25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Umowa zbożowa z Morza Czarnego wygasa po wycofaniu się Rosji

Umowa zbożowa z Morza Czarnego wygasa po wycofaniu się Rosji

NARODY ZJEDNOCZONE/MOSKWA (Reuters) – Porozumienie zezwalające na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża znad Morza Czarnego przez ostatni rok wygasło w poniedziałek po tym, jak Rosja złożyła rezygnację i ostrzegła, że ​​nie może zagwarantować bezpieczeństwa statków, co według ONZ nie będzie zagwarantować bezpieczeństwo statków. „Pokonaj cios potrzebującym na całym świecie”.

Moskwa zasugerowała, że ​​w przypadku spełnienia postulatów poprawy eksportu zbóż i nawozów rozważy reaktywację umowy czarnomorskiej. Jednak sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że umowa ONZ, która pomogła Rosji w wysyłaniu przesyłek w ciągu ostatniego roku, również została rozwiązana.

„Tylko po otrzymaniu namacalnych rezultatów, a nie obietnic i zapewnień, Rosja będzie gotowa do rozważenia przywrócenia porozumienia” – oświadczyło rosyjskie MSZ.

Rosja poinformowała agencję żeglugową ONZ – Międzynarodową Organizację Morską (IMO) – że jej „gwarancje bezpieczeństwa żeglugi” zostały cofnięte i że „niezbędne działania wyprzedzające, akcje i odpowiedzi w celu zneutralizowania zagrożeń stwarzanych przez reżim kijowski w regionie zostanie zniesiona”. zajęty.”

W poniedziałek ubezpieczyciele zastanawiają się, czy zamrozić ubezpieczenie dla wszystkich statków, które chcą płynąć na Ukrainę. Reakcja na rynku zbóż była skromna, przy czym kontrakty terminowe na pszenicę w USA wzrosły o około 3%, a kontrakty terminowe na kukurydzę w USA o około 1%.

„Myślę, że na rynku istnieje przekonanie, że Rosja i Unia Europejska mają duże zapasy pszenicy, które mogą zaspokoić globalny popyt w nadchodzących miesiącach, gdy nadejdą zbiory” – powiedział niemiecki handlowiec.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja pośredniczyły w zawarciu porozumienia czarnomorskiego w lipcu ubiegłego roku w celu zwalczania światowego kryzysu żywnościowego, zaostrzonego przez rosyjską inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r. Ukraina i Rosja należą do największych światowych eksporterów zboża.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że należy zrobić wszystko, aby korytarz eksportu zboża nad Morzem Czarnym mógł być nadal wykorzystywany – powiedział jego rzecznik.

READ  Błędy izraelskiego wywiadu dotyczące planu ataku Hamasu wymagają szybkiej analizy, ale niewielkiej reakcji

„Dzisiejsza decyzja Federacji Rosyjskiej zada cios potrzebującym na całym świecie” – powiedział dziennikarzom sekretarz generalny ONZ Guterres.

Guterres powiedział, że Organizacja Narodów Zjednoczonych będzie nadal starać się zapewnić nieograniczony dostęp do światowych rynków żywności i produktów nawozowych z Ukrainy i Rosji.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield nazwała posunięcie Moskwy „okrucieństwem”.

Ostatni statek odpłynął

W ramach tego układu Ukraina wyeksportowała prawie 33 mln ton metrycznych kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Ostatni statek opuścił Ukrainę w ramach umowy w niedzielę.

Pływający pod turecką banderą masowiec Tq Samsun opuszcza port morski w Odessie podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę, 16 lipca 2023 r. REUTERS/Serhii Smolientsev/File Photo

Aby przekonać Rosję do wyrażenia zgody na umowę czarnomorską, w lipcu 2022 r. podpisano trzyletnie memorandum, na mocy którego przedstawiciele ONZ zgodzili się pomóc Rosji w przeniesieniu eksportu żywności i nawozów na rynki zagraniczne.

Głównymi żądaniami Rosji było wznowienie eksportu amoniaku rurociągiem do ukraińskiego portu w Odessie oraz ponowne podłączenie jej państwowego banku rolnego Rossielchozbank do międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Unia Europejska odcięła ją w czerwcu ubiegłego roku po inwazji.

Guterres powiedział w poniedziałek, że Organizacji Narodów Zjednoczonych udało się stworzyć „specjalny mechanizm płatności” dla rosyjskiego Banku Rolnego za pośrednictwem amerykańskiego banku JPMorgan Chase & Co (JPM.N) i „niedawno wynegocjował konkretną propozycję” z Komisją Europejską, aby umożliwić Rosselkhozbank. Partner, aby przywrócić dostęp SWIFT.

Zaznaczył jednak, że wszystkie te starania dobiegną końca, ponieważ wycofanie się Rosji z Układu Czarnomorskiego zakończyło także jej porozumienie z ONZ w sprawie jej eksportu, w ramach którego Moskwa zobowiązała się do „ułatwienia eksportu artykułów spożywczych, oleju słonecznikowego i nawozów do Ukraińskie porty Morza Czarnego bez przeszkód kontrolowane”.

światowy głód

Guterres podjął ostatnią próbę uratowania umowy zbożowej z Morza Czarnego, pisząc we wtorek do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o przedłużenie jej w zamian za współpracę Komisji Europejskiej w sprawie Rosselkhozbanku.

W poniedziałkowym liście do Guterresa Rosja stwierdziła, że ​​oferowane opcje są „niewykonalne i nie gwarantują kontynuacji transgranicznych transakcji finansowych” – napisał na Twitterze zastępca wysłannika Rosji przy ONZ Dmitrij Polański. Powiedział, że list poinformował Guterresa, że ​​Moskwa zrywa umowę zbożową z Morza Czarnego.

READ  Halloweenowe tłoczenie w Seulu: władze Korei Południowej twierdzą, że nie mają wytycznych dla tłumów Halloween

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała decyzję Rosji „cynicznym posunięciem” i dodała, że ​​UE będzie nadal działać na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego biednym krajom.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wierzy, że Putin chce, aby umowa była kontynuowana, dodając, że omówi to, kiedy spotkają się osobiście w sierpniu.

W zeszłym roku Rosja trzykrotnie zgadzała się na przedłużenie paktu czarnomorskiego, ale pod koniec października na krótko zawiesiła swój udział w odpowiedzi na atak dronów na jej flotę na Krymie.

Pojawiły się obawy co do wpływu wygaśnięcia umowy na wykarmienie głodnych na całym świecie.

Zgodnie z umową Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​Światowy Program Żywnościowy (WFP) kupił do tej pory 80% pszenicy z Ukrainy w 2023 r. – w porównaniu z 50% w 2021 i 2022 r. WFP wysłał około 725 000 ton metrycznych pszenicy. Afganistan. Sudan, Dżibuti, Etiopię, Kenię, Somalię i Jemen do walki z głodem.

„Racje żywnościowe dla dzieci są codziennie obcinane na całym świecie – to absolutnie dramatyczne, a ta umowa była jednym z nielicznych przebłysków nadziei w epoce biblijnego głodu” – powiedział Jan Egeland, sekretarz generalny NRC. .

(Relacje Michele Nichols i Jay Faulkonbridge) Dodatkowe relacje Rachel Moore w Berlinie, Michelle Hogan w Hamburgu, Emma Farge w Genewie, Pansari Mayur Kamdar w Bangalore, Hussain Hayatsifer i Ali Kokokojmen w Stambule oraz Max Hander w Kijowie; Pisanie przez Nigela Hunta, Ninę Chestney i Michelle Nicholls; Montaż autorstwa Davida Evansa i Granta McCalla

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Jako szef moskiewskiego biura, Jay kieruje relacjami z Rosji i WNP. Przed wyjazdem do Moskwy Jay prowadził relacje z Brexitu jako szef londyńskiego biura (2012-2022). W noc brexitu jego zespół odniósł jedno z historycznych zwycięstw Reutersa – przekazując jako pierwszy wiadomość o Brexicie światu i rynkom finansowym. Jay jest absolwentem Uniwersytetu Londyńskiego…

READ  Waluty, ropa, Wall Street, debiut giełdowy