18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Warszawa zwalnia dowódcę polskiego Eurokorpusu, powołując się na śledztwo – DW – 27.03.2024

Warszawa zwalnia dowódcę polskiego Eurokorpusu, powołując się na śledztwo – DW – 27.03.2024

The Polski Dowódca jednostki wojskowej Eurokorpus został odwołany przez Ministerstwo Obrony RP w związku z kontrwywiadem w sprawie jego poświadczenia bezpieczeństwa.

Służył generał broni Jarosław Gromadziński Dowódca EurokorpusuWspólna grupa wojskowa niektórych krajów UE i NATO, od czerwca 2023 r., ale rozkaz powrotu do Warszawy.

„Kontrwywiad wojskowy wszczął czynności dochodzeniowe w sprawie poświadczenia bezpieczeństwa osobistego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z uzyskaniem nowych informacji na temat tego funkcjonariusza” – czytamy w środowym komunikacie ministerstwa.

Stwierdzono, że mianowano już innego funkcjonariusza, który ma „zapewnić ciągłość” na stanowisku „ze skutkiem natychmiastowym”.

Generał broni Gromadziński dowodził wcześniej polską 18. Dywizją Zmechanizowaną w Iraku.

W ostatnich miesiącach pełnił funkcję członka międzynarodowej grupy pomocowej Ukraina w Wiesbaden, NiemcyMiejsce, w którym odbywał szkolenie Ukraińscy żołnierze.

Co to jest Eurokorpus?

Eurocorps to wielonarodowa europejska jednostka wojskowa składająca się z personelu z 11 krajów: „członków uczestniczących” z Belgii, Francji, Niemiec, Luksemburga, Polski i Hiszpanii oraz „członków stowarzyszonych” z Austrii, Grecji, Włoch, Rumunii i Turcji.

Eurokorpus ma swoje korzenie w francusko-niemieckiej brygadzie utworzonej w 1989 roku w ramach francuskich i niemieckich wysiłków na rzecz wzmocnienia integracji bezpieczeństwa europejskiego.

Organizacje Eurocorp z siedzibą we francuskim Strasburgu są upoważnione do uczestnictwa Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) I NATO Operacje ewakuacyjne, operacje humanitarne, utrzymywanie pokoju i zarządzanie kryzysowe.

Ostatnio brał udział w misjach pokojowych i szkoleniach żołnierzy Mali I to Republika Środkowoafrykańska.

W 2004 roku był używany Afganistan.

mf/wd (Reuters, AFP)

READ  Innowacyjne w Polsce podejście do ograniczenia umieralności na raka prostaty - Euractive