18 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Upiorna czarna dziura mogła zostać odkryta przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley

Upiorna czarna dziura mogła zostać odkryta przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley

a Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley Zespół badawczy kierowany przez studentkę Casey Lamm i profesor astronomii Jessicę Law mógł odkryć pierwszą „pływającą w morzu” czarną dziurę. nauka codziennie wspomniany.

Według dyrektora oszacowali, że ten niewidzialny obiekt, OB110462, ma masę od 1,6 do 4,4 mas Słońca i znajduje się w odległości 2280 do 6260 lat świetlnych. Obecnie naukowcy twierdzą, że może to być również gwiazda neutronowa lub gwiazda „wielkości miasta”. Urodzony, gdy ogromne gwiazdy zapadają się i umierają. Bez względu na to, czy jest to czarna dziura, czy gwiazda neutronowa, Science Daily donosi, że tajemniczy obiekt jest pierwszym odkrytym „gwiezdnym duchem” unoszącym się w kosmosie bez towarzyszącej mu gwiazdy.

„To pierwsza pływająca czarna dziura lub gwiazda neutronowa wykryta za pomocą mikrosoczewkowania grawitacyjnego” – powiedział Lu. Lu szuka swobodnie unoszących się czarnych dziur od 2008 roku, a OB110462 obserwuje od 2020 roku. „Za pomocą cienkiego obiektywu możemy badać i ważyć te małe, kompaktowe obiekty. Myślę, że otworzyliśmy nowe okno na te ciemne obiekty, których nie można zobaczyć w żaden inny sposób”. Chociaż czarne dziury są zwykle niewidoczne, naukowcy mogą użyć soczewkowania mikrograwitacyjnego, aby zobaczyć, jak zniekształcają i zniekształcają światło odległych gwiazd za pomocą ich silnego pola grawitacyjnego.

według Wydział Astronomii Uniwersytetu Kalifornijskiego w BerkeleyCzarne dziury są „jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk w astrofizyce”. Ich strona internetowa podaje, że w Drodze Mlecznej znajduje się około 100 milionów gwiezdnych czarnych dziur, a Science Daily donosi, że zespół UC Berkeley szacuje obecnie, że jest 200 milionów czarnych dziur. Gazeta mówi, że określenie całkowitej liczby pomoże astronomom lepiej zrozumieć, jak umierają gwiazdy – i potencjalnie rzucić więcej światła na ewolucję naszej galaktyki.

READ  Dziwny księżyc Saturna, Tytan, wygląda jak Ziemia, a naukowcy mogą wreszcie wiedzieć, dlaczego

Na razie zespół Lu twierdzi, że nie jest możliwe ustalenie, czy OB110462 jest czarną dziurą czy gwiazdą neutronową, ale mają nadzieję zebrać więcej danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i przeprowadzić bardziej szczegółowe analizy później.


„Chcielibyśmy zdecydowanie powiedzieć, że jest to czarna dziura, musimy zgłosić wszystkie dopuszczalne rozwiązania” – powiedział Lu Science Daily. „Dotyczy to zarówno czarnych dziur o małej masie, jak i być może nawet gwiazdy neutronowej”.