12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trzej mężczyźni staną przed sądem w Nowym Jorku w związku z manuskryptem Eagles Hotel California  Orły

Trzej mężczyźni staną przed sądem w Nowym Jorku w związku z manuskryptem Eagles Hotel California Orły

W połowie lat 70. The Eagles pracowali nad nową, tajemniczą i przerażającą piosenką.

Na tablicy w żółte linie Henley zapisał, przy wsparciu Glenna Freya, współzałożyciela swojego zespołu, pomysły na „ciemną pustynną autostradę” i „piękne miejsce” o luksusowej powierzchni i złowieszczych kolorach. A może coś z lodem, może kawior lub Taitinger – albo różowy szampan?

„Hotel California” stał się jedną z najbardziej niezatartych piosenek rockowych. Prawie 50 lat później przygotowywane odręcznie strony z tekstami piosenek stają się centrum niezwykłego procesu karnego, który ma rozpocząć się w środę.

Glenn Horowitz, handlarz rzadkimi książkami; Craig Inciardi, były członek zarządu Rock and Roll Hall of Fame, oraz Edward Kosinski, sprzedawca pamiątek, zostali oskarżeni o spiskowanie mające na celu posiadanie i próbę sprzedaży rękopisów „Hotelu California” i innych piosenek Eagles bez prawa do tego.

Cała trójka nie przyznała się do winy, a ich prawnicy powiedzieli, że mężczyźni nie popełnili żadnego przestępstwa w związku z dokumentami, które uzyskali od urzędnika pracującego dla Orłów. Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie twierdzi, że oskarżeni współdziałali, aby ukryć własność spornych dokumentów, mimo że Henley twierdził, że strony zostały skradzione.

(Od lewej) Glenn Horowitz, Craig Inciardi i Edward Kosinski w sądzie po postawieniu im aktu oskarżenia z 2022 r. Zdjęcie: John Minchillo/AP

Starcia o kosztowności są powszechne, ale tego typu postępowania karne są rzadkie. Wiele konfliktów rozstrzyga się prywatnie, w procesach sądowych lub na mocy umów dotyczących zwrotu przedmiotów.

„Jeśli oddając coś, można uniknąć oskarżenia, większość ludzi to oddaje” – powiedział Travis McDade, profesor prawa na Uniwersytecie Illinois, który bada spory dotyczące rzadkich dokumentów.

Oczywiście stan rękopisów Orłów jest charakterystyczny także pod innymi względami.

Głównym świadkiem oskarżenia jest następujący: Henley ma składać zeznania pomiędzy przystankami trasy Eagles. Proces bez ławy przysięgłych mógłby rzucić okiem na proces twórczy zespołu i życie na szybkiej drodze do sławy w latach 70.

READ  Firma macierzysta Ticketmaster podobno stoi w obliczu dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości

Zawiera ponad 80 stron wersji roboczych tekstów z przebojowego albumu Hotel California z 1976 roku, w tym teksty znajdujące się na czołowych miejscach list przebojów i nagrodzone nagrodą Grammy. Zawiera jeden z najbardziej rozpoznawalnych riffów klasycznego rocka, najsłynniejsze solówki i najbardziej cytowany – i prawdopodobnie przereklamowany – wers: „Możesz sprawdzić, kiedy chcesz, ale nigdy nie możesz wyjść”.

Henley powiedział, że piosenka opowiada o „mrocznej części amerykańskiego snu”.

Na stronach znajdują się także teksty piosenek, w tym Life in the Fast Lane i New Kid in Town. Menedżer Eagles, Irving Azoff, określił te dokumenty jako „niezastąpione fragmenty historii muzyki”.

Horwitz, Inciardi i Kosinki są oskarżeni o spisek mający na celu posiadanie skradzionego mienia i różne inne przestępstwa.

Nie zostali oskarżeni o faktyczną kradzież dokumentów. Nikt inny też nie, ale prokuratorzy nadal muszą udowadniać, że dokumenty zostały skradzione. Obrona twierdzi, że to nieprawda.

Wiele kręci się wokół interakcji The Eagles z Edem Sandersem, pisarzem, który jest także współzałożycielem kontrkulturowego zespołu rockowego The Fugs z lat 60. XX wieku. Na przełomie lat 70. i 80. pracował nad autoryzowaną biografią Orłów, która nigdy nie została opublikowana.

Sandersowi nie postawiono zarzutów w tej sprawie. Zostawiła mu wiadomość telefoniczną z prośbą o komentarz.

Sprzedał strony Horowitzowi, który następnie Inciardiemu i Kosińskiemu.

Horowitz zajmował się ogromnymi transakcjami na rzadkie książki i archiwa, a już wcześniej był uwikłany w królewskie sprzeczki. Jedna z nich zawierała artykuły związane z Margaret Mitchell, autorką „Przeminęło z wiatrem”. Jest ustanowione.

W 2005 roku Sanders powiedział Horowitzowi, że kiedy pracował nad książką Eagles, wysłano mu potrzebne dokumenty z domu Henleya w Malibu w Kalifornii, jak wynika z aktu oskarżenia.

Następnie w 2012 roku firma Kosińskiego wystawiła niektóre strony na aukcję. Zapukali prawnicy Henleya. Z aktu oskarżenia wynika, że ​​Horwitz, Inciardi i Sanders w różnych grupach rozpoczęli poszukiwania alternatywnych wersji pochodzenia rękopisów.

READ  Kevin Spacey pojawia się w sądzie w Londynie po oskarżeniu o napaść na tle seksualnym

W jednym z artykułów Sanders znalazł wyrzucone strony w garderobie za kulisami. W innych przypadkach uzyskiwał je od asystenta scenicznego lub zbierając „dużo materiału na temat sępów od różnych osób”. W innym liście, który otrzymał od Frye’a – powieści, która „pozbędzie się tego raz na zawsze” – zasugerował Horowitz w 2017 roku. Frye zmarł rok wcześniej.

Jak wynika z aktu oskarżenia, Sanders złożył lub podpisał różne wyjaśnienia i nie jest jasne, co mógł przekazać ustnie. Wygląda jednak na to, że przynajmniej odrzucił opowieść o szatni.

Kosinki przesłał prawnikowi Henleya jedno wyjaśnienie, z którym Sanders się zgodził. Kosiński zapewnił także Sotheby's, że muzyk „nie ma prawa” do dokumentów i zażądał, aby potencjalni oferenci nie byli poinformowani o skargach Henleya – głosi akt oskarżenia.

Sotheby's umieścił teksty „Hotelu California” na aukcji w 2016 roku, ale wycofał je, gdy dowiedział się, że kwestionowana jest własność. Sotheby's nie usłyszał żadnych zarzutów w tej sprawie i odmówił komentarza.