20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W ten weekend rój meteorów Leonidów osiągnie swój szczyt

W ten weekend rój meteorów Leonidów osiągnie swój szczyt

Georgi Lekowski/EPA-EFE/Shutterstock

Meteoryt Leonid przelatuje po nocnym niebie nad Stone Dolls w Koklis w Macedonii Północnej, 17 listopada 2020 r. W 2023 r. meteor osiągnie swój szczyt w sobotę 18 listopada.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Następny w kolejce do oszałamiających niebiańskich spektakli na koniec roku będzie rój meteorów Leonidów, który ma wytworzyć jasne meteory, a pociągi będą strzelać po nocnym niebie.

Leonidy są aktywne od początku listopada, ale oczekuje się, że osiągną szczyt w ten weekend o 00:33 ET w sobotę. Według Earth Sky. Obserwatorzy nieba mogą zobaczyć od 10 do 15 meteorów na godzinę na olśniewającym pokazie.

Ci, którzy chcą dojrzeć meteor z tego roju, będą mieli szczęście, ponieważ Księżyc będzie w fazie woskującego sierpa i nie będzie tak dużych zakłóceń świetlnych, jak podczas pełni Księżyca, powiedział. Doktor Sharon Morsink, Profesor fizyki na Uniwersytecie Alberty w Edmonton w Albercie. Według brytyjskiego Daily Mail w noc, w której występują największe opady, Księżyc będzie w 23% pełni Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe.

Chociaż szczyt przypada na sobotę, taką samą liczbę meteorów można zobaczyć kilka dni przed i po. Najlepszy czas na obserwację deszczu będzie po północy w dowolnej strefie czasowej, kiedy konstelacja Lwa jest najwyżej na niebie, powiedział Morsink, który prowadzi także uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne. Wyjaśniła, że ​​Lew jest radiantem roju meteorów i wydaje się, że jest to punkt, z którego prawdopodobnie wzięło się to zjawisko.

„Najważniejszą rzeczą jest trzymanie się z daleka od zanieczyszczeń świetlnych” – powiedział Morsink. „Nadal możesz zobaczyć meteoryty, jeśli jesteś w mieście, ale nie zobaczysz ich tak wiele, jak to możliwe, jeśli wyjdziesz z miasta”.

READ  Naukowcy tworzą w laboratorium najzimniejszą substancję we wszechświecie

Leonidy są znane z wywoływania burz meteorytowych – terminu tego używa się, gdy wielkość opadów osiąga co najmniej 1000 meteorów na godzinę. Według NASA.

Według danych Leonidów, będących rekordzistami największej liczby meteorów na godzinę obserwowanych w strumieniu meteorytów, w 1966 roku wyprodukowano 144 000 meteorów na godzinę. Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe. Rój spowodował także częstsze eksplozje w latach 1999 i 2001, ale społeczność nie spodziewa się kolejnej burzy aż do 2099 r., kiedy to Ziemia prawdopodobnie napotka gęstą chmurę szczątków swojej macierzystej komety, Tempel-Tuttle.

Kiedy kometa krąży wokół Słońca, pozostawia po sobie ślad skał i pyłu, który wygląda jak coroczny rój meteorów Leonidów, gdy Ziemia przemieszcza się przez gruz podczas swojej orbity.

Chociaż w tym roku nie należy spodziewać się burzy Leonidów, zawsze istnieje szansa, że ​​zobaczymy o kilka meteorów więcej, niż oczekiwano, powiedział Morsink.

„Wyjście i zobaczenie deszczu meteorytów po raz pierwszy zawsze jest świetną zabawą” – powiedziała. „To po prostu interesujące połączenie, które mamy z całym Układem Słonecznym — jest to kometa, która jest daleko od nas i kręci się wokół Słońca od niewiarygodnie długiego czasu, prawdopodobnie miliardów lat. … To nasz sposób komunikowania się z rzeczami naprawdę odległymi.”

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej meteoryty Leonidy będą płonąć na niebie aż do ustania opadów 2 grudnia. Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe. Jeśli chcesz zobaczyć więcej, oto pozostałe roje meteorów, których szczyt osiągnie w 2023 r.:

● Bliźnięta: 13-14 grudnia

● Ursydy: 21-22 grudnia

W 2023 roku pozostały dwa księżyce, Według Almanachu Rolników:

● 27 listopada: Księżyc Bobra

● 26 grudnia: Zimny ​​Księżyc