14 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ważny komunikat o neutrinach, który ma miejsce dzisiaj: ScienceAlert

Ważny komunikat o neutrinach, który ma miejsce dzisiaj: ScienceAlert

To będzie wielki tydzień dla wiadomości o kosmosie i fizyce, ponieważ w czwartek, 29 czerwca, ogłoszono dwie duże konferencje prasowe na temat wszechświata.

Mogą mieć wspólną historię, ale oba są bardzo osobnymi ogłoszeniami i, co możemy powiedzieć, bardzo wyjątkowymi znaleziskami, które zostaną udostępnione opinii publicznej.

Zanurzmy się i zobaczmy, co wiemy do tej pory.

Odkrycie fal grawitacyjnych

Zaktualizowano 29 czerwca 2023 r.: Zostało to ogłoszone i to oficjalne! Naukowcy odkryli szum tła wszechświata. Przeczytaj więcej tutaj.

Wykrycie tego szumu w tle jest ogromne, ponieważ może zrewolucjonizować nasze rozumienie początków wszechświata.

Na przykład promieniowanie elektromagnetyczne nie daje obrazu Wszechświata wcześniej niż w czasie ostatniego rozproszenia (około 400 000 lat po Wielkim Wybuchu), natomiast fale grawitacyjne mogą dostarczyć nam informacji o początku inflacji, zaledwie 10-32 sekund po Wielkim Wybuchu” – powiedziała w styczniu Michelle Starr, starsza dziennikarka ScienceAlert, fizyk teoretyk Susan Scott z Australian National University i ARC Center of Excellence for Gravitational Wave Detection.

Wyróżnienie tego słabego szumu tła spośród wszystkich innych „dźwięków” we wszechświecie było bardzo trudne. Ale naukowcom udało się to zrobić za pomocą tablic synchronizacji pulsarów.

Pulsary to rodzaj gwiazd neutronowych, pozostałości po masywnych gwiazdach, które zginęły w spektakularnej supernowej, pozostawiając jedynie gęste jądro.

Te wirujące gwiazdy działają jak kosmiczne latarnie, a ich wiązki promieniowania radiowego omiatają Ziemię w precyzyjnych odstępach czasu.

Zmarszczki fal grawitacyjnych powinny teoretycznie powodować niewielkie anomalie w synchronizacji tych pulsarów.

Jeden pulsar sam w sobie niewiele by znaczył, ale duża liczba pulsarów wykazuje podobne niespójności, które mogą reprezentować rodzaj fal grawitacyjnych, których spodziewalibyśmy się, że będą generowane przez łączenie się czarnych dziur we wczesnym wszechświecie, powiedział Michele Starr. wytłumaczyć.

READ  Odkryto nieoczekiwany podwójny kwazar – parę łączących się galaktyk zapalających czarne dziury na kursie kolizyjnym

Podczas gdy naukowcy wstrzymują się z twierdzeniem, że wykryli już fale grawitacyjne, mają bardzo obiecującą sygnaturę, a więcej danych powinno ujawnić wyraźniejszy obraz.

Odkrycie neutrina

Aktualizacja 29 czerwca 2023 r.: Druga reklama już! Oficjalnie wykryliśmy wysokoenergetyczne neutrina, które pochodzą spod naszej galaktyki.

Dali nam pierwszą mapę neutrin płaszczyzny galaktycznej, a także zasugerowali pochodzenie tajemniczych promieni kosmicznych.

Odkryty przez Obserwatorium Neutrino IceCube Zbudowany głęboko w lodzie Antarktydy.

Ten detektor cząstek wyszukuje neutrina; Cząstki subatomowe, które są niezwykle trudne do wykrycia ze względu na brak ładunku i masy, które w rzeczywistości nie istnieją.

Ta podobna do ducha zdolność masowego i niezauważalnego przechodzenia przez nasz wszechświat sprawiła, że ​​neutrina zyskały przydomek „cząsteczek duchów”. Czyni je to również idealnymi przedmiotami do badania odległych wydarzeń kosmicznych, ponieważ ich trajektoria i właściwości pozostają względnie niezmienione przez otoczenie podczas lotu w kosmosie.

Neutrina są emitowane w ramach procesu rozpadu beta, który przekształca neutrony w protony – co czyni je jedną z najbardziej rozpowszechnionych cząstek subatomowych we wszechświecie, z Dziesiątki miliardów Uderzaj w paznokcie co sekundę, nawet tego nie zauważając.

Wcześniej wykryliśmy neutrina z odległe kwazaryI zderzenia cząsteki nawet Nasze Słońce. Są nawet kandydatami na tajemniczą substancję znaną jako ciemna materia.

Możesz ponownie obejrzeć reklamę tutaj.

border frame=”0″allow=”akcelerometr; automatyczny start; Zapis do schowka. nośniki kodowane żyroskopowo; Obrazek w obrazku; udostępnianie w sieci „allowfullscreen>”.