28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Demonstracja głębokiej kosmicznej komunikacji optycznej NASA wysyła i odbiera pierwsze dane

Demonstracja głębokiej kosmicznej komunikacji optycznej NASA wysyła i odbiera pierwsze dane

„Osiągnięcie pierwszego światła to jeden z wielu ważnych kamieni milowych dla DSOC w nadchodzących miesiącach, torujący drogę w kierunku komunikacji z większą szybkością transmisji danych, zdolnej do przesyłania informacji naukowych, obrazów w wysokiej rozdzielczości i przesyłania strumieniowego wideo, aby wesprzeć kolejny gigantyczny krok ludzkości: Wysłanie ludzi na MarsaTrudy Curtis, kierownik ds. demonstracji technologii w siedzibie NASA w Waszyngtonie, powiedziała:

Dane testowe przesyłano także jednocześnie za pomocą laserów łącza w górę i w dół, co stanowi procedurę znaną jako „zamykanie łącza”, która jest głównym celem eksperymentu. Chociaż demonstracja technologii nie obejmuje transmisji danych z misji Psyche, ściśle współpracuje z zespołem wsparcia misji Psyche, aby zapewnić, że operacje DSOC nie kolidują z operacjami statku kosmicznego.

„Wtorkowy poranny test był pierwszym, który w pełni zintegrował transpondery naziemne i pokładowe, co wymagało współpracy zespołów operacyjnych DSOC i Psyche” – powiedziała Meera Srinivasan, kierownik ds. operacji DSOC w JPL. „To było ogromne wyzwanie i mamy dużo pracy do wykonania, ale w krótkim czasie udało nam się wysłać, odebrać i odszyfrować część danych”.

Przed tym kamieniem milowym w ramach projektu należało spełnić kilka innych celów, począwszy od zdjęcia osłony ochronnej lotniczego nadajnika-odbiornika laserowego po uruchomienie urządzenia. W międzyczasie statek kosmiczny Psyche przeprowadza własne kontrole, obejmujące obsługę systemów napędowych i instrumentów testowych, które zostaną wykorzystane do badania asteroidy Psyche, gdy dotrze tam w 2028 roku.

READ  Astronomowie odkryli potężny „szybki rozbłysk radiowy”, który podróżował przez osiem miliardów lat | Inteligentne wiadomości