16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tajemnica meteorytu Geminid rozwiązana?  To była kolizja!

Tajemnica meteorytu Geminid rozwiązana? To była kolizja!

Zobacz zdjęcia społeczności EarthSky. | Josha Ashleya To złożone zdjęcie meteorytów Geminidów zostało zrobione w Amado w Arizonie 14 grudnia 2022 r. Czy tajemnica meteorytu Geminidów została rozwiązana?

Tajemnica meteorytu Geminidów

W Wpis na blogu NASA 14 czerwca 2023 roku Desiree Apodaca z Goddard Space Flight Center w Maryland przedstawiła nowe spostrzeżenia dotyczące corocznych rojów meteorytów Geminidów. Napisałem, że może:

… nagłe, potężne zdarzenie – takie jak między innymi zderzenie z dużą prędkością z innym obiektem lub eksplozja gazu – stworzyło strumień Geminidów.

I to jest interesujące! To dlatego, że większość meteorów podczas corocznych opadów – takich jak meteory Delta Aquarid lub Perseidy, które pojawiają się później tego lata – jest wynikiem lodowych komet krążących wokół Słońca. Więc kiedy komety poruszają się w kosmosie, zaśmiecają swoje orbity gruzem. W ten sposób otrzymujemy coroczne deszcze meteorów, gdy nasza planeta Ziemia przechodzi przez strumień szczątków komety.

Ale meteory Geminidów – których szczyt co roku przypada na grudzień, ku uciesze obserwatorów gwiazd na Ziemi – są inne. Od kilku dziesięcioleci wiemy, że macierzyste ciało Geminidów nie jest kruchą, lodową kometą. Zamiast tego jest to bardziej pokaźna skalista asteroida: 3200 Phaethon.

Jamiego Szalaya Z Princeton University, jeden z autorów nowego badania, Powiedział:

Naprawdę dziwne jest to, że wiemy, że Phaethon jest asteroidą, ale ponieważ leci tak blisko Słońca, wydaje się, że ma jakąś aktywność napędzaną temperaturą. Większość asteroid nie.

To była więc zagadka: w jaki sposób skalista asteroida mogła wywołać deszcz meteorytów?

Dowodem na to jest sonda Parker Solar Probe

Każdej zimy meteoryty Geminidów rozświetlają niebo, gdy przemierzają Ziemię, powodując jeden z najpotężniejszych rojów meteorów na nocnym niebie. Teraz ostatnie zadanie Przedstaw nowe dowody że kataklizm i brutalne wydarzenie doprowadziły do ​​powstania Bliźniąt.

the Sonda słoneczna Parkera Bada Słońce i jego orbitę w pobliżu naszej gwiazdy. W tym czasie przechodzi przez obłoki ziaren pyłu z asteroidy Phaethon, która wyrzuca statek kosmiczny. Te szybkie efekty tworzą unikalne sygnały elektryczne lub chmury plazmy. Jak powiedziała NASA:

Te chmury uderzeniowe wytwarzają unikalne sygnały elektryczne, które są odbierane przez kilka czujników na instrumencie sondy FIELDS. Instrument FIELDS mierzy pola elektryczne i magnetyczne w pobliżu Słońca.

Wykorzystując dane z sondy Parker Solar Probe, naukowcy stworzyli model różnych scenariuszy powstawania strumienia meteorytów Geminidów. Odkryli, że brutalny scenariusz, modelowany jako zderzenie z asteroidą Phaethon lub nagła eksplozja gazu, najlepiej pasował do ich obserwacji. Obejrzyj poniższy film, aby zobaczyć, jak model agresywny lepiej pasuje do danych.

Konkluzja: Dane z sondy Parker Solar Probe pomogły naukowcom odkryć, że meteoryt Geminid jest najprawdopodobniej wynikiem gwałtownego zdarzenia na asteroidzie Phaethon.

READ  Asteroida zderza się z Ziemią nad Niemcami kilka godzin po jej odkryciu

Źródło: Formacja, struktura i wykrywalność strumienia Geminidów

za pośrednictwem NASA

Czytaj więcej: Deszcz meteorytów Geminidów 2023: wszystko, co musisz wiedzieć