15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Unia Europejska pozwała Węgry i Polskę w związku z dyskryminacją LGBTQ

Unia Europejska pozwała Węgry i Polskę w związku z dyskryminacją LGBTQ

Komisja Europejska (KE) 15 lipca wszczęła postępowanie sądowe przeciwko dyskryminacji osób LGBTQ na Węgrzech iw niektórych częściach Polski.

Węgry spotkały się z powszechnym potępieniem ze strony Unii Europejskiej, odkąd parlament uchwalił ustawę zakazującą mniejszościom informacji o kwestiach LGBT. W Polsce ponad 100 regionów ogłosiło się „strefami ideologicznymi LGBT”, wywołując powszechną krytykę w całym bloku.

„Europa nigdy nie pozwoli, aby niektóre części naszego społeczeństwa zostały splamione” – napisała na Twitterze Komisja Europejska.

„Równość i godność oraz poszanowanie praw człowieka są kluczowymi wartościami UE, jak określono w art. 2 konwencji UE. Komisja użyje wszystkich narzędzi, aby chronić te wartości” – powiedział w oświadczeniu unijny organ wykonawczy.

Oba państwa członkowskie UE mają dwa miesiące na odpowiedź.

Jakie jest węgierskie prawo anty-LGBTQ?

W ramach szerszej „ustawy antypedofilskiej” Węgry uchwaliły ustawę zakazującą młodym ludziom dostępu do informacji na temat LGBTQ. Prawo „zabrania” pokazywania lub promowania homoseksualizmu lub zmiany płci w materiałach edukacyjnych lub programach telewizyjnych dla osób poniżej 18 roku życia.

Krytycy twierdzą, że łączy to pedofilię z homoseksualizmem. Został skrytykowany za niejasne sformułowanie, budząc obawy, że nawet wymachiwanie tęczową flagą może zostać ukarane.

15 lipca komisja orzekła, że ​​Węgry naruszyły prawo europejskie, nie uzasadniając takich ograniczeń. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen wielokrotnie wypowiadała się przeciwko „haniebnej” ustawie.

Jakie są w Polsce strefy „wolne od LGBTQ”?

Władze w ponad 100 regionach Polski zobowiązały się powstrzymać od promowania tolerancji homoseksualnej w tak zwanych strefach wolnych od LGBTQ. Gminy powstrzymują się również od udzielania pomocy finansowej organizacjom wolontariackim działającym na rzecz promowania równych praw.

Komisja Europejska (KE) zarzuciła Polsce niewłaściwe postępowanie z gminami, które deklarują się jako strefy wolne od LGBTQ. „Komisja jest zaniepokojona, że ​​te ogłoszenia mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną” – powiedział 15 lipca unijny organ wykonawczy.

READ  Gniew z powodu polskiego planu uniemożliwienia Żydom odbudowy wojennych domów | Masakra

W marcu Parlament Europejski starał się odwrócić rosnący homoseksualizm w Polsce, uchwalając rezolucję ogłaszającą 27-osobową grupę LGBTQ „wolną strefą” dla ludzi. Komisja Europejska ma prawo podjąć kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, jeśli uzna, że ​​naruszyły one prawo obozowe. Proces ten ostatecznie doprowadzi do nałożenia wysokich grzywien.

fb / sms (Reuters, dpa)