12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukrainiec dzwoni do rosyjskiego wsparcia technicznego z prośbą o pomoc w zdobyciu czołgu

Ukrainiec dzwoni do rosyjskiego wsparcia technicznego z prośbą o pomoc w zdobyciu czołgu

Rosyjskie czołgi T-72B3 na próbie defilady wojskowej w 2020 roku.
Victor Vitulsky/Epsilon za pośrednictwem Getty Images

  • Według „Forbesa” ukraiński żołnierz skontaktował się z rosyjskim wsparciem technicznym po tym, jak zdobyty rosyjski czołg nie uruchomił się.
  • Personel pomocniczy najwyraźniej nie był świadomy, że rozmawia z obywatelem Ukrainy, i zaoferował swoją pomoc.
  • Ukraina przejęła rosyjskie czołgi i przeznaczyła je na własny użytek.

Ukraiński oficer zdecydował się zwrócić o pomoc do rosyjskiego wsparcia technicznego, gdy napotkał problemy w obsłudze zdobytego rosyjskiego czołgu.

Na zdjęciu widać funkcjonariusza, którego sygnał wywoławczy to Kochevnik wideo Wykonywanie połączeń telefonicznych wyglądających na phishingowe z pracownikami rosyjskiego producenta czołgów Uralvagonzavod. Filmy zostały opublikowane na YouTube przez Militarnyi, ukraińskie media donoszące o wojnie.

Koshevnik powiedział, że ma problemy ze swoim rosyjskim czołgiem T-72B3, modelem szeroko używanym przez armię rosyjską. T-72B3 to także najbardziej zaawansowana wersja radzieckiego czołgu T-72.

Film, który Forbesa W opublikowanym w niedzielę raporcie nie określono, kiedy i gdzie Kochevnik i jego ukraińscy żołnierze przejęli czołg. Insider nie był w stanie niezależnie zweryfikować, kto Kochevnik dzwonił i kiedy wykonał tę rozmowę.

Koshevnik najpierw wezwał osobę, którą według niego był jednym z pracowników Uralvagonzavoda, Aleksandra Anatolijewicza. Podczas rozmowy Koshevnik przedstawił całą litanię skarg dotyczących zbiornika, począwszy od wypluwania oleju, a skończywszy na uszkodzonych sprężarkach.

„Jestem dowódcą grupy pancernej i problem polega na tym, że po prostu nie możemy nią kierować” – według „Forbesa” Koshevnik powiedział na nagraniu.

Anatolijewicz sprawiał wrażenie nieświadomego, że rozmawia z ukraińskim żołnierzem. Zapewnił Kochevnika, że ​​poruszy kwestie Kochevnika z biurem projektowym i producentem silnika, zgodnie z tłumaczeniem „Forbesa”.

W drugiej połowie filmu Koshevnik nawiązał kontakt z reżyserem Uralvagonzavodu, Andriejem Abakumowem. Według „Forbesa” słychać, jak Abakumow prosi Kochevnika o zgłaszanie problemów ze czołgiem za pośrednictwem wiadomości WhatsApp.

READ  Trump potępia inwazję na Rosję. Wskazówki ponownie w wyścigu prezydenckim w 2024 r.

Podobnie jak Anatolijewicz, Abakumow zdawał się nie wiedzieć, że Koszewnik jest Ukraińcem. Koshevnik ujawnił później swoją tożsamość obu mężczyznom po zakończeniu rozmów.

„Spójrzcie, jestem dowódcą grupy pancernej K-2. To jest 2. batalion zmechanizowany 54. brygady zmechanizowanej Ukrainy” – powiedział Koszewnik Anatolijewiczowi.

Koshevnik dodał: „Kiedy weźmiemy więcej tych czołgów na pamiątkę, ulepszymy je, aby było nam łatwiej je obsługiwać. Zgadza się? Dziękuję bardzo. Dbajcie o siebie. Chwała Ukrainie.”

Według holenderskiej witryny wywiadowczej o otwartym kodzie źródłowym, armia rosyjska straciła dwie trzecie swoich czołgów od czasu inwazji na Ukrainę. oryks.

Jacob Janowski, analityk wojskowy z Oryx, powiedział w maju Insider, że w chwili wybuchu wojny Rosja początkowo posiadała około 3000 sprawnych czołgów. Według danych ORIX 2022 Rosjanie stracili co najmniej 2329 czołgów.

Oprócz zniszczenia czołgów Ukraińcy wykorzystali je także na własny użytek.

Michaela KaufmanaDyrektor Programu Studiów Rosyjskich w Centrum Analiz Marynarki Wojennej powiedział w marcu, że Ukraina zdobyła i użyła rosyjskich czołgów T-80.

„Łatwo ich było zidentyfikować” – powiedział Kaufman, który przemawiał na konferencji. „Można było zobaczyć całą jednostkę składającą się wyłącznie z zdobytych rosyjskich czołgów”. Stało się Organizatorem jest Carnegie Endowment for International Peace.

Przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę Insidera o komentarz, wysłaną poza normalnymi godzinami pracy.