21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tydzień 22 stycznia 2024 r

Tydzień 22 stycznia 2024 r

Oto wnioski z dzisiejszej porannej odprawy i oto, co możesz zrobić Subskrypcja Otrzymywane codziennie rano na Twoją skrzynkę odbiorczą z:

Nowy rekord na giełdzie zostanie w przyszłym tygodniu zakwestionowany przez serię raportów o wynikach spółek i nowy odczyt preferowanej przez Rezerwę Federalną miary inflacji.

Ponieważ większość instytucji finansowych zakończy raportowanie, w centrum uwagi znajdą się wyniki technologiczne – we wtorek zyski Netflix (NFLX), a w środę wyniki Tesli (TSLA). Raporty Johnson & Johnson (JNJ), United Airlines (UAL), Verizon (VZ) i AT&T (ATT) również podkreślają jeden z najbardziej pracowitych tygodni kwartalnych raportów na Wall Street.

Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, w czwartek poznamy pierwszy odczyt wzrostu gospodarczego za IV kwartał. Tymczasem w piątek zaplanowana jest publikacja najnowszej publikacji Indeksu osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE), preferowanej przez Fed miary inflacji.

Wszystko to nastąpi przy notowaniach akcji na najwyższych w historii poziomach lub w ich pobliżu. Indeks S&P 500 (^GSPC) zakończył piątek na poziomie 4839, co stanowi nowy rekord dla średniej referencyjnej. Indeks Dow Jones Industrial Average (^DJI) również osiągnął nowy szczyt na poziomie 37 863. Tymczasem w piątek największym zwycięzcą była technologia, ponieważ indeks Nasdaq Composite (^IXIC) wzrósł o 1,7%. Wszystkie trzy główne średnie za styczeń są obecnie na plusie.

Giełda akcji osiągnęła w piątek nowe maksima, gdy dane o zaufaniu konsumentów z Uniwersytetu Michigan pokazały, że konsumenci czują się najlepiej w gospodarce od lipca 2021 r.

Pozytywne nastroje konsumentów pokrywają się z coraz bardziej optymistycznymi prognozami ekonomistów z Wall Street w miarę dalszego zaskakującego wzrostu danych w styczniu.

W ubiegłym tygodniu badanie grudniowej sprzedaży detalicznej wykazało, że konsumenci zakończyli rok 2023 w lepszej kondycji, niż spodziewało się wielu ekonomistów. Choć w ostatnich tygodniach nagłówki gazet o zwolnieniach w różnych sektorach gwałtownie się rozrosły, rzeczywiste dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych osiągnęły ostatnio najniższy tygodniowy poziom od września 2022 r.

Elastyczne dane mają analityków Występ Gospodarka amerykańska rosła w czwartym kwartale w tempie 2% rocznie przed publikacją wstępnych prognoz PKB w czwartek.

READ  Dyrektor HR McDonald's twierdzi, że należy zignorować tę powszechną radę dotyczącą kariery
Krótkie zdjęcie z poranka

Krótkie zdjęcie z poranka

Zespół Oxford Economics nabiera coraz większej pewności, że ekspansja gospodarcza nie zatrzyma się także w przyszłym roku.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy prawdopodobieństwo recesji zmalało ze względu na silny rynek pracy, wolniejszą inflację i luźniejsze warunki finansowe w związku ze zbliżającym się zwrotem Fed w stronę obniżek stóp procentowych” – stwierdzili Matthew Martin i Ryan Sweet z Oxford Economics. – napisał w piątek w notatce do klientów.

„[Oxford’s] Bazowa prognoza na styczeń uwzględniała rewizję w górę dynamiki PKB w tym roku, niższy szczyt stopy bezrobocia oraz większe wydatki konsumpcyjne. Nasze szanse na recesję w tym roku wynoszą obecnie mniej niż 50%.

Oprócz wzrostu gospodarczego najgorętszą debatą na Wall Street pozostaje sytuacja, w której Fed zamierza obniżyć stopy procentowe.

Od piątkowego popołudnia inwestorzy oceniają 49% szans na obniżkę stóp w marcu. Według narzędzia monitorującego CME Rezerwy Federalnej. Zaledwie tydzień temu inwestorzy oceniali, że szansa na obniżkę w marcu wynosi 81%.

Wielu ekonomistów uważa, że ​​głównym czynnikiem napędzającym inflację będzie spadkowa ścieżka inflacji, gdy Fed zainicjuje pierwszą obniżkę stóp procentowych. Główny ekonomista Goldman Sachs, Jan Hatzius, uważa, że ​​pierwsza obniżka stóp nastąpi w marcu.

„Przyczyną obniżek stóp procentowych przewidzianych w naszej prognozie, jak powiedziałbym w tym, co powiedział przewodniczący Powell na grudniowej konferencji prasowej, jest powrót inflacji do celu” – Hatzius powiedział Yahoo Finance Live. „Jeśli inflacja powróci do celu, jest bardzo prawdopodobne, że nastąpią również obniżki stóp procentowych, ponieważ stopa funduszy federalnych wynosząca 5,37% będzie wyglądać na bardzo, bardzo wysoką w porównaniu z gospodarką charakteryzującą się inflacją na poziomie 2%.

Dane o inflacji zostaną zaktualizowane w piątek wraz z publikacją Indeksu Osobistych Wydatków Konsumpcyjnych za grudzień.

Ekonomiści oczekują „podstawowego” rocznego wzrostu osobistych wydatków konsumpcyjnych – co wyklucza zmienne kategorie żywności i energii W grudniu rekordowe 3%. W poprzednim miesiącu większość ekonomistów spodziewa się, że „bazowa” stopa PCE osiągnie poziom 0,2%.

„Przekonanie Fed, że inflacja powraca do 2%, powinno wzrosnąć na podstawie tego raportu” – napisał w nocie do klientów Michael Gapen, amerykański ekonomista z Bank of America, który również spodziewa się, że pierwsza obniżka nastąpi w marcu. Piątek.

READ  Zscaler Stock pojawia się jako najlepsze szacunki Zscalera dotyczące wzrostu cyberbezpieczeństwa w chmurze

Ponieważ Rezerwa Federalna znajduje się w okresie przerwy przed kolejnym posiedzeniem zaplanowanym na 30 stycznia, oczekuje się, że w przyszłym tygodniu głównym czynnikiem wpływającym na nastroje na giełdzie będą zyski.

W przypadku Netflix skupienie się pozostanie na tym, jak popyt na nowy poziom reklam i kampanię udostępniania haseł wpłynie na przyszłe perspektywy wzrostu. W Tesli głównym celem pozostają marże, a inwestorzy uważnie słuchają wszelkich komentarzy dyrektora generalnego Elona Muska, który podobno zabiega o większą kontrolę nad spółką.

Ogólnie rzecz biorąc, biorąc pod uwagę ogromną średnią ekspozycję na duże spółki, wyniki zysków z branży technologicznej mogą wskazywać, w jakim kierunku zmierza rynek w perspektywie krótkoterminowej.

„pokaz sztuki „Zyski i zdolność do ich wzrostu w dobrym tempie, nawet jeśli mamy do czynienia ze spadkiem wzrostu, są bardzo ważne, aby utrzymać rozwój tego rynku” – Lerner powiedział Yahoo Finance w środę przed wynikami z technologii. Keith Lerner powiedział Yahoo Finance.

John Butters, starszy analityk ds. zysków w FactSet, podkreślił w piątek, że zyski za czwarty kwartał mają obecnie „słaby start”. Ponieważ 10% spółek z indeksu S&P 500 zakończyło raportowanie, indeks jest obecnie na dobrej drodze do spadku EPS o 1,7%.

Jednak, jak wskazuje Butters, dzieje się tak głównie dlatego, że przez pierwsze dwa tygodnie zysków firma skupiała się na finansach. W nadchodzących tygodniach narracja przesunie się w stronę usług technologicznych i komunikacyjnych, gdzie oczekuje się wzrostu zysków w porównaniu do analogicznego kwartału ubiegłego roku.

Kalendarz tygodniowy

Poniedziałek

  • Dane ekonomiczne: Indeks wiodący, grudzień (oczekiwano -0,3%, poprzednio -0,5%)

  • Zyski: United Airlines (UAL), Logitech (LOGI), Zions Bancorporation (ZION)

Wtorek

  • Dane ekonomiczne: Indeks produkcji Richmond, styczeń (oczekiwano -6, poprzednio -11)

  • Zyski: 3M (MMM), Halliburton (HAL), Johnson & Johnson (JNJ), Lockheed Martin (LMT), Netflix (NFLX), Texas Instruments (TXN), Verizon (VZ),

Środa

  • Dane ekonomiczne: Wnioski o kredyt hipoteczny MBA, tydzień kończący się 19 stycznia (poprzednio +10,4%); S&P Global US Manufacturing PMI, wstępny odczyt ze stycznia (oczekiwane 47,6, poprzednio 47,9); S&P Global US Services PMI za styczeń (oczekiwany 51, poprzednio 51,4); Styczeń S&P Global US Services Composite PMI (poprzednio 50,9)

  • Zyski: AT&T (ATT), Abbott (ABT), Freeport-McMoRan Copper and Gold (FCX), IBM (IBM), Las Vegas Sands (LVS), SAP (SAP), Tesla (TSLA)

READ  Fed może wywołać wzrost o 10% przy 50 punktach bazowych

Czwartek

  • Dane ekonomiczne: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych na koniec tygodnia (oczekiwano 200 000, poprzednio 187 000); Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych utrzymuje się w tygodniu kończącym się 13 stycznia (oczekiwano 1,84 mln, poprzednio 1,81 mln); PKB za IV kwartał, pierwszy szacunek (oczekiwana stopa roczna +2,0%, poprzednio +4,9%); Konsumpcja osobista w IV kw., pierwszy szacunek (oczekiwano +2,2% r/r; poprzednio +3,1%); Bazowy indeks PCE za IV kwartał (oczekiwano 2,0% r/r, poprzednio 2,0%); Zapasy hurtowe na grudzień (oczekiwane -0,2%, poprzednio -0,2%); Zamówienia na dobra trwałe, grudniowy wstępny odczyt (oczekiwano 1,5%, poprzednio 5,4%); Sprzedaż nowych domów, grudzień (oczekiwano 647 000, poprzednio 590 000)

  • Zyski: American Airlines (AAL), Alaska Airlines (ALK), Capital One (COP), Comcast (CMCSA), Dow (DOW), Humana (HUM), Intel (INTC), Levi's (LEVI), Southwest (LUV), T -Mobile (TMUS), Union Pacific (UNP), Valero (VLO), Visa (V)

Piątek

  • Wiadomości gospodarcze: Dochód osobisty, miesięczny, grudzień (oczekiwano +0,3%, poprzednio +0,4%); Wydatki osobiste, miesięczne, grudzień (oczekiwane +0,4%, poprzednio +0,2%); Inflacja PCE, m/m, grudzień (oczekiwano +0,2%, poprzednio -0,1%); Inflacja PCE, r/r, grudzień (oczekiwano +2,6%, poprzednio +2,6%); „Core” PCE, m/m, grudzień (oczekiwano +0,2%, poprzednio +0,1%); „Core” PCE, rok do roku, grudzień (oczekiwano +3,0%; poprzednio +3,2%);

  • Zyski: American Express (AXP), Colgate-Palmolive (CL)

Josha Shafera Jest korespondentem Yahoo Finance.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z najnowszymi wiadomościami giełdowymi i dogłębną analizą, w tym wydarzeniami dotyczącymi zmian akcji

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Financ