21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Teleskop Jamesa Webba znalazł dwie najstarsze i najbardziej odległe galaktyki w historii Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Znajduje jasne, wczesne galaktyki dotychczas ukryte przed wzrokiem, w tym galaktyki, które mogły powstać zaledwie 350 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Jeśli wyniki zostaną zweryfikowane, astronomowie powiedzieli w czwartek, ta nowo odkryta grupa gwiazd przewyższy najdalszą galaktykę zidentyfikowaną przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a – rekordzistę, który powstał 400 milionów lat po początku wszechświata.

Teleskop Webba, wystrzelony w grudniu ubiegłego roku jako następca teleskopu Hubble’a, wskazuje, że gwiazdy mogły powstać wcześniej, niż wcześniej sądzono — być może w ciągu dwóch milionów lat od Wielkiego Wybuchu.

Obok siebie obrazy odległych galaktyk, wyglądające jak czerwonawe rozmyte galaktyki eliptyczne na tle czerni kosmosu
Zbliżenie na dwie nowo odkryte galaktyki. Zdjęcie: Europejska Agencja Kosmiczna, Amerykańska Agencja Kosmiczna, Kanadyjska Agencja Kosmiczna, STScI/AFP/Getty Images

Najnowsze odkrycia w sieci Szczegółowo w Astrophysical Journal Letters przez międzynarodowy zespół kierowany przez Rohana Naidu z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Artykuł opisuje dwie wyjątkowo jasne galaktyki, z których pierwsza uważana jest za uformowaną 350 milionów lat po Wielkim Wybuchu i kolejne 450 milionów lat po nim.

Naidoo powiedział, że potrzebne będą dalsze obserwacje Webba w podczerwieni, zanim będzie mógł ubiegać się o nowego rekordzistę.

Naukowcy napisali w czasopiśmie NASA Konferencja prasowa. Wskazali, że niektóre z nich mogą być późniejszymi galaktykami, które naśladują wcześniejsze galaktyki.

„To bardzo dynamiczny czas” – powiedział Garth Illingworth z University of California w Santa Cruz, współautor artykułu opublikowanego w czwartek. „Opublikowano wiele pierwszych ogłoszeń dotyczących starszych galaktyk, a my wciąż próbujemy jako społeczność ustalić, które z nich mogą być prawdziwe”.

Dowody przedstawione do tej pory są „mocne, jak to tylko możliwe” dla galaktyki, która, jak się uważa, powstała 350 metrów po Wielkim Wybuchu, powiedział Tommaso Treu z UCLA, starszy naukowiec w Webb Science Early Release Program.

Jeśli wyniki zostaną zweryfikowane i będzie więcej wczesnych galaktyk, Raido i jego zespół piszą, że Webb „odniesie duży sukces w przesuwaniu kosmicznej granicy na skraj Wielkiego Wybuchu”.

READ  Księżyc w pobliżu Plejad przed świtem 13 i 14 lipca
Dwa pola gwiazd z polami pozycjonującymi pokazującymi galaktyki, z możliwością przeciągania powiększonych obrazów samych galaktyk w środku
Zdjęcie z kamery bliskiej podczerwieni Teleskopu Webba pokazuje odległe galaktyki w zewnętrznych obszarach gigantycznej gromady galaktyk Abell 2744. Zdjęcie: Europejska Agencja Kosmiczna, Amerykańska Agencja Kosmiczna, Kanadyjska Agencja Kosmiczna, STScI/AFP/Getty Images

„Kiedy i jak powstały pierwsze galaktyki pozostaje jednym z najbardziej intrygujących pytań” – napisali naukowcy.

Galaktyki te „ukrywały się poniżej granic możliwości Hubble’a” — zauważyła Jane Rigby z NASA, naukowiec projektu z Webb.

„Oni tam na nas czekali” – powiedziała dziennikarzom. „Tak więc to radosna niespodzianka, że ​​jest tak wiele takich galaktyk do zbadania”.

Obserwatorium o wartości 10 miliardów dolarów – największy i najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos – znajduje się na orbicie słonecznej około 1 miliona mil (1,6 miliona km) od Ziemi. Pełne operacje naukowe rozpoczęły się latem i od tego czasu NASA wydała serię Imponujące ujęcia Wszechświat.