28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Brytyjski łowca skamielin odkrywa największego drapieżnego dinozaura w Europie

Brytyjski łowca skamielin odkrywa największego drapieżnego dinozaura w Europie

Rysunek artysty przedstawiający olbrzymią białą skałę spinuride.

Naukowcy poinformowali w czwartek, że gigantyczny dinozaur o krokodylej twarzy odkryty na wyspie Wight przez jednego z najlepszych brytyjskich łowców skamielin mógł być największym drapieżnikiem, jaki kiedykolwiek polował na Europę.


Większość dwunożnych kości spinozaura znalazł nieżyjący już lokalny kolekcjoner Nick Chase, który poświęcił swoje życie przeczesywaniu plaż na południowym wybrzeżu Anglii w poszukiwaniu szczątków dinozaurów.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowcy stwierdzili, że naukowcy z Uniwersytetu w Southampton wykorzystali następnie kilka dostępnych kości do zidentyfikowania tego, co nazwali „spinozaurydem białej skały”. berg.

„To było ogromne zwierzę, przekraczające 10 metrów (33 stopy) długości i, sądząc po niektórych wymiarach, prawdopodobnie największy drapieżny dinozaur znaleziony w Europie” – powiedział dr Chris Parker. Student, który prowadził badanie.

I chociaż Parker przyznał, że lepiej byłoby zdobyć więcej kości, Parker powiedział AFP, że „liczby nie kłamią, są większe niż największa znana próbka” wcześniej znaleziona w Europie.

Thomas Richard Holtz, paleontolog kręgowiec z University of Maryland, który nie był zaangażowany w badania, zgodził się, że nowe znalezisko „wydaje się być większe” niż ogromny drapieżnik, którego skamieniałe szczątki odkryto w Portugalii.

Matt Lamanna, paleontolog dinozaurów z Carnegie Museum of Natural History w USA, pochwalił „doskonałe i wszechstronne badanie okazu” ze względu na brak kości, ale powiedział, że trudno jest porównać rozmiary.

Powiedział na przykład, że największy znany spinozaur, Spinozaur, był prawdopodobnie najwyższym takim dinozaurem, „ale prawdopodobnie nie był tak ciężki” jak Tyrannosaurus rex czy Giganotosaurus – „ten ostatni wkrótce stanie się bardzo popularny”. „Nowy” świat.

Najlepiej zachowane kości spinozauryda z białej skały, w tym kręg ogonowy, który pomógł określić jego gigantyczny rozmiar

Najlepiej zachowane kości spinozauryda z białej skały, w tym kręg ogonowy, który pomógł określić jego gigantyczny rozmiar.

Dlaczego długa twarz?

spinozauryd białej skały – który naukowcy mają nadzieję oficjalnie nazwać nowe gatunkiPochodzi z wczesnej kredy i szacuje się, że ma około 125 milionów lat.

To sprawia, że ​​jest to najmniejszy spinozaur znaleziony w Wielkiej Brytanii, powiedział Parker, dwa lub trzy miliony lat młodszy od znanego barionyksa.

Spinozaury słyną z wydłużonych głów. Zamiast pudełkowatej czaszki Tyrannosaurus rex ich twarze przypominają bardziej twarze krokodyla.

Wiodącą teorią wyjaśniającą tę cechę jest to, że polują zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

„Są jak bociany i czaple, brodząc w wodzie i łapiąc ryby z powierzchni” – powiedział Parker.

Spinozauryd białej skały został odkryty w kilku środowiskach przybrzeżnych lagun skamieniałości dinozaurów zwykle znajdowane.

„Pomaga to zacząć malować obraz tego, z czym zwierzęta żyły w tamtym czasie, co jest bardzo mało znaną częścią angielskiego dziedzictwa paleontologicznego” – dodał Parker.

Nick Chase, opisany przez naukowców jako

Nick Chase, opisywany przez naukowców jako „jeden z najbardziej utalentowanych brytyjskich łowców dinozaurów”, odkrył większość nowych kości spinozaurów.

Zespół zidentyfikował już dwa nowe gatunki spinozaurów na wyspie Wight, w tym inferencyjne ceratokopy – nazwane „czaplami piekielnymi”.

„To nowe zwierzę potwierdza nasz wcześniejszy argument – ​​opublikowany w zeszłym roku – że spinozaur powstał i zróżnicował się w Europie Zachodniej, zanim stał się bardziej rozpowszechniony” – powiedział współautor badania Darren Naish.

Kolekcjonerska „Super Moc”

Paleontolodzy oddali hołd Chase’owi, który zawsze przekazywał wszystkie znalezione kości do muzeów.

„Większość z tych niesamowitych skamieniałości została znaleziona przez Nicka Chase’a, jednego z najbardziej utalentowanych brytyjskich łowców dinozaurów, który niestety zmarł przed epidemią Covid” – powiedział Jeremy Lockwood, współautor badania. Student na Uniwersytecie Portsmouth.

Parker powiedział, że „niesamowita zdolność” Chase do znajdowania kości pokazuje, że „nie tylko profesjonalni paleontolodzy mają wpływ na tę dyscyplinę”.

Dodał, że odkrycie „podkreśla fakt, że kolekcjonerzy odgrywają dużą rolę we współczesnej paleontologii i że ich hojność pomaga rozwijać naukę”.

A jeśli istnieją ambitni łowcy skamielin, którzy mają nadzieję kontynuować to, co przerwał Chase, paleontolodzy z zadowoleniem przyjmą więcej kości spinozaurów z białej skały.

„Mam nadzieję, że ktoś zbierze niektóre kawałki i przekaże je” – powiedział Parker.


Największy lądowy drapieżnik Europy odkryty na wyspie Wight


więcej informacji:
Chris T. Parker i wsp., Giant European: Large Spinosaurus (Dinosaur: Theropoda) z formacji Fictis (Grupa Welden, wczesna kreda), Wielka Brytania, berg (2022). DOI: 10.7717 / peerj.13543

Informacje o dzienniku:
berg

© 2022 AFP

cytat: Największy drapieżny dinozaur Europy znaleziony przez łowcę skamielin w Wielkiej Brytanii (2022, 11 czerwca) Pobrano 11 czerwca 2022 z https://phys.org/news/2022-06-europe-largest-predatory-dinosaur-uk.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Potężne trzęsienie ziemi zarejestrowane na Marsie było równie potężne jak wszystkie inne razem wzięte: ScienceAlert