Sprawy prawne mogą ostatecznie doprowadzić oba państwa członkowskie do obozowego Sądu Najwyższego.
Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko rządom państw członkowskich UE – Węgrom i Polsce w odpowiedzi na domniemaną dyskryminację obywateli LGBTQ.
Jako „strażniczka traktatów”, jednocząca UE, Komisja, będąca władzą wykonawczą Sojuszu, może wszczynać postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Taka procedura obejmuje kilka etapów i może trwać latami, by ostatecznie trafić do Europejskiego Trybunału, który może nałożyć kary finansowe.
Zarówno Węgry, jak i Polska są rządzone przez prawicowe, społecznie konserwatywne rządy, których polityka rodzi pytania prawne.
Węgierska ustawa o „antypedofilii”, zakazująca „promowania” homoseksualizmu i zmiany płci dla 18-latków, weszła w życie w zeszłym tygodniu pomimo kilku ostrzeżeń z Brukseli i sprzeciwu ze strony przywódców UE.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen powiedziała w zeszłym tygodniu, że władza wykonawcza Koalicji wykorzysta „wszystkie dostępne uprawnienia”, aby zmusić Węgry do uchylenia lub zmiany prawa.
„Europa nigdy nie pozwoli, aby niektóre grupy naszego społeczeństwa zostały splamione: każdy, kogo kocha, może być ze względu na wiek, rasę, poglądy polityczne lub przekonania religijne” – powiedział eurodeputowanym.
Europa nigdy nie pozwoli na napiętnowanie niektórych części naszego społeczeństwa.
Wszczynamy działania prawne przeciwko Węgrom i Polsce za naruszenie podstawowych praw osób LGBTIQ.
Przeczytaj więcej w naszym biuletynie
– Komisja Europejska (@EU_Komisja) 15 lipca 2021
Węgierskie prawo zostało oskarżone o ochronę dzieci, ale przeciwnicy twierdzą, że łączy ono pedofilię z homoseksualizmem i stygmatyzuje społeczność LGBTQ.
W Polsce prawie 100 miast i wsi przyjęło rezolucję „anty-LGBT”, którą niektórzy określają jako „kartę praw rodziny”. Zajmują one jedną trzecią terytorium Polski i są zlokalizowane głównie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, tradycyjnie bardzo katolickie.
Komisja uważa, że polskie władze nie odpowiedziały w pełni i właściwie na jej dochodzenie w sprawie charakteru i wpływu tak zwanych „ideologicznych stref wolnocłowych LGBT”.
Polska dla reformy sądownictwa jest już w najgorszych książkach Brukseli, które kilkakrotnie były wykluczane jako sprzeczne z unijnymi standardami niezawisłości sądownictwa.
Oba państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na ustosunkowanie się do argumentów Komisji przed przejściem do kolejnego etapu procesu.
W czerwcu polski rząd zaprzeczył, jakoby istniała ustawa dyskryminująca ludzi ze względu na ich orientację seksualną.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com