20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W amazońskim lesie deszczowym odkryto nowy, ogromny gatunek węża

W amazońskim lesie deszczowym odkryto nowy, ogromny gatunek węża

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Naukowcy pracujący w lasach deszczowych Amazonii odkryli nowy gatunek węża, podobno największy na świecie.

Zespół z Uniwersytetu w Queensland udał się do ekwadorskiej Amazonii w celu poszukiwania nieudokumentowanej wcześniej północnej anakondy zielonej (Eunectes akayima) po wezwaniu ludu Waorani o obserwację anakondy „podobno największej istniejącej” – twierdzą naukowcy . .

Zespół dołączył do rybaków podczas 10-dniowej wyprawy do obszaru Baminu na terytorium Paihwairi Waorani, a następnie przepłynął system rzeczny, „aby znaleźć liczne anakondy czające się w płytkich wodach, czyhające na zdobycz” – powiedział profesor Brian Fry, biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Uniwersytet w Queensland, który kierował zespołem, stwierdził w oświadczeniu:

Anakondy to gigantyczne, niejadowite węże zwężone, występujące w wodach lub w ich pobliżu w ciepłych częściach Ameryki Południowej.

„Wielkość tych wspaniałych stworzeń była niewiarygodna, gdyż napotkana przez nas samica anakondy mierzyła 6,3 metra (20,7 stopy) długości” – Fry powiedział o odkryciu zespołu, którego dokonano podczas kręcenia nadchodzącego serialu National Geographic „Od bieguna do bieguna z wolą”. ” Kowal.”

Zespół stwierdził również, że słyszał niepotwierdzone dowody na obserwacje węży mierzących 7,5 metra (24,6 stopy) i 500 kilogramów (1100 funtów) długości na tym obszarze.

Według brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej, które odnotowuje, że anakonda zielona jest najcięższym wężem na świecie, ważył 227 kilogramów (500 funtów). Ma 8,43 m (27,7 stopy) długości i 1,11 m (3,6 stopy) szerokości.
Podczas gdy inny gatunek, pyton siatkowy, jest zwykle dłuższy – często osiągając ponad 6,25 m (20,5 stopy) długości – jest lżejszy.

Jednak eksperci badający te stworzenia odkryli, że nowo zidentyfikowany gatunek anakondy zielonej północnej oddzielił się od anakondy zielonej południowej prawie 10 milionów lat temu i różnią się genetycznie o 5,5%.

READ  FlixBus: śmiertelny wypadek na niemieckiej autostradzie pod Lipskiem

„To bardzo ważne. Dla porównania, ludzie różnią się od szympansów tylko o około 2 procent” – powiedział Fry. Wyniki opisano w czasopiśmie Różnorodność MDPI.

Następnie zespół postanowił porównać genetykę anakondy zielonej z innymi okazami w innych miejscach, aby ocenić ją jako gatunek wskaźnikowy stanu ekosystemów, i ostrzegł, że Amazonia stoi w obliczu wielu zagrożeń.

„Wylesianie dorzecza Amazonki w wyniku ekspansji rolnictwa doprowadziło do utraty szacunkowo 20–31 procent siedlisk, co do 2050 r. może dotknąć nawet 40 procent lasów” – powiedział Fry.

Dodał, że degradacja siedlisk, pożary lasów, susza i zmiany klimatyczne zagrażają rzadkim gatunkom, takim jak anakondy, które występują w tak rzadkich ekosystemach.