22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co dalej ze statkiem kosmicznym Orion, który płynie w kierunku Księżyca

Co dalej ze statkiem kosmicznym Orion, który płynie w kierunku Księżyca

Artystyczna ilustracja przedstawiająca planetę Bliźnięta podróżującą po Księżycu, z Ziemią wschodzącą w tle.

Artystyczna ilustracja przedstawiająca planetę Bliźnięta podróżującą po Księżycu, z Ziemią wschodzącą w tle.
Wyjaśnienie: NASA

agencji NASA Space Launch System wystartował w środęi wysłanie statku kosmicznego Orion bez załogi w 25-dniową podróż na Księżyc iz powrotem. Orion powinien dotrzeć do miejsca docelowego już w przyszłym tygodniu, kiedy to wykona kilka skomplikowanych akrobacji orbitalnych i ustanowi szereg rekordów w tym procesie.

Jesteśmy w drugim dniu Artemidy 1 i Wygląda na to, że praca idzie dobrze. SLS rozświetlił niebo nad Florydą w środę rano, wykorzystując siłę ciągu 8,8 miliona funtów, aby wystrzelić w kosmos kapsułę Orion o wartości 20 miliardów dolarów. Po udanym wstrzyknięciu przez Księżyc, Orion oddzielił się od tymczasowego kriogenicznego stopnia napędowego rakiety po około dwóch godzinach misji. Kapsuła ze swoim wiernym towarzyszem, Europejska Jednostka Serwisowa (ESM), teraz płynący na Księżyc.

Sama premiera była niesamowita, ale przed nami było tak wiele wspaniałych kamieni milowych. Orion jest napędzany przez ESM, który oprócz zasilania i regulacji temperatury odpowiada za dokonywanie korekt trajektorii po drodze. Oczekuje się, że Le voyage dan la lune potrwa około pięciu dni, podczas których kontrolerzy misji będą uważnie obserwować systemy kapsuł.

Profil misji Artemis 1.

Profil misji Artemis 1.
Rysować: NASA

W poniedziałek, 21 listopada, Orion Rozpoczęcie procesu wejścia na daleką wsteczną orbitę (DRO) wokół Księżyca, w którym statek kosmiczny obraca się w kierunku przeciwnym do obrotu Księżyca. Aby się tam dostać, ESM będzie musiał wykonać zasilane zewnętrzne spalanie atmosferyczne o godzinie 7:44 (zawsze na wschód), kiedy to statek kosmiczny zbliży się na odległość 60 mil (97 km) od Księżyca. Będzie to najbliższe podejście Oriona do powierzchni Księżyca.

The Moon’s gravity will then propel Orion into DRO, sending it 40,000 miles (64,000 km) beyond the Moon before it turns back. The DRO insertion burn is scheduled for November 25 at 4:52 p.m., the 10th day of the Artemis 1 mission.

This distance is 30,000 miles (48,000 km) farther than the previous orbital distance record, set in 1970 during Apollo 13. It’ll also be the farthest distance that a crew-rated spacecraft (i.e., a spacecraft designed to handle human passengers) has flown from Earth. As it stands, the Apollo 13 crew traveled the farthest from Earth of any humans, which is some serious bragging rights. Orion won’t break this record during Artemis 1, as there’s no one on board, but the crew of Artemis 2, currently scheduled to launch in late 2024, is poised to smash this record.

Orion is set to break the Apollo 13 record at 8:42 a.m. on Saturday, November 26 (day 11), and reach its maximum distance from Earth at 4:05 p.m. on Monday, November 28 (day 13), at which point the spacecraft will be 298,565 miles (480,494 km) from home.

Speaking to reporters during a pre-launch briefing on August 5, Rick LaBrode, lead Artemis 1 flight director, said Orion will attempt to capture an Obraz Ziemi Podobne do tych zrobionych podczas Apollo. Labrod dodał, że kapsuła wykona również kilka zdjęć, gdy osiągnie maksymalną odległość od Ziemi.

Orion rozpocznie odlot z DRO 1 grudnia (dzień 16) manewrem trajektorii wykonanym o 16:53. Statek kosmiczny powinien wrócić do domu 11 grudnia, kiedy to będzie musiał przetrwać ponowne wejście w atmosferę i zanurzyć się w Oceanie Spokojnym.

Kiedy wszystko zostanie powiedziane i zrobione, Orion pokona 1,3 miliona mil (2,1 miliona km), co będzie kolejnym rekordem – najdłuższym dystansem pokonanym przez kapsułę klasy załogi. Ale to nie wszystko, ponieważ Orion ustanowi rekordy przebywania w kosmosie dłużej niż jakikolwiek inny statek kosmiczny z załogą bez dokowania do stacji kosmicznej oraz bycia najgorętszą i najszybszą kapsułą z załogą, która uderzyła w ziemską atmosferę.

Artemis 1 jest niewątpliwie ambitny, ale taki być powinien. The Program Artemis jako całość jest odskocznią do przeniesienia ludzi na MarsaA rzeczy, których się teraz nauczymy, będą przydatne w przyszłych misjach na Czerwoną Planetę. Na przykład Orion powróci z Księżyca z prędkością 32 Mach, ale kapsuła po powrocie z Czerwonej Planety będzie podróżować z prędkością 36 Mach, powiedział dziennikarzom administrator NASA Bill Nelson 3 sierpnia. Jednym z głównych celów Artemis 1 jest ocena zdolności Oriona do ponownego wejścia w ziemską atmosferę z dużą prędkością, co będzie kluczowym testem jego osłony termicznej.

„Mamy wiele testów do wykonania” – powiedział Nelson. Ma absolutną rację, stąd tak duże znaczenie Artemidy 1. Misja zaczyna się świetnie. Miejmy nadzieję, że tak pozostanie.

jeszcze: Ekscytujące zdjęcia wystrzelenia przez NASA rakiety SLS Megarocket na Księżyc

READ  Watch Rocket Lab podjęło próbę pierwszego wystrzelenia z ziemi amerykańskiej 19 grudnia