5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

UE zatwierdza jeden przenośny port ładowania w ciosie dla Apple

UE zatwierdza jeden przenośny port ładowania w ciosie dla Apple

  • Apple ma czas do 2024 r. na wprowadzenie zmian
  • Firma twierdzi, że zmiana zaszkodzi innowacjom
  • Apple może uzyskać wzrost sprzedaży dzięki sprzedaży nowych telefonów

BRUKSELA, 7 czerwca (Reuters) – Apple Inc (AAPL.O) Złącze w iPhone’ach sprzedawanych w Europie musi zostać zmienione do 2024 r. po tym, jak kraje Unii Europejskiej i prawodawcy zatwierdzili we wtorek jeden port ładowania dla telefonów komórkowych, tabletów i aparatów z pierwszego świata.

Polityczna interwencja, która według Komisji Europejskiej ułatwi życie konsumentom i zaoszczędzi im pieniądze, nastąpiła po tym, jak firmy nie znalazły wspólnego rozwiązania.

Bruksela od ponad dekady naciska na jeden przenośny port ładowania, pod wpływem skarg użytkowników iPhone’a i Androida na konieczność zmiany ładowarek na inne urządzenia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

iPhone’y ładują się za pomocą kabla Lightning, a urządzenia z Androidem korzystają ze złączy USB-C.

Firma, która nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz, wcześniej ostrzegała, że ​​propozycja zaszkodzi innowacyjności i stworzy górę odpadów elektronicznych.

Mimo to jego akcje wzrosły o 0,9% podczas porannego handlu w Nowym Jorku.

Analitycy twierdzą, że ruch ten może stać się motorem sprzedaży dla Apple w 2024 roku, zachęcając więcej Europejczyków do kupowania najnowszych urządzeń zamiast tych bez USB-C.

To może przekonać konsumentów do wcześniejszego przejścia na nowy telefon, powiedział Angelo Zino, analityk ds. badań CFRA.

„Obecni konsumenci mogą nadal korzystać z kabla Lightning, ale prawdopodobnie będzie mniej zakupów starszych produktów na platformach innych firm” – powiedział.

Bloomberg poinformował w zeszłym miesiącu, że Apple już pracuje nad iPhonem z portem ładowania USB-C, który może zostać uruchomiony w przyszłym roku.

Telefony iPhone 12 można zobaczyć w nowym sklepie Apple Store na Broadwayu w centrum Los Angeles, Kalifornia, USA, 24 czerwca 2021 r. REUTERS / Lucy Nicholson

Kiedy Apple wypuszcza nowe iPhone’y, telefony starszej generacji są zwykle dyskontowane, co powoduje, że miliony klientów wybierają tańsze warianty.

READ  Pokemon Scarlett i Violet pojawią się na Switchu jeszcze w tym roku

Jeśli Unia Europejska zabroni sprzedaży starszych modeli, grozi to zdenerwowaniem wielu konsumentów, a rząd zmusi konsumentów do większego dumpingu, powiedział Jitesh Ubrani, dyrektor ds. badań w firmie badawczej IDC.

Badanie Komisji z 2019 r. wykazało, że połowa ładowarek sprzedawanych z telefonami komórkowymi w 2018 r. miała złącze USB micro-B, podczas gdy 29% miało złącze USB-C, a 21% miało złącze Lightning.

„Jesienią 2024 r. USB typu C stanie się powszechnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów w Unii Europejskiej” – powiedział Parlament Europejski w oświadczeniu.

Szef przemysłu UE, Thierry Breton, powiedział, że transakcja pozwoli zaoszczędzić około 250 milionów euro (267 milionów dolarów) dla konsumentów.

„Pozwoli również na pojawienie się i dojrzewanie nowych technologii, takich jak ładowanie bezprzewodowe, bez dopuszczenia, by innowacje stały się źródłem segmentacji rynku i irytacji konsumentów” – powiedział.

Laptopy muszą być zgodne z przepisami w ciągu 40 miesięcy od ich wejścia w życie. W przyszłości władza wykonawcza UE będzie miała możliwość koordynowania bezprzewodowych systemów ładowania.

Umowa obejmuje również e-czytniki, słuchawki i inne technologie, co oznacza, że ​​wpłynie również na Samsunga (005930.KS)oraz Huawei (HWT.UL) i innych producentów urządzeń, twierdzą analitycy.

„Jesteśmy dumni, że mamy laptopy, e-czytniki, słuchawki, klawiatury, myszy komputerowe i przenośne urządzenia nawigacyjne” – powiedział przedstawiciel Alex Agios Saliba, który prowadził debatę w Parlamencie Europejskim.

(1 dolar = 0,9364 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(raporty Fu Yunchi w Brukseli); Dodatkowe reportaże autorstwa Subanty Mukherjee w Sztokholmie i Evy Matthews w Bengaluru, montaż autorstwa Louise Heavens, Matta Skovhama, Marka Pottera i Davida Goodmana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.