26 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W związku z utrzymującym się załamaniem w handlu chiński eksport spadł w sierpniu o 8,8%.

W związku z utrzymującym się załamaniem w handlu chiński eksport spadł w sierpniu o 8,8%.

  • W czwartek Chiny ogłosiły kolejny miesięczny spadek importu i eksportu, choć mniej dotkliwy niż oczekiwano.
  • W 2023 r. import spada obecnie z każdym miesiącem w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Od kwietnia eksport spada w ujęciu rocznym w każdym miesiącu w związku ze spadkiem światowego popytu na chińskie towary.

Statki towarowe dokują w terminalu kontenerowym Longtan w porcie Nanjing w celu załadunku i rozładunku kontenerów w Nanjing, prowincja Jiangsu, Chiny, 6 września 2023 r.

Norfoto | Norfoto | Obrazy Getty’ego

PEKIN – Chiny zgłosiły w czwartek kolejny miesięczny spadek importu i eksportu, choć mniej dotkliwy niż oczekiwano.

Eksport w dolarach amerykańskich spadł w sierpniu o 8,8% w porównaniu do roku ubiegłego. To wynik lepszy od prognozy sondażu Reutersa mówiącej o spadku o 9,2%.

Import w dolarach amerykańskich spadł w sierpniu o 7,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co było lepsze od prognozy Reutersa mówiącej o spadku o 9%.

W 2023 r. import spada obecnie z każdym miesiącem w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Od kwietnia eksport spada w ujęciu rocznym w każdym miesiącu w związku ze spadkiem światowego popytu na chińskie towary.

„Ogólnie rzecz biorąc, liczby nadal wskazują na utrzymujące się niekorzystne tendencje pomimo niewielkiej poprawy” – stwierdził w notatce Hao Zhou, główny ekonomista Guotai Junan International.

„Patrząc w przyszłość, to, czy wzrost handlu w Chinach rzeczywiście osiągnie najniższy poziom, będzie zależeć od kilku czynników” – powiedział, odnosząc się do nieruchomości, wysokich cen ropy i słabości chińskiego juana w stosunku do dolara amerykańskiego.