22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sweet Pandu Song, największe drzewo na ziemi

Sweet Pandu Song, największe drzewo na ziemi

drzewo pandanus jesienią kredyt: walka giełdowa

W ramach tej historii udamy się na wycieczkę do południowo-środkowego Utah i do Fishlake National Forest, aby odwiedzić największe drzewo na ziemi, osikę zwaną Pando. Dziwną rzeczą w Pando jest to, że nie wygląda jak największe drzewo na świecie. Ma faliste wzgórza z tysiącami wysokich, smukłych topoli kołyszących się na wietrze.

Ale Bando tam jest, ukrywając się na widoku. Wszystkie te pniaki drzew, które widzisz, nie są tak naprawdę pojedynczymi drzewami. Technicznie rzecz biorąc, to gałęzie, a to dlatego, że Pando jest ogromnym drzewem — obejmuje ponad 100 akrów, z których wyrasta 47 000 gałęzi.

Widok z lotu ptaka na piękną bujną dolinę pełną drzew, złotych wzgórz i dużego jeziora.  Po prawej stronie obszar lądu zacieniony na zielono to masa lądowa Pando
Widok z lotu ptaka na ląd Pandu, pokazany na zielono. Źródło: Lance Odette, przyjacielepando.org/ Mapa GIS autorstwa Paula Rogersa i Darrena McAvoya

O Pando można się tak wiele dowiedzieć, a nasi goście zwrócili się ku dźwiękom, aby lepiej zrozumieć drzewo. Razem tworzą „obraz dźwiękowy”, aby usłyszeć wszystkie trzaski, drzazgi i pęknięcia, które mają miejsce w drzewie i wokół niego.

Ira rozmawia z Jeffem Rice, artystą dźwiękowym i współzałożycielem Acoustic Atlas w Montana State University Library oraz Lance’em Odette, dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit Friends of Pando, której celem jest ochrona drzewa.


Dalsza lektura


Przekaż darowiznę na Science Friday

Zainwestuj w wysokiej jakości dziennikarstwo naukowe, przekazując darowiznę na Science Friday.

Darowizny

READ  Naukowcy odkrywają „całkowicie nowy sposób projektowania układu nerwowego”