3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

UE proponuje zakaz importu rosyjskiej ropy, usuwa Sbierbank ze Swift

UE proponuje zakaz importu rosyjskiej ropy, usuwa Sbierbank ze Swift

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że środki te będą częścią szóstej rundy sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę.

„Proponujemy teraz embargo na rosyjską ropę” – powiedziała w przemówieniu w Parlamencie Europejskim. „Postawmy sprawę jasno: nie będzie łatwo. Ale po prostu musimy nad tym popracować. Zadbamy o to, abyśmy stopniowo pozbywali się rosyjskiej ropy w uporządkowany sposób, aby podwoić presję na Rosję, jednocześnie minimalizując wpływ na nasze gospodarki”.

Dodał, że dostawy ropy naftowej zostaną wycofane w ciągu sześciu miesięcy, a import produktów rafineryjnych do końca 2022 roku.

Wiadomość o propozycji, która wciąż wymaga akceptacji wszystkich państw członkowskich UE, spowodowała wzrost cen ropy o ponad 3,5%. Ropa Brent, globalny benchmark, kosztowała około 109 USD za baryłkę, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę naftową w USA wynosiły 106 USD za baryłkę o godzinie 7:20 czasu wschodniego.

Ceny ropy wzrosły o około 40% od początku roku w obawie, że rosyjska inwazja na Ukrainę może doprowadzić do szoku podażowego, zwiększając inflację i wywierając presję na gospodarki europejskie.

Kraje Unii Europejskiej już zgodziły się na wycofanie Rosyjski import węgla Blokowi trudniej było jednak osiągnąć konsensus w sprawie embarga na ropę Mimo tygodni rozmów. Słowacja podobno stara się o zwolnienie, a Węgry poinformowały w środę, że są zaniepokojone tym, co ta propozycja oznacza dla jej bezpieczeństwa energetycznego.
„Nie widzimy żadnych planów ani gwarancji dotyczących sposobu zarządzania transformacją w oparciu o obecne propozycje i sposobu zapewnienia węgierskiego bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. Opublikowano na Twitterze.
Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej na świecie, aw zeszłym roku odpowiadała za około 27% importu ropy do Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i Australia już zakazały importu.

Sankcje te – i de facto embarga nałożone przez niektóre europejskie rafinerie i handlowcy – uderzyły w ceny rosyjskiej ropy. Jej wzorcowa ropa Urals jest obecnie sprzedawana z dyskontem 35 USD za baryłkę dla Brent, w porównaniu do mniej niż 1 USD przed inwazją.

Rafineria ropy PCK w Schwedt w Niemczech należy do rosyjskiego Rosnieftu.

Niektórzy klienci w Azji kupują więcej rosyjskiej ropy, ale nie w ilościach wystarczających do zrekompensowania strat zachodnich nabywców.

READ  Ukraińscy urzędnicy publikują nowe wideo z wnętrza reaktora jądrowego w Zaporożu po ataku

„Zdolność Rosji do przekierowania wszystkich niechcianych dostaw z Zachodu do Azji jest ograniczona, co oznacza, że ​​w przypadku embarga Rosja będzie musiała jeszcze bardziej ograniczyć produkcję, ponieważ brakuje jej zdolności magazynowych na dodatkowe ilości ropy” – analitycy Rystad Energia napisała. Poniedziałkowy raport badawczy.

Od początku wojny na Ukrainie Europa kupiła rosyjską energię o wartości 46 miliardów dolarów

Międzynarodowa Agencja Energetyczna niedawno oszacowała, że ​​dostawy rosyjskiej ropy spadną o 1,5 miliona baryłek dziennie w kwietniu, gdy popyt spada, a straty te przyspieszą w tym miesiącu do 3 milionów baryłek dziennie.

Jednak wzrost światowych cen ropy naftowej i gazu ziemnego oznacza, że ​​Moskwa nadal czerpie ogromne sumy z eksportu energii. Rystad szacuje, że mimo cięć w wydobyciu ropy, Rosja zbierze w tym roku ponad 180 miliardów dolarów wpływów z podatku energetycznego – o 45% więcej niż w 2021 roku.

izolacja finansowa

Kraje zachodnie nadal szukają innych sposobów, aby utrudnić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi finansowanie jego działań wojennych. Von der Leyen powiedziała, że ​​Unia Europejska proponuje usunięcie Sbierbank (SBRCY)oraz dwa inne duże banki z SWIFT, bezpiecznej sieci używanej przez ponad 11 000 instytucji finansowych do wysyłania wiadomości i zleceń płatniczych.
Sbierbank to największy bank w Rosji.

Association for Global Interbank Financial Telecommunication z siedzibą w Belgii musi przestrzegać przepisów Unii Europejskiej. Bez powszechnie akceptowanej alternatywy, jest to niezbędna hydraulika globalnych finansów.

„Uderzamy w banki, które są systemowo ważne dla rosyjskiego systemu finansowego i zdolności Putina do siania spustoszenia” – powiedziała von der Leyen. To wzmocni całkowitą izolację rosyjskiego sektora finansowego od systemu światowego”.

Trzy główne rosyjskie państwowe stacje radiowe również zostaną zakazane na europejskich falach radiowych.

Przyczyniły się do tego Anna Cuban i Julia Horowitz.