28 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Teleskop Webba w końcu spolaryzował jasne pierścienie Saturna

Teleskop Webba w końcu spolaryzował jasne pierścienie Saturna

Kosmiczny Teleskop Webba wykonał zdjęcie otoczonej pierścieniami planety Saturn, uzupełniając album zdjęć gazowych olbrzymów w naszym Układzie Słonecznym.

Webb to obserwatorium kosmiczne o wartości 10 miliardów dolarów, które zostanie wystrzelone w grudniu 2021 roku. Teleskop składa się z dwóch fotografów: Kamera bliskiej podczerwieni (NIRCam) i instrument średniej podczerwieni (MIRI). Webb tworzy obrazy naukowe od lipca 2022 r.

Chociaż jednym z głównych zainteresowań Webba jest pierwsze widoczne światło, które sięga kilkuset milionów lat po Wielkim Wybuchu, dostarcza on również wglądu w nasz własny region gwiezdny. Nowe zdjęcie Saturna dopełnia teleskopowej wycieczki po gazowych olbrzymach naszego Układu Słonecznego, czyli pobliskich światach Składa się głównie z helu i wodoru.

Jowisz był pierwszą planetą sfotografowaną przez Webbaw sierpniu 2022 r. Zespół Webb Stwórz wizerunek Neptuna– w tym jego pierścienie i księżyce – we wrześniu i uzupełniłem ten obraz markerem Ujęcie z krawędzi pierścieni Uranasiódma planeta od słońca.

To zdjęcie Saturna zostało zrobione 25 czerwca za pomocą kamery internetowej NIRCam. Saturn wydaje się całkowicie ciemny, ponieważ metan planety pochłania większość światła słonecznego, które uderza w atmosferę planety. Pierścienie planety, złożone głównie z lodu i skał, pozostają jasne.

Podział Cassiniego, przerwa między pierścieniem A i pierścieniem B dzięki przyciąganiu grawitacyjnemu Księżyc Saturna Mimas, również widoczny na zdjęciu.

A mówiąc o księżycach: po lewej stronie obrazu znajdują się księżyce Saturna Dione, Tethys i Enceladus. Webb sfotografował Enceladusa w majui znalazł kolumnę wody o długości 6000 mil (9660 km) wznoszącą się z lodowatego księżyca. Enceladus ma ogromne znaczenie naukowe, ponieważ ma podpowierzchniowy ocean, a woda jest warunkiem wstępnym istnienia życia, jakie znamy.

W zeszłym miesiącu dane z sondy Cassini – której misja zakończyła się w 2017 roku, kiedy pogrążyła się w atmosferze Saturna – ujawniły Obecność fosforu w wodach EnceladusaKolejny impuls do możliwości życia czającego się pod lodową skorupą księżyca.

READ  Teleskop rzymski NASA: jak następca Jamesa Webba zmapuje Wszechświat za pomocą ogromnych ilości danych

Ale dopóki misja poświęcona Enceladusowi nie wystartuje, być może będziemy musieli zaakceptować niezłomne spostrzeżenia Webba.

Więcej: Kiedyś i teraz: Nasze pierwsze zbliżenia planet w porównaniu z najlepszymi zdjęciami wykonanymi dzisiaj