Podczas audiencji generalnej papież Franciszek zastanawia się nad pierwszą szopką, stworzoną przez św. Franciszka 800 lat temu we włoskim mieście Greccio.
Napisane przez Christophera Wellsa
Podczas ostatniej audiencji generalnej przed Bożym Narodzeniem papież Franciszek powrócił do obrazu szopki, a konkretnie pierwszej szopki zainaugurowanej przez św. Franciszka z Asyżu 800 lat temu.
Jaki był zamysł świętego, organizując poród żywy w małym miasteczku Greccio w Umbrii? – zapytał Papież. Wyjaśnił, że św. Franciszek nie chciał „stworzyć pięknego dzieła sztuki, ale raczej poprzez szopkę wzbudzić zdumienie niezwykłą pokorą Pana i trudnościami, jakie znosił dla naszej miłości, w biednej jaskini betlejemskiej”.
Papież skupił się na słowie „zdziwienie”, stwierdzając, że w obliczu tajemnicy wcielenia Słowa i narodzin Jezusa potrzebna jest nam religijna postawa zdumienia.
Prostota i radość
Następnie papież Franciszek zidentyfikował dwie główne cechy szopki: trzeźwość i radość.
Pierwszy temat przeczy zgiełkowi okresu świątecznego i konsumpcjonizmowi, który często charakteryzuje Boże Narodzenie. Zamiast tego „Grota została stworzona, aby przywrócić nas do tego, co naprawdę ważne: do Boga, który przychodzi, aby zamieszkać między nami”.
Następnie Papież poruszył kwestię tego, co wyróżnia prawdziwą radość inspirowaną szopką.
Powiedział, że radość Bożego Narodzenia nie wypływa z wystawnych prezentów czy wystawnych uroczystości, ale jest to radość, która wypływa z serca, które namacalnie doświadczyło bliskości Jezusa i czułości Boga, który nie pozostawia nas samych. , Ale stoi z Ci, którzy są sami.”
Źródło nadziei i radości
Papież Franciszek porównał szopkę do studni, z której możemy czerpać bliskość z Bogiem, „źródła nadziei i radości”.
Powiedział, że szopka „jest jak żywa Biblia, domowa Biblia”. Podobnie jak biblijna studnia, szopka „jest miejscem spotkań, w którym zanosimy Jezusowi oczekiwania i troski życiowe, tak jak to robili pasterze z Betlejem i mieszkańcy Greccio”.
Kiedy stajemy przed szopką, Papież powiedział: „Jeśli oddamy Jezusowi wszystko, co jest nam drogie, my także doświadczymy „wielkiej radości”.
Na zakończenie Papież Franciszek powiedział: „Wyjdźmy przed szopkę”, zachęcając wszystkich, aby spojrzeli na scenę w żłobie i pozwolili sobie poczuć coś w sobie.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy