o cennik, na stronie dostępny jest tylko dokument z listopada 2021 roku. (Nie otrzymałem jeszcze nowego, jeśli tak się stanie, zaktualizuję tekst) A wszystkie informacje w nim zawarte są niezgodne z ogłoszeniami WU na stronie głównej nowego serwisu. Zgodnie z cennikiem WU oferuje dwa plany – darmowe konto standardowe i premium za 9,99 zł miesięcznie. W każdym z tych planów klient otrzymuje konto główne w złotych oraz konto dodatkowe w euro (na stronie głównej wskazane jest tylko jedno konto). Posiadacze planu Premium mogą również zdecydować się na pięć dodatkowych kont walutowych.

Z kontem podstawowym można połączyć konta oszczędnościowe, jedno w planie standardowym i cztery w planie premium. Środki zgromadzone na tych rachunkach są oprocentowane według cennika w wysokości 1,5 proc. (standard) lub 3 proc. (premium). Jednak na stronie głównej WU informuje, że promocyjne oprocentowanie Konta Standard w marcu tego roku wyniesie 2 proc., tylko przez kilka tygodni.

Zobacz też: Polski lider e-commerce uruchomił allegro.cz w Czechach

Kartę debetową Visa można powiązać z kontem wirtualnym i plastikowym. Oferuje 15 zł w abonamencie standardowym. Użytkownicy planu Premium zamawiają kartę za darmo. Korzystanie z karty jest bezpłatne, ale wyłącznie w celach reklamowych. Nie wiadomo, jak długo to potrwa i ile trzeba będzie zapłacić za korzystanie z karty po jej wygaśnięciu.

Wypłaty z bankomatów są bezpłatne w euro i tylko w strefie euro. W innych przypadkach, np. W Polsce taka transakcja kosztuje 3 zł. W planie standardowym wypłata następuje raz w miesiącu, aw pakiecie premium – dwukrotnie. Spready walutowe dla transakcji kartą wahają się od 1 do 2 procent, w zależności od obsługiwanego planu płatności.

Cena innych usług jest interesująca. Na przykład w metodach doładowania konta na pierwszym miejscu wyświetlana jest transakcja kartą płatniczą innego banku. Za każde takie doładowanie Western Union pobierana jest opłata 9,49 zł (konto standardowe) lub 4,49 zł (konto premium). Przychodzący przelew SEPA jest bezpłatny. Ponieważ Western Union Digital Banking nie posiada polskich numerów IBAN, przelewy Elixir nie są ujęte w cenniku.

READ  Hubert Hurcox rozpoczyna nowy turniej U-12 w Polsce, obiecując wyjazd finalistów na Halle Open 2023

Zobacz też: Polska rampa fintech w dwóch rundach zebrała pół miliarda złotych

Posiadacze Western Union e-Banking mają dostęp do przelewów pieniężnych, najważniejszej usługi, jaką Western Union kiedykolwiek znał. Posiadacze rachunków stałych mogą wysyłać 10 przekazów pieniężnych do innych użytkowników bankowości elektronicznej WU i 10 przekazów pieniężnych do innych. Posiadacze kont premium przesłali 20 przekazów pieniężnych po kosztach. Poza paczką przelew kosztuje 2 zł.

Jeśli chodzi o pozostałe opłaty, to warto wspomnieć, że są też pasywne. Jeśli klient nie dokona żadnych transakcji przez rok, Western Union co miesiąc będzie pobierać opłatę w wysokości 5 zł za brak aktywności. Oczywiście na każdym koncie są środki. WU nie pisze o możliwości dodawania kart do portfeli cyfrowych na stronie usługi bankowości cyfrowej Western Union. Z drugiej strony karty banku są wymienione jako kompatybilne z Google Pay w witrynie Google. Na stronie Apple Pay nie ma podobnych informacji.

Usługa bankowości cyfrowej Western Union jest świadczona przez WU International Bank z siedzibą w Wiedniu i pod nadzorem władz austriackich.