Stany Zjednoczone i Unia Europejska domagają się zapewnień, że Chiny wniosą wkład do każdego utworzonego funduszu – i że kraj ten nie będzie kwalifikował się do otrzymywania z niego pieniędzy. Organizacja Narodów Zjednoczonych klasyfikuje obecnie Chiny jako „kraje rozwijające się”, dzięki czemu kwalifikują się one do rekompensaty klimatycznej, mimo że są obecnie największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych i drugą co do wielkości gospodarką świata. Chiny zaciekle sprzeciwiają się traktowaniu ich jako lidera w globalnych rozmowach klimatycznych.
Nasza relacja ze Szczytu Klimatycznego COP27
- Marginalny: John Kerry, specjalny wysłannik USA ds. zmian klimatu, Pozytywny wynik testu na Covid-19 W ostatnich godzinach negocjacji na rozmowach klimatycznych ONZ.
- W poszukiwaniu rozwiązania: Ponieważ rozmowy trwają, gospodarzem szczytu jest Egipt, Wysunął pomysł powołania funduszu pomocy krajom rozwijającym się Radzenie sobie ze „stratami i szkodami” spowodowanymi przez globalne ocieplenie.
- Wysokie oczekiwania: Prezydent elekt Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva, został okrzyknięty bohaterem na szczycie za obietnicę powstrzymania wylesiania w Amazonii. Ale czeka go wiele wyzwań.
Nie ma też gwarancji, że bogate kraje zdeponują pieniądze w funduszu. Dziesięć lat temu Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inni zamożni ludzie zobowiązali się do mobilizacji 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie działań klimatycznych do 2020 roku, aby pomóc biednym krajom w przejściu na czystą energię i dostosowaniu się do przyszłych zagrożeń klimatycznych poprzez środki takie jak budowa falochronów. że oni wciąż brakuje dziesiątki miliardów dolarów rocznie.
Podczas gdy amerykańscy dyplomaci mogą zatwierdzić fundusz, fundusze muszą zostać przywłaszczone przez Kongres. W zeszłym roku administracja Bidena starała się o 2,5 miliarda dolarów na finansowanie klimatu, ale dostała tylko 1 miliard dolarów, i to wtedy Demokraci kontrolowali obie izby. Ponieważ Republikanie są gotowi do przejęcia Izby Reprezentantów w styczniu, perspektywy zatwierdzenia przez Kongres zupełnie nowego funduszu na pokrycie strat i szkód wyglądają ponuro.
Ze swojej strony wiele krajów europejskich dobrowolnie się zobowiązało Ponad 300 milionów dolarów na pokrycie strat i szkód, przy czym większość tych pieniędzy zostanie przeznaczona na nowy program ubezpieczeniowy, aby pomóc krajom w odbudowie po klęskach żywiołowych, takich jak powodzie. Biedne kraje pochwaliły te wczesne wysiłki, zauważając jednocześnie, że stanowią one jedynie ułamek tego, co jest potrzebne.
„Warto zauważyć, że mamy fundusz, ale potrzebujemy pieniędzy, aby było to opłacalne” – powiedział Mohamed Addo, dyrektor wykonawczy Power Shift Africa, grupy, której celem jest pobudzanie działań klimatycznych na całym kontynencie. „Mamy puste wiadro. Teraz musimy je wypełnić, aby wsparcie mogło płynąć do ludzi najbardziej dotkniętych i cierpiących w tej chwili przez kryzys klimatyczny.”
Toczył się zaciekły spór o to, co można by nazwać nowym funduszem. Kraje rozwijające się postrzegają je jako offsety, a aktywiści klimatyczni nazywają je offsetami. Ale amerykańscy dyplomaci byli nieugięci, że pieniądze powinny być nazywane „zasobami na straty i szkody”.
Dla Stanów Zjednoczonych, tegoroczny szczyt klimatyczny, Znany jako COP27To było brutalne przebudzenie. Prezydent Biden i jego wysłannik ds. klimatu, John Kerry, przybyli do Egiptu, aby promować przełomowe nowe przepisy, które zainwestują 370 miliardów dolarów w czystą energię i pomogą Ameryce w głębokim ograniczeniu emisji. Pan Biden powiedział zgromadzonym ministrom i dyplomatom, że Stany Zjednoczone Chciał przewodzić światu W przejściu od paliw kopalnych w kierunku przyszłości, w której globalne ocieplenie zostanie ograniczone do względnie bezpiecznego poziomu.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy