16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W dochodzeniu dotyczącym wizy postawiono zarzuty urzędnikowi byłego konserwatywnego rządu Polski

W dochodzeniu dotyczącym wizy postawiono zarzuty urzędnikowi byłego konserwatywnego rządu Polski

WARSZAWA, Polska – Wiceminister spraw zagranicznych poprzedniego prawicowego rządu Polski stanął w środę przed prokuratorami, gdzie usłyszał zarzuty sprzedaży wiz i zezwoleń na pracę migrantom za tysiące dolarów, podali urzędnicy antykorupcyjny.

The Oszustwo pieniężne za wizę wyszła zeszłego lata i podważyła twarde stanowisko rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość w sprawie imigracji, co doprowadziło do jej utraty władzy. Październikowe wybory parlamentarne. Dochodzenie Otwierany Na początku ubiegłego roku.

Były wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za sprawy dyplomatyczne Piotr W. W środowym oświadczeniu Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że zidentyfikowano je jedynie jako

Doprowadzono go do Lubina, gdzie prokuratorzy postawili mu zarzuty naruszenia uprawnień do posługiwania się dokumentami ministerialnymi. Polska ma wpływ na wydawanie wiz oraz udostępnianie informacji niejawnych osobie nieuprawnionej w latach 2022-23.

Jeżeli wyrok skazujący zostanie uznany na rozprawie, oskarżonemu może grozić kara do 10 lat więzienia.

Prokuratura Krajowa podała później, że oskarżony odmówił składania zeznań w proteście potwierdzając swoją niewinność.

Został zwolniony za kaucją. Biuro antykorupcyjne poinformowało, że w tej sprawie zarzuty usłyszało kolejnych 8 osób.

Polskie media podały w sierpniu, że od 2021 r. polskie jednostki konsularne wydały migrantom z Azji i Afryki w zamian za łapówki około 250 tys. wiz. W tym samym czasie odwołano wiceministra spraw zagranicznych, a media powiązały go z korupcją.

Zaprzeczył jakiemukolwiek niewłaściwemu postępowaniu.

W zeszłym tygodniu dwóch ministrów byłego rządu w Departamencie Prawa i Sprawiedliwości, były minister spraw wewnętrznych, Zatrzymano Mariusza Kamińskiego i jego wspólnika Macieja Wąsika Trafił także do więzienia po tym, jak sąd orzekł, że nadużył władzy.

Prawo i Sprawiedliwość oraz ich partner, Prezydent Andrej Duda, Protestują przeciwko karze więzienia.