16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Unijni przywódcy nie doszli do porozumienia w sprawie drugiej kadencji von der Leyen – POLITICO

Unijni przywódcy nie doszli do porozumienia w sprawie drugiej kadencji von der Leyen – POLITICO

W następstwie wyborów europejskich wyłonił się wczesny konsensus co do nominacji Niemki von der Leyen na drugą kadencję na przewodniczącego Komisji Europejskiej, António Costy z Portugalii na przewodniczącego Rady Europejskiej, Roberty Mitsoli z Malty na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz Kaia Kallas z Estonii jako specjalista ds. polityki zagranicznej. .

Oczekiwania były duże, ponieważ 27 szefów państw i rządów spotkało się w Brukseli w nadziei na podzielenie czterech najwyższych stanowisk w bloku pomiędzy obecną koalicję centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, socjalistów i liberałów.

Po tym, jak partia Macrona została pokonana w wyborach przez skrajną prawicę, jego decyzja o rozwiązaniu francuskiego parlamentu i wezwaniu do przedterminowych wyborów wydaje się przyspieszyć dyskusję na temat stanowisk kierowniczych. Zwykle negocjacje trwają tygodniami.

W ostatnich tygodniach inni europejscy przywódcy również podkreślali potrzebę ciągłości, biorąc pod uwagę wojnę rosyjską na Ukrainie i potencjalny powrót byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Nadzieje na szybkie porozumienie rozwiały się jednak w poniedziałkowy wieczór, gdy Europejska Partia Ludowa, zwycięzca wyborów do Parlamentu Europejskiego, zażądała większych ustępstw i większej władzy na najwyższych stanowiskach. Zgodnie z oczekiwaniami EPP chciała ponownie mianować von der Leyen i Mitsolę, którzy należą do rodziny politycznej. Ponadto EPP zaproponowała Socjalistom podzielenie kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej na dwie części po dwa i pół roku każda – z czego jedną przypada EPP.

To z kolei rozgniewało Socjalistów i Demokratów, którzy liczyli na zdobycie stanowiska Costy. Wkrótce po zerwaniu rozmów rozpoczęła się gra w obwinianie.

READ  Stany Zjednoczone twierdzą, że wraz z partnerami rozbiły osławioną sieć hakerską „Qakbot”.