24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W ogonie gwiazdozbioru Węża wykryto żłobek gwiazd

W ogonie gwiazdozbioru Węża wykryto żłobek gwiazd

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Astronomowie dostrzegli gwiezdny żłobek w nowym świetle, dzięki Teleskopowi Przeglądowemu Astronomii w zakresie widzialnym i podczerwonym w Chile.

Teleskop VISTA, znajdujący się w Obserwatorium Paranal Europejskiego Obserwatorium Południowego w Antofagasta w Chile, obserwował mgławicę Sh2-54 w świetle podczerwonym, które nie jest widoczne dla ludzkiego oka.

Podczas gdy pył międzygwiezdny pochłania światło widzialne, czyli to, co widzimy, światło podczerwone może przenikać przez gęste obłoki pyłu w kosmosie, ujawniając szczegóły, których wcześniej nie widziano.

Interaktywne: najlepsze zdjęcia kosmiczne z 2022 roku

Obrazy mgławic w podczerwieni pomagają astronomom dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają gwiazdy. Nowe zdjęcie ujawniło bogactwo gwiazd za pomarańczową poświatą mgławicy.

Porównaj obraz w podczerwieni wypełniony światłem gwiazd z obrazem mgławicy Sh2-54 w świetle widzialnym, używając suwaka poniżej.

Liczne mgławice lub obłoki gazu i pyłu, które napędzają formowanie się gwiazd, znajdują się na końcu konstelacji Węża — nazwanego tak ze względu na podobieństwo do węża. Gorące miejsca narodzin gwiazd obejmują mgławice Orzeł, Omega i Sh2-54.

Astronomowie skupili się na otaczającej ją mgławicy Sh2-54 6000 lat świetlnych od Ziemi. „Sh” w nazwie ciała kosmicznego odnosi się do astronoma Stewarta Sharplessa, który był odpowiedzialny za skatalogowanie ponad 300 mgławic w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Zdjęcie wykonano bardzo czułą kamerą o rozdzielczości 67 milionów pikseli na teleskopie VISTA w ramach przeglądu VISTA Variables in Via Láctea eXtended.

W ramach projektu wielokrotnie obserwuje się duże obszary Drogi Mlecznej w świetle podczerwonym, aby odkryć tajemnice ewolucji gwiazd.

Mgławice i żłobki gwiazd były również przedmiotem zainteresowania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który rozpoczął naukowe obserwacje Wszechświata w lipcu 2022 roku.

READ  Rewolucjonizuje biologię: półsyntetyczny genom drożdży odkrywa nowe horyzonty w inżynierii genetycznej

Jak dotąd Webb odkrył migoczące gwiazdy w gwiezdnych żłobkach, takich jak Mgławica Oriona, Mgławica Carina i wśród celebrytów Filary Stworzenia w Mgławicy Orzeł.