BRUKSELA, 17 lipca (Reuters) – W poniedziałek ponad 50 przywódców z Unii Europejskiej, Ameryki Łacińskiej i Karaibów odbędzie swój pierwszy szczyt od ośmiu lat, dodając impulsu wysiłkom Unii Europejskiej na rzecz nowych politycznych i gospodarczych sojuszników, zainspirowanym przez Wojna ukraińska i Ukraina. Podejrzany z Chin.
Oczekuje się, że na dwudniowym szczycie UE-CELAC w Brukseli obie strony będą zainteresowane partnerstwem gospodarczym, ale delikatne dyskusje na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę i roli Europy w handlu niewolnikami mogą skomplikować rozmowy.
Niezależnie od wyniku, urzędnicy powiedzieli, że samo spotkanie było krokiem w kierunku zacieśnienia więzi.
„Najważniejszą kwestią na spotkaniu jest samo spotkanie” – powiedział podsekretarz spraw zagranicznych Argentyny ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Gustavo Martinez Pandiani, małej grupie reporterów w Brukseli. „Po ośmiu latach w końcu możemy się ponownie połączyć”.
UE powiedziała, że chce wspólnej deklaracji potępiającej Rosję, ale wie, że będzie to trudne do osiągnięcia. Podczas gdy większość krajów Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów poparła w lutym rezolucję Organizacji Narodów Zjednoczonych wzywającą do natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich, Nikaragua głosowała przeciw, a Boliwia, Kuba i Salwador wstrzymały się od głosu.
Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva przedstawił się jako potencjalny neutralny pośrednik pokojowy.
A Unia Europejska odcięła się od Rosji, która do wybuchu wojny ukraińskiej w lutym ubiegłego roku była największym dostawcą gazu do Unii Europejskiej.
Chce również zmniejszyć swoją zależność od Chin i budować sojusze z „wiarygodnymi partnerami”, aby otworzyć więcej rynków na handel, zabezpieczyć minerały niezbędne dla samochodów elektrycznych i szersze przejście na gospodarkę niskoemisyjną, łańcuch dostaw zdominowany przez Chiny.
UE przyznała, że czasami zaniedbywała swoich partnerów w Ameryce Łacińskiej, ponieważ Chiny rozwijają się w regionie, ale regularne szczyty między UE a Wspólnotą Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów mogą stanowić przeciwwagę dla Pekinu.
Na rozmowy w Brukseli zaproszono wszystkich 60 przywódców, ale prezydenci Salwadoru, Meksyku, Peru i Wenezueli są wśród tych, którzy nie powinni podróżować.
Chociaż partnerzy CELAC są chętni do inwestowania w UE, generalnie chcą korzyści ekonomicznych z przetwarzania i produkcji baterii litowych lub pojazdów elektrycznych, a nie niższych zysków z przetwarzania metali wsadowych gdzie indziej.
Unia Europejska forsuje umowę handlową z Chile, największym na świecie producentem miedzi i drugim co do wielkości producentem litu, a urzędnicy powiedzieli, że umowa może wejść w życie w przyszłym roku.
Stara się również otworzyć umowy handlowe, które zawarła z Meksykiem w 2018 r. oraz z blokiem Mercosuru złożonym z Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju w 2019 r., chociaż urzędnicy odrzucili oczekiwania przełomu podczas szczytu.
Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu Unia Europejska i Argentyna podpiszą memorandum o współpracy w dziedzinie energii.
UE może również podać szczegóły dotyczące planów zainwestowania 10 miliardów euro (11,2 miliarda dolarów) w projekty infrastrukturalne dla Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów w ramach inicjatywy Global Gateway (1 dolar = 0,8907 euro).
(Reportaż Philipa Blenkinsopa) Montaż przez Barbarę Lewis
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy