30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ustawodawca mówi, że rosyjska sonda wpływów nie zostanie otwarta przed wyborami w Polsce

Ustawodawca mówi, że rosyjska sonda wpływów nie zostanie otwarta przed wyborami w Polsce

W szczególności krytycy zarzucają rządowi, że planuje wykorzystać komisję do usunięcia ze sceny politycznej lidera największej partii opozycyjnej – byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Po krytyce ze strony prawników, Stanów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej, że ustawa powołująca Komisję skutecznie zabraniała jednostkom pełnienia funkcji publicznych bez kontroli sądowej, prezydent Andrzej Duda zaproponował poprawki łagodzące obawy.

Rozwodniona wersja ustawy została przyjęta przez parlament w czerwcu.

W piątek poseł PiS Marek Ast powiedział, że spowodowane przez to opóźnienie spowodowało, że komisja nie mogła powstać przed końcem obecnej kadencji parlamentu.

„Czas na powołanie komisji został znacznie skrócony… Zadaniem parlamentu w następnej kadencji będzie wykonanie tej ustawy i powołanie komisji” – powiedział PAP Ast.

W czerwcu setki tysięcy ludzi przemaszerowało przez stołeczną Warszawę, aby uczcić rocznicę pierwszych od wojny demokratycznych wyborów w Polsce. Zdaniem wielu obserwatorów, gniew wywołany rosyjskim prawem wpływowym pobudził zwolenników opozycji.

Ponieważ kwestia komisji została na razie odłożona na bok, uwaga skupiła się na sondażu, który rząd postanowił przeprowadzić w dniu wyborów, co według niektórych analityków jest próbą zmobilizowania jego bazy.

PiS twierdzi, że referendum ma na celu zapewnienie poszanowania woli narodu w czterech kwestiach: prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, podniesieniu wieku emerytalnego, budowie ogrodzenia wzdłuż białoruskiej granicy i przyjęciu migrantów na mocy traktatu UE.

Jednak opozycja twierdzi, że PiS niewłaściwie wykorzystuje fundusze publiczne na szkolenia z kampanii, których celem jest pobudzenie zwolenników i demonizowanie przeciwników serią naciąganych pytań.

(Raportowanie Alana Charlisha; montaż przez Hugh Lawsona)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.