16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W Polsce młodzi ludzie odkrywają swoje żydowskie korzenie – DW – 26.01.2024

W Polsce młodzi ludzie odkrywają swoje żydowskie korzenie – DW – 26.01.2024

Od 10 lat pusty tramwaj cicho toczy się po ulicach Warszawa 27 stycznia. Zamiast numeru pasa na dachu widnieje duża gwiazda Dawida. Jej trasa przebiega przez część miasta okupowaną przez hitlerowskich okupantów Polski Największe getto żydowskie w Europie w 1940 r.

Podróż pustym tramwajem przypomina nam o zamordowanych warszawskich Żydach Druga wojna światowa. Zanim nazi Podczas gdy obywatele żydowscy w Niemczech byli prześladowani i mordowani, w Warszawie było 330 000 Żydów, co stanowi jedną trzecią populacji stolicy. Po Nowym Jorku drugim co do wielkości kierunkiem była Warszawa Żyd Społeczeństwo na świecie.

Najważniejsze uroczystości upamiętniające ofiary Holokaust odbywające się w Były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu Na południu Polski. W latach 1940–1945 w Auschwitz, największym nazistowskim obozie zagłady, zginęło około 1,1 miliona ludzi. Ponad 90% z nich stanowili Żydzi. Polska i innych okupowanych przez nazistów krajów w Europie.

Ten pusty tramwaj jeździ ulicami Warszawy co roku 27 stycznia, aby upamiętnić Żydów zamordowanych w getcie warszawskim podczas II wojny światowej.Zdjęcie: PR/Warschauer Straßenbahnen

27 stycznia 1945 roku Auschwitz został wyzwolony przez sowiecki Czerwony Krzyż. Od 2005 roku dzień ten obchodzony jest co roku na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście .

Spośród 6 milionów żydowskich ofiar Holokaustu zdecydowana większość zginęła w okupowanej Polsce, dlatego wielu Żydów uważa Polskę za masowy grób.

Miejsce o dużym znaczeniu historycznym

Zagraniczni goście często pytają Franciszka Bojańczyka, jak to możliwe, że Żyd żyje dziś w Polsce. Choć część przodków Pojańczyka zginęła w Holokauście, 30-letni historyk powiedział, że nigdy nie opuścił Warszawy.

„Kiedy spaceruję ulicami Warszawy, czasami myślę o tym, co się tutaj wydarzyło” – powiedział DW. – Ale nie cały czas. Gdybym codziennie myślała o tym, jak smutne jest to miejsce, nie mogłabym tu mieszkać. Nie można ciągle myśleć o śmierci.

Polski historyk Franciszek Bojańczyk pracuje w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.Fot. Monika Sieradzka/DW

Od początku roku Pojańczyk odpowiada za relacje z diasporą żydowską w Polskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

READ  „Polska jest pierwszym krajem, który zareagował na dużą ekspansję Rosji na Ukrainę”

Żydowska historia „zamieciona pod dywan”

W muzeum pracuje także jego żona Zobia Bojancic. Ma także żydowskie korzenie.

Rodzina jego matki uległa zmianie katolicyzm Wiele pokoleń temu. „W domu regularnie odwiedza mnie wielu żydowskich przyjaciół moich rodziców, chociaż nie obchodzimy żadnych uroczystości religijnych” – powiedziała. Niemniej jednak znał życie Żydów. „To nie tak, że musiałem się dowiedzieć, albo że byłem zaskoczony”.

Jego dziadek uniknął zagłady podczas Holokaustu. „Został adoptowany w młodym wieku przez polskich rodziców, wychował się w polskim domu, został ochrzczony i był gorliwym katolikiem” – powiedział.

Sofia Bojańczyk trzyma żółtą papierową torebkę narcyzową noszoną dla upamiętnienia powstania w getcie warszawskim w 1943 roku.Fot. Monika Sieradzka/DW

Niestety – dodał – jego rodzina nie chce o tym rozmawiać. „Ta historia została zamieciona pod dywan” – powiedział DW. Ma nadzieję, że uda jej się zapobiec całkowitemu zapomnieniu o tej tematyce i w przyszłości zbadać ją z ojcem.

Szukając swoich żydowskich korzeni

Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie w Polsce odkrywają swoje żydowskie korzenie dopiero wtedy, gdy zaczynają zgłębiać historię swojej rodziny. Po Holokauście wiele polskich rodzin żydowskich starało się ukryć przed młodszym pokoleniem wiedzę o strasznych losach swoich przodków.

Ratowanie artefaktów Holokaustu dla przyszłości

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Kiedy Franciszek po raz pierwszy zainteresował się historią Żydów w szkole, matka podzieliła się z nim wspomnieniami o dziadku, który przeżył Holokaust. Do tego czasu nie wiedział, że ma żydowskie korzenie.

„W notatkach mojego dziadka Tatiusa Neumanna znalazłem wspólną rodzinę zidentyfikowaną jako polską” – powiedział DW. Newmanowie nie chodzili do synagogi i zostali ochrzczeni przed wybuchem wojny. Kiedy niemieccy okupanci wepchnęli wszystkich warszawskich Żydów do getta, rodzinie udało się uniknąć tego losu.

Myślę o strasznym losie Żydów w Europie

Z wykształcenia architekt na uniwersytecie w Monachium, Tadeusz Neuman zajmował przed wojną wysokie stanowiska w polskim przemyśle. Jego żona, Zuzanna Goldfeder, była siostrzenicą legendarnego francuskiego producenta samochodów Andre Citroena.

READ  Otwarcie fabryki chipsów PepsiCo w Polsce

Z biegiem lat zamożnej rodzinie udało się zdobyć nowe dokumenty, opłacić kryjówki czy przekupić nazistowską tajną policję, Gestapo. Newman i jego syn przeżyli. Goldfeder został jednak aresztowany przez gestapo w 1942 roku i wtrącony do getta, gdzie został zastrzelony.

Żydzi w getcie warszawskim zostali zatrzymani przez wojska hitlerowskie i wysłani do obozów zagłady.Zdjęcie: Familienarchiv von Matj Grzywaczewski | Zdjęcie z negatywu: Bolin-Museum

„Może wydarzyło się to tutaj, a może bardzo blisko miejsca, w którym teraz pracuję” – powiedział Franciszek w zamyśleniu. Masywny budynek, w którym mieści się Muzeum Bohlina, stoi w pobliżu „Umschlagplatz”, miejsca dawnego getta, w którym wojska hitlerowskie łapały setki tysięcy Żydów przed wysłaniem ich do obozów zagłady.

„Ale myślę też o ludziach, którzy zbudowali nowe życie na gruzach” – powiedział.

Przed II wojną światową w Polsce żyło prawie 3,5 miliona Żydów, co stanowiło 10% ogółu ludności Polski. Holokaust przeżyło ponad 400 000 ludzi.

Większość z nich opuściła kraj po wojnie – m.in. na skutek pogromów i kampanii antysemickich prowadzonych przez polskich komunistów.

Część Żydów z getta warszawskiego została deportowana do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.Zdjęcie: Artur Vidak/NurPhoto/Image Alliance

Spadek komunizm Rok 1989 to okres renesansu gmin żydowskich. Szacuje się, że obecnie w Polsce około 20 000 osób ma żydowskie korzenie.

„Miejsce przyjazne dla narodu żydowskiego”

Franciszek Bojańczyk powiedział, że Żydzi mogą czuć się w Polsce bezpiecznie. „Na szczęście nie ma w Polsce tak dramatycznych incydentów antysemickich, jak w Paryżu czy Ameryce, które przypominają o latach przedwojennych, jak malowanie gwiazd Dawida na drzwiach” – powiedział.

Dodał, że choć ostatnio nastąpił wzrost Antysemityzm A antyizraelskie hasła krążące w Internecie – przede wszystkim ze względu na wojnę w Gazie – Polska nadal jest „miejscem przyjaznym dla narodu żydowskiego”.

Zofia i Franciszek optymistycznie patrzą w przyszłość i planują ukierunkować korzenie swojego 2-letniego syna. „Chcę mu zapewnić żydowskie wychowanie, jakiego nigdy nie miał, to dla niego naturalne, żeby nie musiał głęboko sięgać do pamięci, żeby je odnaleźć lub dowiedzieć się o tym przez przypadek” – powiedziała Zobia. .

READ  SuperEnduro rozpoczyna się zwycięstwem Bolta w Polsce

Podobnie jak Pojańczykowie, wielu młodych Polaków o żydowskich korzeniach odkrywa swoją tożsamość w nadziei, że trudne sprawy żydowsko-polskie, zarówno prywatne, jak i publiczne, przestaną być tematem tabu.

Artykuł ten został pierwotnie napisany w języku niemieckim.