14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Teleskop Webba kieruje swoje oko na tajemniczy księżyc Saturna, Tytan

Teleskop Webba kieruje swoje oko na tajemniczy księżyc Saturna, Tytan

Dwa zdjęcia Tytana ujawniają szczegóły jego atmosfery i powierzchni.

Dwa widoki Tytana widzianego przez kamerę internetową NIRCam.

Kosmiczny Teleskop Webba wykonał w zeszłym miesiącu zdjęcia Tytana, księżyca Saturna, które teraz zostały udostępnione do oglądania. Obrazy dostarczają szczegółowego, aktualnego obrazu atmosfery Tytana, a nawet elementów jego dziwnej powierzchni.

Instrument NIRCam teleskopu, który wykonuje zdjęcia w zakresie bliskiej podczerwieni, uchwycił widoki. Chmury pojawiają się w atmosferze Tytana (ekscentrycznie oznaczone A i B na zdjęciach z adnotacjami), ale także zamglone spojrzenie na Kraken Mare, które uważa się za morze metanu, a także ciemne wydmy.

Czytaj więcej

Oczekuje się, że więcej danych z Tytana uzyskają instrumenty Webba – w tym NIRSpec, który może ocenić skład chemiczny planety, np. Ma to już miejsce w przypadku odległych egzoplanet—w maju lub czerwcu 2023 r.

Tytan jest o około 50% szerszy niż ziemski księżyc. Jest to jedyny księżyc w Układzie Słonecznym z dużą atmosferą (zdominowaną przez azot) i Miejsce tuż przy ziemi Wiadomo, że istnieją rzeki, jeziora i morza.

Podczas gdy wiele z tych ciekłych ciał to węglowodory – wyobraź sobie całe oceany metanu – naukowcy uważają, że oceany wody mogą znajdować się pod lodową powierzchnią księżyca. To sprawia, że ​​​​Tytan jest obiecującym obcym środowiskiem w poszukiwaniu życia poza Ziemią.

Przyszłe dane będą również zbierane przez MIRI, narzędzie sieciowe średniej podczerwieni. MIRI ujawni więcej widma Tytana; Obrazy z instrumentu wyróżniają się kolorowymi gwiazdami, które zespół Webba nazywa „kręglami” na niebie.

Makijaż Tytana jest tak ekscytujący i tajemniczy, że NASA planuje wysłać tam sondę w połowie lat 30. 3-metrowy spinner Dragonfly odbędzie miliard milową podróż na Księżyc. Będzie szukać biosygnatur i mierzyć skład chemiczny Tytana za pomocą szeregu 11 instrumentów.

To nie byłby pierwszy raz, kiedy ludzie umieścili statek kosmiczny na Tytanie. W 2005 roku sonda Huygens zeszła na powierzchnię i wyrównała zrobić zdjęcie przed zmrokiem. Oferuje oszałamiająco ograniczone spojrzenie na ten dziwny, odległy świat.

READ  Zapomniane plany Playboya dotyczące wyniesienia jaskini na orbitę

Więcej: Najnowsze obrazy z skazanych na zagładę sond kosmicznych

Więcej od Gizmodo

podpisany dla Biuletyn Gizmodo. najnowsze wiadomości, Facebooki Świergot i Instagram.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.