30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W trosce o uchodźców polskie miasta odrzucają pamiątkowe syreny – The New Indian Express

Za pomocą PTI

WARSZAWA: W trosce o dobro swoich ukraińskich uchodźców, burmistrzowie miast w całej Polsce odmawiają wydania przez rząd instrukcji, aby w niedzielę ogłosić naloty w ramach upamiętnienia katastrofy prezydenckiego samolotu w Polsce w 2010 roku.

Prawicowy rząd federalny chce włączyć syreny o 0641 GMT w niedzielę, 12 lat po katastrofie lotniczej w Rosji, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 kluczowych Polaków.

Kaczyński był bliźniakiem Jarosława Kaczyńskiego, lidera rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz czołowego polskiego polityka.

Ale burmistrzowie miast, którzy reprezentują samorządy, odmawiają tego, mówiąc, że byłby to niepotrzebny szok dla ludzi, zwłaszcza dzieci, które niedawno uciekły ze swoich domów na dźwięk nalotów i udały się do schronów, aby uniknąć rosyjskich bombardowań. Zaatakował Ukrainę 24 lutego.

Ponad 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy szukało schronienia w sąsiedniej Polsce i przebywa w wyspecjalizowanych ośrodkach recepcyjnych lub u osób indywidualnych.

Wiele osób potrzebuje pomocy psychologicznej, aby poradzić sobie z traumą.

Premier Polski Mateusz Morawiecki podkreślił w sobotę, że katastrofa lotnicza z 2010 roku była tragedią narodową, a jej ofiary zasługują na wszelką pamięć.

Powiedział, że do uchodźców wysyłano syreny, aby wyjaśnić, że nie ma niebezpieczeństwa.

W związku z rosyjską okupacją Ukrainy, polski rząd ponawia kontrowersyjne oskarżenie, że zabójstwo prezydenta, pierwszej damy i innych kluczowych osobistości politycznych z 10 kwietnia 2010 r. było częścią spisku Kremla.

Szczególny nacisk kładzie się na niedzielną regulację.

Jednak samorządy, często kierowane przez polityków opozycji, twierdzą, że użycie syren alarmowych z okazji rocznicy jest „bardzo nieodpowiedzialne”.

Syreny przynoszą przerażające powiązania wielu Polakom, którzy jako dzieci doświadczyli II wojny światowej lub oglądali filmy dokumentalne o zniszczeniu kraju podczas wojny.

„Nie wydamy syren w rocznicę”, powiedział Rafael Brusky, burmistrz centralnego miasta Bizancjum.

„Widziałem wiele dzieci przestraszonych wojną”.

READ  Nazwany Stena Eppah i rozpoczął operacje między Szwecją a Polską

Brusky powiedział, że był przyzwyczajony do wielu „niemądrych” decyzji obecnego prawicowego rządu, „ale istnieją granice głupoty”.