9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tunele czasoprzestrzenne mogły już zostać odkryte, mówią fizycy: ScienceAlert

Tunele czasoprzestrzenne mogły już zostać odkryte, mówią fizycy: ScienceAlert

Wirtualne mosty łączące odległe regiony przestrzeni (i czasu) mogą wyglądać mniej więcej jak ogród różnorodności czarne dziuryco oznacza, że ​​możliwe, że te legendarne potwory fizyki były już widziane.

Ale na szczęście, jeśli nowy model zaproponowany przez mały zespół fizyków z Uniwersytetu Sofijskiego w Bułgarii jest dokładny, nadal można je odróżnić.

Zagraj z Einsteinem Ogólna teoria względności Wystarczająco długo, możliwe jest pokazanie, w jaki sposób czasoprzestrzenne tło wszechświata może tworzyć nie tylko głębokie doły grawitacyjne, z których nic nie ucieka — może tworzyć niemożliwe szczyty górskie, na które nie można się wspiąć.

W przeciwieństwie do swoich mrocznych kuzynów, te świecące kopce odpierały wszystko, co się zbliżało, emitując strumienie cząstek i promieniowania, które nie miały nadziei na odwrócenie się.

Odkładając na bok wyjątkową możliwość Tak wygląda Wielki Wybuch jeden z tychbiałe dziury’, nic takiego nigdy nie zaobserwowano. Niemniej jednak pozostaje to interesującą koncepcją do badania krawędzi jednej z największych teorii w fizyce.

w latach 30kolega Einsteina, Nathan Rosen, wykazał, że we wszechświecie nie ma nic głęboko zakrzywionego w czasoprzestrzeni. Czarna dziura Strome szczyty białej dziury nie mogą się połączyć, tworząc coś w rodzaju mostu.

W tym zakątku fizyki nasze codzienne przewidywania dotyczące odległości i czasu wychodzą na jaw, co oznacza, że ​​takie teoretyczne połączenie może przemierzać ogromne przestrzenie wszechświata.

W odpowiednich warunkach może nawet być możliwe, aby materia zjechała tą kosmiczną rurą i opuściła drugi koniec z mniej więcej nienaruszoną informacją.

Aby więc określić, jak ta czarna dziura tunelu czasoprzestrzennego może wyglądać dla obserwatoriów, takich jak Teleskop Horyzontu Zdarzeń, zespół z Sophia University opracował uproszczony model „gardła” tunelu czasoprzestrzennego jako namagnesowanego pierścienia cieczy i poczynił różne założenia dotyczące tego, jak materia dostała się do istnienie. Zakreśl to przed połknięciem.

READ  NASA wypuszcza grę wideo, aby uczcić nadchodzący teleskop kosmiczny

Cząstki złapane w tę wściekłą burzę będą wytwarzać potężne pola elektromagnetyczne, które będą toczyć się i trzaskać w przewidywalnych wzorach, polaryzując każde światło emitowane z gorącej materii z wyraźną sygnaturą. To śledzenie spolaryzowanych fal radiowych dało nam pierwsze niesamowite obrazy M87* w 2019 roku i łuk a* wcześniej w tym roku.

Okazuje się, że dymiące, gorące usta tunelu czasoprzestrzennego są trudne do odróżnienia od spolaryzowanego światła emitowanego przez dysk chaosu otaczający czarną dziurę.

Zgodnie z tą logiką, M87* może być tunelem czasoprzestrzennym. W rzeczywistości tunele czasoprzestrzenne mogą czaić się wszędzie na końcu czarnych dziur i nie mielibyśmy łatwego sposobu, aby się o tym przekonać.

Nie oznacza to, że w ogóle nie ma możliwości poznania.

Gdybyśmy mieli szczęście i stworzyli zdjęcie potencjalnego tunelu czasoprzestrzennego widzianego ukośnie przez przyzwoitą soczewkę grawitacyjną, dokładne cechy odróżniające tunele czasoprzestrzenne od czarnych dziur mogłyby stać się oczywiste.

Wymagałoby to oczywiście masy odpowiednio umieszczonej między nami a tunelem czasoprzestrzennym, aby zniekształcić jego światło na tyle, aby powiększyć małe różnice, ale dałoby nam to przynajmniej możliwość wykrywania ciemnych plam pustki, które mają tylne wyjście.

Jest jeszcze jedna droga, która również wymaga sporej dawki bogactwa. Jeśli wykryjemy tunel czasoprzestrzenny pod idealnym kątem, światło przechodzące przez jego dzielące wejście w naszą stronę jeszcze bardziej wzmocni jego sygnaturę, dając nam wyraźniejsze wskazanie portalu przez gwiazdy i dalej.

Dalsze modelowanie może ujawnić inne właściwości fal świetlnych, które pomagają sortować tunele czasoprzestrzenne z nocnego nieba bez potrzeby stosowania soczewek lub doskonałych kątów, na co naukowcy zwracają teraz uwagę.

Wprowadź więcej ograniczeń W fizyce tuneli czasoprzestrzennych można nie tylko odkryć nowe sposoby eksploracji ogólna teoria względnościAle fizyka opisuje zachowanie fal i cząstek.

Ponadto, Wnioski wyciągnięte z prognoz Takie mogą ujawnić, gdzie załamuje się ogólna teoria względności, otwierając niektóre własne dziury, aby dokonać odważnych nowych odkryć, które mogą dać nam zupełnie nowy sposób patrzenia na wszechświat.

READ  Naukowcy odkrywają niewidzialne zjawisko

Badanie to zostało opublikowane w ocena fizyczna d.