14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

To nowe badanie może skazać misje załogowe na Marsa, zanim w ogóle do nich dojdzie

To nowe badanie może skazać misje załogowe na Marsa, zanim w ogóle do nich dojdzie

Zarówno NASA, jak i SpaceX mają nadzieję, że pewnego dnia wyślą ludzi na Marsa. Dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk, przez lata publicznie dzielił się planami kolonizacji Czerwonej Planety, a NASA zidentyfikowała nawet potencjalną misję załogową na Marsa w latach trzydziestych XXI wieku. Oczywiście istnieje wiele przeszkód do pokonania, zanim będziemy mogli mieć nadzieję na osiągnięcie tych celów, ale teraz nowe obawy dotyczące uszkodzenia nerek astronautów mogą rozwiać te nadzieje, zanim w ogóle będą miały szansę się urzeczywistnić.

Wiemy już, że wysłanie ludzi na Marsa zajmie miesiące, a może w sumie lata. Dzieje się tak dlatego, że nasza sąsiadująca planeta znajduje się w odległości około 225 milionów kilometrów, a naukowcy szacują, że podróż tam przy użyciu obecnej technologii kosmicznej może zająć nawet sześć miesięcy. Pociski o napędzie nuklearnym z pewnością mogłyby to zmienić, ale nie podjęliśmy jeszcze takiego ryzyka.

Ale zanim będziemy mogli się tym wszystkim martwić, musimy uporać się z nowym zmartwieniem. Według niedawno opublikowanego badania ekstremalne warunki podróży kosmicznych mogą w rzeczywistości spowodować uszkodzenie nerek u astronautów. W badaniu wykorzystano próbki z ponad 40 misji kosmicznych, w których uczestniczyli ludzie i myszy. Dane wykazały, że warunki panujące w przestrzeni kosmicznej powodują kurczenie się niektórych części nerki po niecałym miesiącu przebywania w przestrzeni kosmicznej.

Źródło obrazu: Stockwriter/Adobe

To bardzo niepokojąca wiadomość, zwłaszcza że ostatnie badania wykazały, że zaledwie trzy dni w kosmosie to wystarczająco dużo czasu, aby spowodować pogorszenie funkcji poznawczych również u astronautów. Jeśli naprawdę chcemy móc wysyłać ludzi na Marsa i dalej, musimy po drodze znaleźć sposoby na ochronę ich nerek. W przeciwnym razie mogą doznać poważnych uszkodzeń popromiennych, co może spowodować niewydolność nerek.

Jednym z głównych powodów, dla których ta wiadomość jest szczególnie niepokojąca, jest to, że nerki bardzo wolno wykazują uszkodzenia popromienne. Oznacza to, że nawet w przypadku rutynowych badań astronauci nie zawsze wykryją uszkodzenie nerek na czas, co zmusi ich do poddania się innym terapiom, aby organizm mógł funkcjonować tak, jak powinien.

Naukowcy Szczegółowo opisz ich ustalenia W Komunikacja przyrodnicza. Chociaż twierdzą, że nie ma sposobu, aby chronić nerki przed promieniowaniem kosmicznym za pomocą osłon, mają nadzieję, że uda nam się w jakiś sposób opracować środki technologiczne lub farmaceutyczne, które umożliwią podróże w przestrzeń kosmiczną, takie jak misje załogowe na Marsa.