26 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Papież Franciszek ostrzega przywódcę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchę Cyryla, by nie był „ministrantem Putina”

Papież Franciszek ostrzega przywódcę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchę Cyryla, by nie był „ministrantem Putina”

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Papież Franciszek ostrzegł przywódcę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przed byciem „ministrantem Putina” i usprawiedliwianiem inwazji rosyjskiego prezydenta na Ukrainę.

We wtorkowym wywiadzie dla włoskiej gazety Corriere della Sera Franciszek powiedział, że rozmawiał przez 40 minut z patriarchą Cyrylem, głównym zwolennikiem Władimira Putina i jego wojny, przez 40 minut. Francis powiedział, że podczas rozmowy 16 marca Kirill wymieniał wszystkie usprawiedliwienia wojny z kawałka papieru, który trzymał.

„Posłuchałem go, a potem powiedziałem: 'Nic z tego nie rozumiem’” – powiedział Francis. „Bracie, nie jesteśmy duchowieństwem państwa, nie możemy używać języka polityki, ale języka Chrystusa. Jesteśmy pasterzami tego samego świętego ludu Bożego. Z tego powodu musimy szukać dróg pokoju, stawiać koniec strzelania z broni”.

Następnie Franciszek, który wielokrotnie wzywał do zakończenia wojny, poszedł dalej i wezwał Cyryla, aby nie śledził działań prezydenta Rosji.

„Patriarcha nie może zmienić się w ministranta Putina” – powiedział Papież.

Jak inwazja Putina stała się świętą wojną dla Rosji

Rosyjski Kościół Prawosławny, W oświadczeniu wydanym w środęOdpowiedział: „Szkoda, że ​​po półtora miesiąca rozmowy z patriarchą Cyrylem papież Franciszek wybrał niewłaściwy ton, aby przekazać treść tej rozmowy”.

W oświadczeniu stwierdzono, że Cyryl starał się pomóc papieżowi dostrzec poglądy na rzecz inwazji, powtarzając rosyjskie zarzuty dotyczące ataków na rosyjskojęzyczne osoby na Ukrainie.

Kirill powiedział następnie Francisowi, że „nie dotrzymano obietnic” o nierozszerzeniu NATO po zakończeniu ery sowieckiej.

W oświadczeniu zauważono, że „Papież powiedział w porozumieniu z Patriarchą, że »Kościół nie powinien używać języka polityki, ale języka Chrystusa«”. Papież Franciszek dodał: „Jesteśmy pasterzami tego samego świętego ludu, który wierzy w Boże, w Trójcy Świętej, w Najświętszej Matce Bożej: dlatego musimy zjednoczyć się w wysiłkach na rzecz pokoju, pomagać cierpiącym, szukać dróg pokoju i gasić ogień”.

READ  Ukraina oskarża Rosję o ludobójstwo po zbombardowaniu szpitala dziecięcego

Rosyjski przywódca prawosławny popiera wojnę na Ukrainie i dzieli religie

75-letni Cyryl został wybrany w 2009 roku na patriarchę wpływowego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który ma ponad 100 milionów obserwujących. Prawosławie jest dominującą wiarą zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, ale od czasu wojny Kościół przyczynił się do rozłamu między Moskwą a Kijowem, a Cyryl zakorzenił się w prowojennej retoryce.

W zeszłym miesiącu patriarcha stanął przed główną katedrą Rosyjskich Sił Zbrojnych i wezwał rosyjskich żołnierzy, by „kochali naszą ojczyznę… chrońcie ją, bo tylko Rosjanie mogą bronić swojego kraju”. on jest Opisz to dotknięci konfliktem na Ukrainie jako „lud Świętej Rusi. To nasi bracia i siostry”. On także ma chwalony Służba wojskowa „jako aktywny przejaw ewangelicznej miłości bliźniego”.

W minionej dekadzie również ambicje geopolityczne Rosji były Rzwiązane z wiarąPutin zaczął obejmować Kościół dla korzyści politycznych. Relacje między Cyrylem i Putinem pomogły położyć podwaliny pod wojnę, ponieważ obaj powtarzali retorykę drugiego, aby uzasadnić działania Rosji na Ukrainie. Kiedy Putin używał języka wiary, by ukryć swoje ambicje polityczne i militarne, Cyryl używał także kazań, by uzasadnić kampanię duchowymi przesłankami.

Kadencja Cyryla doprowadziła do podziałów, ponieważ księża w całej Ukrainie i Europie potępili jego poparcie dla wojny. Prawie 300 księży i ​​diakonów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego podpisało się otwarta linia Żądanie pojednania i natychmiastowego zawieszenia broni. Na Ukrainie ponad 320 księży podpisało kolejny list oskarżający patriarchę o głoszenie „herety” i popełnianie „zbrodni moralnych z błogosławieństwem wojny przeciwko Ukrainie” oraz proszący przywódców kościelnych o podjęcie decyzji, czy patriarchę należy postawić w stan oskarżenia.

Jak wojna rosyjska na Ukrainie dzieli świat prawosławnych chrześcijan

Cyryl, który kiedyś określił przywództwo Putina jako „cud od Boga”, grozi sankcjami Komisji Europejskiej za poparcie inwazji, Według Agencji France-Presse. The New York Times też wzmiankowany Według dyplomatów, którzy widzieli dokument, Unia Europejska zamierza ukarać patriarchę. Ponadto wybitny rzecznik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego porównał kary do dziesięcioleci ucisku, jakiego doznał Kościół pod rządami sowieckimi.

READ  Rosyjski portal informacyjny obwinił hakera o zgłoszenie śmierci prawie 10 000 żołnierzy na Ukrainie

Franciszek zauważył również, że poprosił o spotkanie z Putinem. „Nie mamy jeszcze odpowiedzi i wciąż nalegamy” – powiedział Papież.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę dziennikarzom, że „nie osiągnięto porozumienia w sprawie spotkań”, podała rosyjska agencja informacyjna TASS. wzmiankowany.

Chico Harlan przyczynił się do powstania tego raportu.