9 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

UBS przywraca Sergio Ermottiego na stanowisko CEO Credit Suisse Takeover Management

UBS powiedział w środę, że tak Powtórka Sergio P. Ermottiegobyłego dyrektora generalnego, podczas gdy szwajcarski gigant bankowy przygotowuje się do przejęcia Credit Suisse, swojego niespokojnego rywala.

Nieoczekiwany powrót 62-letniego Ermottiego, który planuje rozpocząć pracę 5 kwietnia, następuje w momencie, gdy UBS staje przed trudnym zadaniem przejęcia kolejnego szwajcarskiego giganta bankowego po przejęciu za pośrednictwem rządu na początku tego miesiąca. Transakcja została zorganizowana w pośpiechu, ponieważ Credit Suisse, nękany przez dziesięciolecia skandalami, zawirowaniami w zarządzaniu i nieudanymi próbami reform, uległ wątpliwościom inwestorów co do swojej zdolności przetrwania fali globalnych zawirowań w sektorze bankowym.

W latach 2011-2020 pan Ermotti kierował ożywieniem UBS podczas wcześniejszej rundy restrukturyzacji, po tym, jak bank wpadł w depresję podczas kryzysu finansowego w 2008 r. z powodu złych zakładów na kredyty hipoteczne i skandalu handlowego z 2011 r., który kosztował firmę 2,3 miliarda dolarów. Jego strategia ponownie skoncentrowała UBS na jego historycznej sile w zarządzaniu bogactwem globalnych elit, z dala od bardziej ryzykownych i niestabilnych inwestycji i bankowości komercyjnej.

Teraz ma za zadanie połączyć dwóch długoletnich rywali, największe szwajcarskie banki, w ramach operacji, która ma obejmować delikatne zadania zamknięcia segmentów operacji bankowości inwestycyjnej Credit Suisse i nadzorowania zwolnień na dużą skalę w oddziałach powiązanych ze sobą banków.

Cena akcji UBS wzrosła o około 2 proc.

Bank powiedział, że jego zarząd podjął decyzję o przywróceniu Irmottiego na stanowisko „w świetle nowych wyzwań i priorytetów stojących przed UBS po ogłoszeniu przejęcia”.

„Dzięki swojemu wyjątkowemu doświadczeniu jestem przekonany, że Sergio zapewni pomyślną integrację, która jest tak istotna dla klientów, pracowników i inwestorów banków oraz dla Szwajcarii” — powiedział Colm Kelleher, prezes zarządu UBS, w oświadczenie.

Na konferencji prasowej w środę Keeler powiedział, że on i Irmotti zaczęli rozmawiać o możliwym powrocie w zeszły poniedziałek, dzień po ogłoszeniu transakcji Credit Suisse. Po odejściu z UBS pan Ermotti został Przewodniczącym Rady Dyrektorów Swiss Re. On planuje ustąpić Z tej roli krótko po Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Grupy Reasekuracyjnej w połowie kwietnia.

READ  Kontrakty terminowe na akcje rosną po tym, jak główne średnie odnotowały straty przez trzeci tydzień z rzędu

Aby podkreślić skalę wyzwania stojącego obecnie przed UBS, pan Kelleher – który był dyrektorem finansowym Morgan Stanley podczas kryzysu finansowego w 2008 roku – powiedział, że transakcja Credit Suisse była większa niż jakakolwiek transakcja zawarta w ostatnim okresie zawirowań, biorąc pod uwagę banki. rozmiar. UBS i Credit Suisse to dwa z 30 banków wskazanych przez organy regulacyjne jako „systemowo ważne w skali globalnejpoddając je surowszym zasadom i nadzorowi.

Ralph Hammers, obecny dyrektor generalny UBS, pozostanie na czas nieokreślony jako konsultant, aby pomóc w przejściu.

„Oczywiście jest mi przykro, że opuszczam UPS, ale okoliczności zmieniły się w sposób, którego nikt z nas się nie spodziewał” – powiedział Hammers w oświadczeniu. „Wycofuję się na korzyść nowego połączonego podmiotu i jego interesariuszy, w tym Szwajcarii i jej sektora finansowego”.