26 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy mapują ukryte góry wyższe niż Everest

Naukowcy mapują ukryte góry wyższe niż Everest

Mając ponad 29 000 stóp, Mount Everest jest znany jako najwyższa góra na Ziemi. Ale wielu może nie wiedzieć, że istnieją pasma górskie wewnątrz Ziemia, której szczyty są czterokrotnie wyższe od Everestu. W Raport BBCBBC opisuje lata wysiłków zespołów naukowców badających wnętrze planety, aby dowiedzieć się więcej o strukturach górskich pod powierzchnią. Góry, położone między stopionym jądrem a płaszczem planety, zostały odkryte przez naukowców w 1996 roku, którzy badali sposób, w jaki fale sejsmiczne z głównych wydarzeń przechodziły przez granicę jądro-płaszcz.

BBC twierdzi, że badając 25 trzęsień ziemi, naukowcy zauważyli, że fale sejsmiczne zwolniły w pewnych „nierównych” punktach na tych granicach. Okazuje się, że te punkty to głęboko zakopane pasma górskie, a wysokość niektórych szczytów waha się od 1,7 do 24 mil. Tak więc sejsmolodzy wiedzą, że szczyty tam są, ale poza tym są one tajemnicze na wiele sposobów. Jak mówi BBC: „Nikt nie wie, jak się tam dostali ani z czego są zrobieni”. Można go znaleźć w różnych miejscach na Ziemi, a szczególnie masywny okaz znajduje się pod Wyspami Hawajskimi.

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia szczytów, z których najprawdopodobniej jest to spowodowane ociepleniem jądra planety w skalistym płaszczu powyżej. na Uniwersytecie w Alabamie komunikat prasowy O badaniu Głębokiego Pasma Górskiego geofizyk Samantha Hansen powiedziała: „Badania sejsmiczne, podobnie jak nasze, zapewniają obrazowanie wewnętrznej struktury naszej planety w najwyższej rozdzielczości i odkrywamy, że ta struktura jest znacznie bardziej złożona niż wcześniej sądzono”.

Jednak zagadki nie kończą się na ogromnych górach wokół serca. tak jak NBC W 2019 roku naukowców ciekawi też odkrycie ogromnych „punktów płaszcza” unoszących się tuż nad centrum planety. Te plamy wielkości mniej więcej Australii mogą wytwarzać pióropusze magmy – rodzaje pióropuszy, które powodują erupcje ogromnych superwulkanów, takich jak ten pod Yellowstone. (Przeczytaj całość Historia BBC.)

READ  Wulkan podwodny Orca na Antarktydzie ogarnięty przez rój 85 000 trzęsień ziemi