30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

USA nie wykluczą działań militarnych, jeśli Chiny ustanowią bazę na Wyspach Salomona | Wyspy Salomona

Wysoki rangą urzędnik USA na Pacyfiku odmówił wykluczenia akcji wojskowej przeciwko niemu Wyspy Salomona Gdyby pozwolić Chinom na założenie tam bazy wojskowej, powiedzenie, że umowa o bezpieczeństwie między tymi krajami przedstawia „potencjalne konsekwencje dla bezpieczeństwa regionalnego” dla Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników.

Ambasador Daniel Krettenbrink, zastępca sekretarza stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku, był w zeszłym tygodniu częścią amerykańskiej delegacji wysokiego szczebla do kraju Pacyfiku.

Powiedział, że zespół amerykański, w skład którego wchodzi również koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku, Kurt Campbell, odbył „konstruktywne i szczere” 90-minutowe spotkanie z premierem Manassehem Sogavari, podczas którego zespół amerykański szczegółowo wyraził obawy dotyczące niedawno podpisanego porozumienia. umowa. umowa o bezpieczeństwie z Chiny.

„Chcieliśmy wyjaśnić naszym przyjaciołom na Wyspach Salomona, jakie są nasze obawy” – powiedział Krettenbrink. Premier Sugavari zaznaczył, że z perspektywy Wysp Salomona osiągnięte przez nich porozumienie ma jedynie lokalne implikacje. Ale wyjaśniliśmy, że istnieją potencjalne implikacje dla bezpieczeństwa regionalnego wynikające z umowy nie tylko dla nas, ale także dla sojuszników i partnerów w całym regionie.

We wtorek Krittenbrink potwierdził gotowość Stanów Zjednoczonych do poruszania się w regionie, jeśli Chiny ustanowią bazę wojskową.

„Oczywiście szanujemy suwerenność Wysp Salomona, ale chcieliśmy im również powiedzieć, że gdyby podjęto kroki w celu stworzenia de facto stałej obecności wojskowej, zdolności projekcji mocy lub obiektu wojskowego, mielibyśmy poważne obawy i naturalnie zareagowalibyśmy na te obawy”.

Zapytany, co może zawierać ta odpowiedź, powiedział: „Słuchaj, nie spodziewałbym się i nie jestem w stanie mówić o tym, co Stany Zjednoczone mogą lub czego nie mogą zrobić w takiej sytuacji”.

Naciskany na to, czy wykluczyć możliwość amerykańskiej akcji wojskowej przeciwko Wyspom Salomona, miała zostać założona baza morska, a jeśli nie, czy nie czuł się komfortowo z wypowiedzią australijskiego premiera Scotta Morrisona o bazie jako „czerwonej linii” dla Australii Powiedział: „Nie mam wiele do dodania poza tym, o czym już wspomniałem. „

READ  Polskie sondaże wskazują byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi możliwą drogę powrotu do władzy

W oświadczeniu z zeszłego tygodnia administracja Bidena powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone „zareagują odpowiednio”, jeśli Chinom pozwoli się na długoterminową obecność na wyspach, odnotowując zapewnienia Sugavari, że nie zamierzają zezwolić na utworzenie bazy wojskowej.

Retoryka nasiliła się w następstwie oświadczenia z Premier Australii Scott Morrison powiedział, że Australia ma „taką samą czerwoną linię” Podobnie jak Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o interwencję Chin na Wyspach Salomona, Sekretarz Obrony Peter Dutton używa swojego przemówienia w Anzac Day w poniedziałek Zadeklarować: „Australia powinna przygotować się do wojny”, twierdząc, że Chiny są „w tej chwili na bardzo przemyślanej ścieżce”.

Krettenbrink odniósł się również do ambicji militarnych Chin, mówiąc: „Myślę, że w tym kontekście ważne jest, aby pamiętać, że wiemy, że Chińska Republika Ludowa [People’s Republic of China] Dąży do ustanowienia potężniejszej logistyki zagranicznej i podstawowej infrastruktury, która umożliwi Armii Ludowo-Wyzwoleńczej [People’s Liberation Army] Projektować i utrzymywać potęgę militarną na większe odległości. Chcieliśmy więc przeprowadzić tę szczerą rozmowę z naszymi przyjaciółmi na Wyspach Salomona. Jasno określiliśmy nasze obawy… i wskazaliśmy, że będziemy nadal uważnie monitorować sytuację i nadal będziemy się z nimi komunikować”.

Tekst umowy o bezpieczeństwie podpisanej przez Chiny i Wyspy Salomona jest tajny, choć posłowie Wysp Salomona wezwali premiera do jego publicznego ujawnienia.

Myślę, że to jasne, że garstka ludzi z bardzo małego kręgu widziała tę konwencję. Sam premier był publicznie cytowany, gdy powiedział, że udostępni szczegóły tylko za zgodą Chin, co moim zdaniem jest również niepokojące” – powiedział Krettenbrink.

Jednak projekt umowy wyciekł w mediach społecznościowych w zeszłym miesiącu i zawierał postanowienia pozwalające Chinom „odwiedzać statki, przeprowadzać logistyczne uzupełnianie zapasów oraz zatrzymywać się i płynąć na Wyspy Salomona”.

„Stany Zjednoczone Ameryki nie proszą krajów o wybór między Stanami Zjednoczonymi, Chinami lub kimkolwiek innym” – powiedział Krettenbrink. Jest jednak zainteresowana promowaniem „po raz kolejny proaktywnej wizji wspólnych interesów i zasad, które naszym zdaniem są niezbędne dla wszystkich naszych przyjaciół w całym regionie”.

READ  Prawodawcy UE zagłosowali za zakazem sprzedaży samochodów benzynowych do 2035 r.