3 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szef CIA mówi, że 15 000 Rosjan zginęło w wojnie na Ukrainie, Putin w dobrym zdrowiu

Szef CIA mówi, że 15 000 Rosjan zginęło w wojnie na Ukrainie, Putin w dobrym zdrowiu

Zawieszenie

Wysocy urzędnicy amerykańscy powiedzieli w środę, że rosyjskie zdobycze terytorialne na Ukrainie są minimalne i mają „niezwykle wysokie” koszty, pokazując śmiertelną powagę konfliktu, jednocześnie wykluczając obawy o zdrowie prezydenta Władimira Putina.

Dyrektor CIA William J. Burns wylał zimną wodę na uporczywe spekulacje, że rosyjski przywódca jest chory podczas forum bezpieczeństwa w Aspen w Kolorado.

„O zdrowiu prezydenta Putina krąży wiele plotek i, o ile wiemy, jest on całkowicie zdrowy” sarkastyczny„To nie był oficjalny osąd wywiadu” – dodał.

W okresie poprzedzającym inwazję i w następnych miesiącach Putin był przedstawiany jako coś więcej marudny i irracjonalny. Powszechne spekulacje, że jest chory, prawdopodobnie na raka, rozprzestrzeniały się wraz z przeciąganiem wojny.

Burns powiedział, że w wojnie na Ukrainie zginęło około 15 000 rosyjskich żołnierzy. Powiedział, że do 45 000 innych zostało rannych, powołując się na najnowsze dane wywiadowcze USA na temat rosyjskich ofiar. „Ukraińcy też ponieśli – może trochę mniej, ale… duże straty” – powiedział Burns.

Generał Mark A. Milley, czołowy oficer wojskowy USA, powiedział dziennikarzom w środę, że rosyjskie siły zajęły tylko sześć do dziesięciu mil nowego terytorium w ciągu ostatnich 90 dni po skoncentrowaniu wysiłków na zajęciu wschodniej Ukrainy. „Najważniejsze jest to, że koszty są zbyt wysokie, korzyści są zbyt niskie i trwa wojna na wyczerpanie” – powiedział.

Dostarczony przez USA system HIMARS zmienia rachunek na liniach frontu Ukrainy

W niektóre dni Millley powiedział: „Postęp to dosłownie setki metrów”.

Stany Zjednoczone rozważają również wysłanie bardziej zaawansowanej broni na Ukrainę, w obliczu obaw Kijowa, że ​​siły rosyjskie mogą się jeszcze bardziej umocnić, jeśli wojna będzie kontynuowana w zimie, co utrudni kontrataki. „Po zimie, kiedy Rosjanie będą mieli więcej czasu na wiercenie, na pewno będzie trudniej” – powiedział we wtorek Andrey Yermak, szef sztabu prezydenta Ukrainy.

READ  Rosyjskie ataki rakietowe zabijają co najmniej 11 osób na Ukrainie: aktualizacje na żywo

Ta broń może obejmować samoloty bojowe, generał Charles Q. Brown Jr., szef sztabu Sił Powietrznych USA, Powiedział Środa. Brown nie wspomniał o typie samolotu, ale powiedział, że opcje obejmują myśliwce wyprodukowane w USA i Europie.