25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tajemnicze mumie szczurów znalezione w warunkach podobnych do marsjańskich na szczytach Andów

Tajemnicze mumie szczurów znalezione w warunkach podobnych do marsjańskich na szczytach Andów

(CNN) – W obliczu ujemnych temperatur sięgających… -40°C (minus 40 stopni Fahrenheita) i roślinność Setki, a czasem tysiące metrów pod szczytami gór, na szczytach Andów panują wyjątkowo trudne warunki.

Jak więc gatunek myszy usznej znalazł swój dom na tej jałowej ziemi?

To pytanie zadał zespół naukowców Argentyna, Chile, Boliwia i Stany Zjednoczone Szukają odpowiedzi po odkryciu 13 zmumifikowanych myszy na wysokości ponad 6000 metrów (19 685 stóp) w… Płaskowyż Atacama w Chile i Argentynie. Wyniki badania dowodzą również, że gatunek ten jest najwyższym żyjącym ssakiem na świecie Niedawno opublikowane w Current Biology.

Myszy zwane Phyllotis vaccarum powszechnie występują w Andach na niższych wysokościach, wzdłuż W dół do morza poziom. W 2020 r. Na szczycie wysokiego wulkanu Llullaillaco zarejestrowano żywą mysz 6739 metrów (około 22110 stóp) na granicy chilijskiej. Obecnie jest rekordzistą świata w Najwyżej żyjące ssakipowiedział Jay Stowers, współautor nowego badania i badania z 2020 roku.

Odkrycie żywej myszy skłoniło Storrsa do przeprowadzenia wypraw do 21 różnych wulkanów. W wulkanach Saline, Polar i Copiap znaleziono 13 zmumifikowanych myszy.

„Za każdym razem, gdy znajdujemy coś na tak ekstremalnie dużych wysokościach, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem” – powiedział Stowers. Profesor biologii na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln. „Naprawdę trudno przecenić, jak trudne są te środowiska”.

Stowers powiedział, że każdy oddech powietrza na szczytach tych wulkanów zawiera tylko około 40 procent tlenu dostępnego na poziomie morza. Temperatury rzadko przekraczają poziom zera, a siły wiatru są tak silne, że kiedyś zarejestrowano je przy prędkościach przekraczających 180 km na godzinę, na podstawie Krajowej Stacji Meteorologicznej na wysokości 6505 metrów (21 342 stóp).

Szczyty Andów charakteryzują się trudnym środowiskiem, pozbawionym roślinności, ujemnymi temperaturami i wiatrem przekraczającym 160 km na godzinę. | Dzięki uprzejmości Jaya Stowersa

Co więcej, środowisko zostało opisane jako podobne do Marsa. W 2021 roku badacze z NASA badali środowisko, próbując „zrozumieć, w jaki sposób elementy składowe życia mogą z biegiem czasu reagować na warunki marsjańskie”. Według jej strony internetowej.

READ  Łazik Perseverance na Marsie filmuje szczątki jego lądowania

Liofilizowane mumie szczurów

Chociaż warunki nie są idealne dla tych organizmów, stwarzają idealne warunki do przechowywania, ponieważ myszy są zasadniczo liofilizowane, powiedział Stowers. W normalnych okolicznościach wypchane myszy są trudne do zdobycia, ponieważ większość zgonów następuje z powodu drapieżników. Ale wysoko w górach myszy nie mają drapieżników.

Naukowcy przeprowadzili Radiowęgiel – metoda wykorzystująca ilość węgla zawartego w materiale organizmu do oszacowania jego wieku – co wskazuje, że najstarsze mumie mają nie więcej niż 350 lat, a niektóre mogły umrzeć niedawno – wynika z badania.

Storz wskazał na wcześniejsze doniesienia o gryzoniach, gdzie archeolodzy uważali, że szczury były wykorzystywane w ramach… Inkaskie rytuały. Ponieważ próbki nie są tak stare jak cywilizacja Inków (Ponad 500 lat), teoria ta została wykluczona.

„Nadal pozostaje tajemnicą, dlaczego tam są – dlaczego wspinają się na tak ekstremalne wysokości – ale jasne jest również, że dotarli tam sami” – powiedział Stowers, zauważając, że zespół znalazł również dowody na istnienie aktywnych nor na dużych wysokościach .

Stowers powiedział, że zespół badawczy prowadzi obecnie badania na 31 żywych uwięzionych myszach, w tym na rekordzistce, aby zrozumieć, w jaki sposób gatunek ten może przetrwać w trudnych warunkach. Badania obejmą również analizę zawartości jelit, aby dowiedzieć się, co jadły myszy.

Jedna z teorii głosi, że myszy jedzą porosty, które są połączeniem tych dwóch Grzyby i algiJest to również powszechna część, powiedział Stowers Niektóre diety ssaków arktycznychKolejny przykład surowego, suchego środowiska. Porosty, a także inne glony i małe stawonogi rozwijają się w wyniku przepływu pary wodnej i gorących gazów ze skorupy glebowej wulkanu. Emmanuel Fabian Roberto, Naukowiec zajmujący się ochroną środowiska w Argentyński Instytut Badań nad Terenami Suchymi w Mendozie w Argentynie, powiedział CNN w e-mailu.

READ  Jurassic: Wymioty 150 milionów lat temu ujawniają prehistorycznego drapieżnika

Druga teoria głosi, że resztki roślin, małe owady i inne zasoby pożywienia są przenoszone przez wiatr na szczyty gór, powiedział Fabian Roberto.

„Uważano, że ssaki nie mogą żyć na tak dużych wysokościach” – powiedział Fabian Roberto, który nie brał udziału w badaniu. „Te obserwacje przewyższają poprzednie dane z Himalajów i innych pasm górskich, podważając to, co myśleliśmy, że wiemy o zdolnościach gatunków do przetrwania”.

Życie toczy się w trudnych warunkach

Mysz uszna waży Średnio 55 gramów (około 1,9 uncji). W miarę przeprowadzania dalszych badań naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się, w jaki sposób mała mysz może utrzymać stałą temperaturę ciała na tak dużych wysokościach, podczas gdy tempo utraty ciepła może prowadzić do hipotermii i śmierci w ciągu kilku minut, powiedział Fabian Roberto.

Stowers stwierdził, że jedną z głównych przyczyn sukcesu gatunku może być jego zdolność do przystosowania się do większych wysokości, ponieważ zaobserwowano, że szczury są aktywne w ciągu dnia, a nie w nocy, jak ich odpowiedniki żyjące na niższych wysokościach.

„Wydaje się, że życie zawsze znajduje sposób, niezależnie od tego, jak nieprzyjazne jest otoczenie” – powiedział Storz. Ma nadzieję, że to odkrycie rzuci światło na to, jak ewolucja wyposażyła zwierzęta do życia w środowiskach, które pierwotnie uważano za niezdatne do zamieszkania.

Notatka redaktora: Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.

=htmlentities(get_the_title())?>%0D%0A%0D%0A=get_permalink()?>%0D%0A%0D%0A=htmlentities(’Więcej takich historii znajdziesz na https:// www.eastidahonews.com/ zawiera najnowsze wiadomości, wydarzenia społecznościowe i nie tylko.’)?>&subject=Check%20out%20this%20story%20from%20EastIdahoNews” class=”fa-stack jDialog”>