14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ryś iberyjski powraca znad krawędzi wyginięcia

Ryś iberyjski powraca znad krawędzi wyginięcia

MADRYT (AP) – Sytuacja wygląda dobrze Ryś iberyjski.

Nieco ponad dwie dekady temu żbik szpiczasty był na skraju wyginięcia, ale od czwartku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody twierdzi, że nie jest już gatunkiem zagrożonym.

Według najnowszego wydania Czerwonej Księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, skuteczne wysiłki na rzecz ochrony przyrody oznaczają, że zwierzę to pochodzące z Hiszpanii i Portugalii jest obecnie ledwo uznawane za gatunek wrażliwy.

Ryś iberyjski spaceruje z królikiem w pysku po tym, jak go złapał w pobliżu Parku Narodowego Doñana, w Aznalcázar, Hiszpania, w czwartek, 5 kwietnia 2019 r. (AP Photo/Antonio Pizarro)

W 2001 r. na Półwyspie Iberyjskim żyły tylko 62 dojrzałe rysie iberyjskie – średniej wielkości koty o brązowych cętkach, z charakterystycznymi spiczastymi uszami i parą brodatych kępek zarostu. Zanik tego gatunku jest ściśle powiązany ze zniknięciem jego głównej ofiary, zająca europejskiego, a także degradacją siedlisk i działalnością człowieka.

Podniesiono alarm i rozpoczęto projekty w zakresie hodowli, reintrodukcji i ochrony, a także wysiłki mające na celu przywrócenie siedlisk, takich jak gęste lasy, zarośla i łąki w Morzu Śródziemnym. Po ponad dwóch dekadach, w 2022 roku, skończą się rezerwaty przyrody w południowej Hiszpanii Portugalia Zawiera 648 osobników dorosłych. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody podała, że ​​najnowszy spis powszechny przeprowadzony w zeszłym roku wykazał, że żyje tam ponad 2000 dorosłych i nieletnich.

„To naprawdę duży sukces, ogromny wzrost liczebności populacji” – powiedział The Associated Press Craig Hilton Taylor, szef Jednostki Czerwonej Listy IUCN.

Jednym z kluczy do ich odbudowy było zwrócenie uwagi na populacje królików, które zostały dotknięte zmianami w produkcji rolnej. Hilton Taylor stwierdziła, że ​​jej powrót do zdrowia doprowadził do stałego wzrostu liczby rysi.

„Największe odrodzenie gatunku kotów, jakie kiedykolwiek osiągnięto dzięki ochronie (…), jest wynikiem zaangażowanej współpracy między organami publicznymi, instytucjami naukowymi, organizacjami pozarządowymi, prywatnymi firmami i członkami społeczności, w tym lokalnymi właścicielami gruntów, rolnikami, hodowcami zwierząt łownych i myśliwymi” – powiedział Francisco. Javier Salcedo Ortiz, koordynator finansowanego ze środków UE projektu LIFE Lynx-Connect, stwierdził w oświadczeniu.

IUCN współpracowała także ze społecznościami lokalnymi, aby podnieść świadomość znaczenia rysia iberyjskiego w ekosystemie, pomagając w ograniczeniu śmiertelności zwierząt spowodowanej kłusownictwem i śmiercią na drogach. Ponadto rolnicy otrzymają odszkodowanie, jeśli koty zabiją jakiekolwiek zwierzęta gospodarskie, powiedział Hilton Taylor.

Od 2010 r. w niektórych częściach Portugalii i Hiszpanii ponownie wprowadzono ponad 400 rysi iberyjskich, które obecnie zajmują co najmniej 3320 km², w porównaniu z 449 km² w 2005 r.

„Musimy wziąć wszystko pod uwagę przed wypuszczeniem rysia i mniej więcej co cztery lata dokonujemy przeglądu protokołów” – powiedział Ramon Pérez de Ayala, dyrektor hiszpańskiego projektu gatunków w ramach World Wildlife Fund. WWF jest jedną z organizacji pozarządowych zaangażowanych w projekt.

Chociaż najnowsza aktualizacja Czerwonej Listy daje nadzieję dla innych gatunków znajdujących się w takiej samej sytuacji, ryś nie jest jeszcze zagrożony, mówi Hilton Taylor.

Największą niepewnością jest to, co stanie się z królikami, zwierzętami podatnymi na epidemie wirusów, a także inne choroby przenoszone przez zwierzęta domowe.

„Niepokoją nas również kwestie związane ze zmianą klimatu, reakcją siedlisk na zmiany klimatyczne, a zwłaszcza rosnącym wpływem pożarów, co widzieliśmy w regionie Morza Śródziemnego w ciągu ostatniego roku lub dwóch” – stwierdził Hilton Taylor.

___

Brooks relacjonował z Kopenhagi w Danii.

READ  „Pół patriota, pół zdrajca”: bojownicy Wagnera myślą o nieudanym buncie z urazą i niepewnością