SYDNEY (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden zorganizuje w tym roku kolejny szczyt przywódców wysp Pacyfiku, powiedział doradca ds. Środa.
Analitycy polityczni stwierdzili, że odwołanie przez Bidena krótkiej wizyty w Port Moresby zaplanowanej na następny poniedziałek po szczycie G7 w Japonii zadało cios wiarygodności USA w regionie wysp Pacyfiku, gdzie Waszyngton konkuruje o wpływy z Chinami.
Zapytany w drodze z Bidenem do Japonii, czy decyzja o odwołaniu daje Pekinowi przewagę, Jake Sullivan, główny doradca prezydenta ds.
„W tym roku kalendarzowym zobaczycie, jak prezydent wzywa przywódców wysp Pacyfiku na ważny szczyt, drugi raz w ciągu 12 miesięcy, kiedy to zrobił” – powiedział Sullivan dziennikarzom na pokładzie Air Force One.
Szczyt nie ustalił jeszcze daty, „ale zapiszemy ją w księgach, abyśmy mogli dalej posuwać się naprzód z Wyspami Pacyfiku” – powiedział Sullivan.
Biden był gospodarzem bezprecedensowego szczytu przywódców wysp Pacyfiku w zeszłym roku.
Trzygodzinny postój w Port Moresby w następny poniedziałek będzie pierwszym tam dla urzędującego prezydenta USA, a naród wyspiarski ogłosił święto państwowe na jego cześć. Biden miał tam spotkać się z 18 przywódcami wysp Pacyfiku.
„Są wyraźnie rozczarowani, że prezydent nie będzie pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który pojedzie do Papui-Nowej Gwinei” – powiedział Sullivan.
„Ale są również świadomi faktu, że ten prezydent zrobił więcej niż jakikolwiek poprzedni prezydent w odniesieniu do jego osobistego zaangażowania na wyspach Pacyfiku”.
pułap zadłużenia
Kryzys wokół pułapu zadłużenia USA – problem, który może zaszkodzić światowej gospodarce – skłonił Bidena do przełożenia wizyt zarówno w Papui-Nowej Gwinei, jak i Australii, aby umożliwić mu wcześniejszy powrót do Waszyngtonu.
Miał się spotkać w Sydney z przywódcami innych krajów Kwartetu – Australii, Japonii i Indii – ale teraz będzie przemawiał w Japonii.
Przystanek w Papui-Nowej Gwinei, 9-milionowym kraju na północ od Australii, jest postrzegany jako ważny krok w budowaniu zaufania w regionie, w którym Chiny dążą do zwiększenia obecności w zakresie bezpieczeństwa.
„Dla Papui-Nowej Gwinei była to bardzo ważna sprawa i będą rozczarowani” – powiedział Mihai Sora, analityk wysp Pacyfiku w think tanku Lowy Institute w Sydney, nazywając to „ciosem w wiarygodność USA w regionie jako stałego partnera”.
„Do tej pory przywódcy wysp Pacyfiku dawali Stanom Zjednoczonym korzyść z wątpliwości co do ich zdolności do ponownego zaangażowania”.
Przypomina decyzję Bidena o odwołaniu wyjazdu prezydenta Baracka Obamy na dwa szczyty w Azji w 2013 r. z powodu zamknięcia rządu USA.
Premier Papui-Nowej Gwinei, James Marape, powiedział w tym tygodniu, że jego rząd przygotowuje się do podpisania ważnego paktu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi oraz paktu bezpieczeństwa, który pozwoli statkom amerykańskiej straży przybrzeżnej patrolować jej wody. Nie skomentował publicznie odwołania Bidena.
Niektórzy politycy partii opozycyjnych skrytykowali porozumienie jako mogące rozgniewać Chiny, głównego darczyńcę infrastruktury.
Trzy wizyty do jedenastej
Richard Mudd, były szef australijskiego wywiadu obecnie w Asia Society Policy Institute, powiedział, że odwołanie może być porażką dla stosunków.
„Mantra w regionie polega na pokazywaniu się. Bycie widocznym to połowa sukcesu. Chiny pojawiają się cały czas, więc optyka nie jest świetna” – powiedział.
Prezydent Chin Xi Jinping odwiedził region trzykrotnie, w tym wizytę w Papui-Nowej Gwinei w 2018 roku.
Wyspy Pacyfiku obejmują 40 milionów kilometrów kwadratowych oceanu, gdzie ważne szlaki morskie i kable podmorskie łączą Stany Zjednoczone z ich sojusznikami Australią i Japonią. Ale tamtejsi przywódcy skarżyli się Stanom Zjednoczonym, że są postrzegani jako „przelatujący”.
W ubiegłym roku Chiny zawarły z Wyspami Salomona porozumienie w sprawie bezpieczeństwa, w ramach którego chińska firma państwowa przebuduje międzynarodowy port. Pekin nadal naciskał na większą rolę w regionie, po tym jak nie udało mu się podpisać z 10 krajami umowy o bezpieczeństwie i handlu.
Waszyngton poczynił postępy w odnawianiu strategicznych porozumień z dwoma krajami wyspiarskimi Pacyfiku — Mikronezją i Palau — na mocy których zachowuje odpowiedzialność za ich obronę i udziela pomocy gospodarczej, uzyskując w zamian wyłączny dostęp do dużych obszarów strategicznych na Pacyfiku.
Oczekuje, że zostanie oficjalnie podpisana podczas ceremonii w Papui-Nowej Gwinei w poniedziałek. Trzecia umowa z Wyspami Marshalla nie została jeszcze sfinalizowana i ma wygasnąć w tym roku.
(Raportowanie Kirsty Needham) w Sydney; Dodatkowe raporty Lucy Cramer w Wellington; Montaż autorstwa Nicka McPhee
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy