18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraińskie ataki wymierzone były w rosyjskie zasoby morskie, a konflikt rozprzestrzenił się na sąsiednią Polskę

Ukraińskie ataki wymierzone były w rosyjskie zasoby morskie, a konflikt rozprzestrzenił się na sąsiednią Polskę

Nowe Delhi, 24 marca: Ukraińskie wojsko ogłosiło, że za cel obrało dwa duże rosyjskie statki desantowe i kluczową infrastrukturę używaną przez rosyjską marynarkę wojenną na Morzu Czarnym w pobliżu zaanektowanego Półwyspu Krymskiego. Ataki, które miały miejsce wczesnym rankiem w niedzielę, były częścią szerszego ataku na rosyjskie obiekty wojskowe w regionie.

Chociaż ukraińskie wojsko nie ujawniło sposobu, w jaki uderzono w cele, wyznaczony przez Moskwę urzędnik na Krymie poinformował o znaczących ukraińskich nalotach. Urzędnik powiedział, że obrona powietrzna przechwyciła i zniszczyła ponad 10 rakiet nad krymskim portem Sewastopol.

W tym samym czasie Rosja przeprowadziła ataki rakietowe i dronowe na Kijów i obwód lwowski. Ukraińskiej obronie udało się przechwycić 18 rakiet i 25 dronów, powodując minimalne szkody, co skłoniło mieszkańców Kijowa do schronienia się na stacjach metra. We Lwowie około 20 rakiet i siedem dronów wycelowało w infrastrukturę krytyczną, ale nie zgłoszono żadnych uszkodzeń.

Konflikt przeniósł się na sąsiednią Polskę, gdy ukraińskie siły zbrojne wykryły naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej w pobliżu miasta Osartów.

Burmistrz Sewastopola Michaił Raswożajew poinformował o uszkodzeniach biurowca i linii gazowej, a także obrażeniach od odłamków.

Niedawne starcia wskazują na eskalację działań wojennych. W ostatnich dniach obie strony zintensyfikowały naloty, w związku z powolnym postępem Rosji w zajmowaniu terytorium we wschodniej Ukrainie.

Obieranie przez Ukrainę za cel rosyjskich zasobów morskich, zwłaszcza na Morzu Czarnym, odzwierciedla wysiłki mające na celu osłabienie zdolności wojskowych Rosji. Celem poprzednich ataków były okręty wojenne stacjonujące na Krymie, włączając w to zatopienie „Cezara Kunikowa” i uszkodzenie „Nowoczerkaska”. Warto zauważyć, że najbardziej znaczące zwycięstwo Ukrainy miało miejsce w kwietniu 2022 r., kiedy zatopiła ona flagowy rosyjski pocisk rakietowy na Morzu Czarnym – Moskwę.

Flota Czarnomorska ma dla Rosji znaczenie strategiczne i jest symbolem jej wieloletniej obecności wojskowej w regionie. Putin uzasadniał działania Rosji na Krymie, mające zapobiec wpadnięciu półwyspu w ręce Zachodu, podkreślając geopolityczne znaczenie toczącego się konfliktu.

READ  Polska zdobywa 11 praw do Pucharu Niemiec DFB-Pokal - Digital TV Europe