8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

USA zatwierdzają pierwszy transfer skonfiskowanych rosyjskich funduszy na Ukrainę | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Administracja Bidena dążyła do zwiększenia uprawnień do wysyłania aktywów przejętych od rosyjskich uchylających się od sankcji na pomoc dla Kijowa.

Prokurator generalny Stanów Zjednoczonych Merrick Garland zezwolił na pierwszy transfer środków skonfiskowanych rosyjskim oligarchom na pomoc Ukrainie.

Garland powiedział w środowym oświadczeniu, że pieniądze przejęte od rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa trafią do rozdartego wojną kraju, który Rosja najechała 24 lutego 2022 roku.

„Chociaż jest to pierwszy transfer przez Stany Zjednoczone skonfiskowanych rosyjskich funduszy na odbudowę Ukrainy, nie będzie to ostatni” – powiedział Garland.

W ubiegłym roku Departament Sprawiedliwości USA oskarżył Małofiejewa o naruszenie sankcji wobec Rosji. Prokuratorzy powiedzieli, że zapewniał fundusze separatystycznym Rosjanom na Krymie, który kraj ten zaanektował z Ukrainy w 2014 roku.

W tym czasie Garland ogłosił również „przepadek milionów dolarów z konta w amerykańskiej instytucji finansowej, co można powiązać z naruszeniem sankcji przez Małofiejewa”.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku, Garland ogłosił powołanie nowej grupy zadaniowej, nazwanej KleptoCapture, której celem byli rosyjscy oligarchowie, którzy starali się uniknąć amerykańskich sankcji wobec rosyjskich podmiotów.

„Nie pozostawimy żadnego kamienia na kamieniu w naszych wysiłkach na rzecz zbadania, aresztowania i postawienia przed sądem tych, których przestępcze działania umożliwiły rosyjskiemu rządowi kontynuowanie tej niesprawiedliwej wojny” – powiedział wówczas Garland.

Wśród aktywów przejętych przez Waszyngton jest flota superjachtów, w tym 106-metrowy (348-stopowy) statek należący do Sulejmana Karimowa i wyceniony na ponad 300 milionów dolarów, który został zacumowany na Fidżi.

Tymczasem prezydent USA Joe Biden w zeszłym roku wezwał Kongres do ułatwienia transferu aktywów przejętego oligarchy na Ukrainę.

W grudniu Kongres uchwalił ustawę zezwalającą na transfer części aktywów przejętych przez Departament Sprawiedliwości na Ukrainę za pośrednictwem Departamentu Stanu USA.

READ  Kanadyjski ratownik medyczny nieświadomie leczył swoją córkę w śmiertelnym wypadku

W kwietniu Departament Sprawiedliwości zwrócił się do Kongresu o rozszerzenie aktywów, które można wysłać na Ukrainę, w szczególności pieniędzy przejętych za naruszenie kontroli eksportu.

W tym czasie zastępca prokuratora generalnego Lisa Monaco powiedziała, że ​​Waszyngton „pozostawia dużo pieniędzy na stole”.