25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Umowy na czas określony przywrócone przez Universal Studio Group bez przedłużenia – ostateczny termin

Umowy na czas określony przywrócone przez Universal Studio Group bez przedłużenia – ostateczny termin

Ekskluzywny: W przypadku niektórych pisarzy i producentów entuzjazm związany z powrotem do pracy został w tym tygodniu ostudzony przez wiadomość, że ich ogólne umowy, które zostały zawieszone podczas strajku WGA, zostaną przywrócone, ale nie przedłużone. Nigdzie nie było to bardziej powszechne niż w Universal Studio Group, do której należą Universal Television i UCP.

Dowiedziałem się, że firma sprowadziła z powrotem wszystkich producentów piszących i niepiszących, ale nie przedłużyła okresu żadnej z umów. Nie dotyczy to głównych producentów UTV/UCP, takich jak Dick Wolf i Seth MacFarlane, których umowy nigdy nie zostały zawieszone, ponieważ przez cały strajk nieudane występy. W niewielkim stopniu dotyka to również producentów niemających skryptów, takich jak podstawowy NBCU Lorne Michaels, którego umowy zostały zawieszone zaledwie na dwa tygodnie.

Najbardziej dotknięci są pisarze, ponieważ ich umowy zostały zawieszone na czas pięciomiesięcznej przerwy WGA. Przekłada się to na setki tysięcy, a w niektórych przypadkach miliony dolarów zysków, których nie uzyskają bez przedłużenia, a słyszałem, że wielu z nich jest niezadowolonych.

Transakcje na czas określony nie są automatycznie przedłużane po zawieszeniu związanym ze strajkiem. Studia mają możliwość zrobienia tego według własnego uznania w ramach tak zwanego etapu „zawieszenia i przedłużenia”, w którym długość zawieszenia jest dodawana na koniec okresu umowy.

Tak właśnie zrobiła w tym tygodniu większość studiów i innych firm zajmujących się streamingiem, podejmując decyzje o przedłużeniu indywidualnie dla każdego przypadku.

Według źródeł USG zdecydowało się na jednolitą politykę w całym portfelu, trzymając się pierwotnych warunków wszystkich umów i skupiając się na zmianie tych warunków, na których studia chcą utrzymać współpracę. Słyszałem, że zaczęło się to około sześć miesięcy przed strajkiem WGA, kiedy Universal TV i UCP rozpoczęły rozmowy w sprawie przedłużenia umowy z showrunnerami, których umowy wygasają w 2023 roku. Niektóre umowy zostały sfinalizowane przed rozpoczęciem strajku scenarzystów 2 maja; Pozostała część negocjacji jest obecnie zakończona po zakończeniu strajku w środę.

READ  Jak napisać kolejny e-mail, nie brzmiąc przy tym pasywnie agresywnie

W przypadku umów ogólnych wygasających w latach 2024 i 2025 oczekuje się, że studia ponownie nawiążą współpracę w miarę zbliżania się daty wygaśnięcia umów z tymi, którym zaoferowane zostanie przedłużenie. Przedstawiciel USG odmówił komentarza w tej sprawie.

Chociaż USG jest jedynym studiem, które zdecydowało się na ogólną politykę „żadnego przeniesienia” – co pozwala spółce macierzystej NBCUniversal zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, ponieważ zgodnie z warunkami obecnych umów nie będzie żadnych płatności przez pięć miesięcy – elementy tej strategii obejmują wykorzystywane przez inne studia.

Jak donosił portal Deadline na początku tego tygodnia, Warner Bros TV, uważane za pierwsze studio, które w środę wysłało listy z powtórkami do producentów piszących i niepiszących, zwiększyło liczbę showrunnerów, w tym największe nazwiska, jednocześnie rezygnując z przedłużyć Duża część oczekujących transakcji – słyszę, że do połowy. Według źródeł najbardziej dotknięte są umowy wygasające w 2025 r. i później, ponieważ studio, podobnie jak USG, stosuje podejście wyczekujące i ocenia występy talentu przed podjęciem decyzji. Słyszałem, że w przypadku WBTV istnieje możliwość późniejszego skorzystania z opcji przedłużenia dla niektórych ofert.

Dodatkowo słyszałem, że większość pism Sony o przywróceniu umowy nie zawierała klauzuli o przedłużeniu/nieprzedłużeniu, a studio twierdziło, że będzie to przedmiotem przyszłych rozmów.

Streamerzy, którzy w większości poszerzyli swoje stroje (Amazon Studios dopiero zaczęło wysyłać większość swoich powiadomień, więc nie ma o nich wystarczającej ilości informacji). Inne tradycyjne studia również udostępniły w tym tygodniu mnóstwo rozszerzeń, ale także dokonały selekcji i wyboru.

Ogólnie rzecz biorąc, studia i streamerzy nie przedłużali umów, których nie planowali odnowić, a które wygasły podczas strajku lub miały wkrótce wygasnąć.

Warto również zauważyć, że podczas ostatniego strajku nie było żadnych znanych przypadków rozwiązania umów ogólnych ani umów na zasadzie pierwszeństwa, co nie miało miejsca podczas przerwy w pracy WGA w latach 2007–2008.

READ  Fortepian Freddiego Mercury'ego, bohaterów tekstów Bohemian Rhapsody, trafi na aukcję | Wiadomości ze sztuki i kultury