21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SVB, bank podpisu dla deponentów, aby otrzymać wszystkie swoje pieniądze, gdy Fed przechodzi do zatrzymania kryzysu

SVB, bank podpisu dla deponentów, aby otrzymać wszystkie swoje pieniądze, gdy Fed przechodzi do zatrzymania kryzysu

Środki, które obejmują gwarantowanie wszystkich depozytów SVB, mają na celu zwiększenie chwiejnego zaufania do systemu bankowego. Zostały one ogłoszone wspólnie w niedzielę wieczorem przez Departament Skarbu, Rezerwę Federalną i Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów.

Regulatorzy ogłosili w niedzielę, że przejęli kontrolę nad Signature Bank, jednym z głównych banków dla firm kryptowalutowych. Urzędnicy powiedzieli, że deponenci w Bank of New York staną się pełne.

Wysoki urzędnik skarbowy powiedział, że kroki te nie stanowią ratunku, ponieważ akcje i obligatariusze SVB i Signature nie będą chronieni.

Fed i Departament Skarbu powiedzieli osobno, że wykorzystają swoje uprawnienia do udzielania pożyczek w nagłych wypadkach, aby udostępnić więcej pieniędzy na realizację wniosków banków o wypłatę, co jest dodatkowym wysiłkiem, aby zapobiec runowi na inne banki.

Bezpośrednie często zadawane pytania

Co oznacza upadłość banku w Dolinie Krzemowej?

Bank Doliny Krzemowej upadł w piątek, stając się największym bankiem, który upadł od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. W poniedziałek, 13 marca, o godzinie 15:00 czasu wschodniego, dołącz do szefa biura branży finansowej Wall Street Journal, Dany Similuca, i reportera Rolfa Winklera, aby porozmawiać o upadku banku, późniejszych działaniach regulacyjnych io tym, co to wszystko oznacza dla sektora technologicznego i ogólnego stanu gospodarki USA.

„To powinno wystarczyć, aby powstrzymać panikę wśród deponentów” – powiedział William Dudley, który był prezesem Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku w latach 2009-2018. pieniądze — banki centralne”.

Urzędnicy podjęli niezwykły krok, uznając SVB i Signature Bank za zagrożenia systemowe dla systemu finansowego, dając organom regulacyjnym elastyczność w gwarantowaniu nieubezpieczonych depozytów.

Urzędnicy powiedzieli, że deponenci SVB będą mieli dostęp do wszystkich swoich środków w poniedziałek.

Rządowy bankowy fundusz ubezpieczeń depozytów pokryje wszystkie depozyty w obu bankach, zamiast standardowych 250 000 dolarów. Federalni regulatorzy stwierdzili, że wszelkie straty funduszu rządowego zostaną odzyskane po prywatnej ocenie banków i że amerykańscy podatnicy nie poniosą żadnych strat.

READ  Kontrakty terminowe na akcje lekko rosną po drugiej z rzędu negatywnej sesji

W osobnym oświadczeniu w niedzielę wieczorem Fed powiedział, że „ściśle monitoruje warunki w całym systemie finansowym i jest gotowy do wykorzystania pełnego zestawu narzędzi do wspierania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz podejmie dodatkowe kroki w razie potrzeby”.

Bank centralny powiedział, że zapewni dodatkowe finansowanie bankom poprzez nowy „terminowy program finansowania banków”, który zapewni pożyczki na okres do jednego roku bankom, które zastawiają amerykańskie bony skarbowe, papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką i inne gwarancje. Do 25 miliardów dolarów z funduszu stabilizacji walutowej Skarbu Państwa wesprze federalny program pożyczkowy.

Wiele z tych papierów wartościowych straciło na wartości, gdy Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe. Warunki pozwoliłyby bankom pożyczać po 100 centów za dolara w celu handlu papierami wartościowymi potencjalnie znacznie niższymi niż ta wartość, potencjalnie narażając rząd na ryzyko strat dla banków. Krytycy stwierdzili, że posunięcie to zasadniczo zapewniłoby inwestorom bankowym i kierownictwu bankowe za niewłaściwą kontrolę ryzyka stopy procentowej.

Warunki te są bardziej hojne niż typowe awaryjne pożyczki bankowe do 90 dni oferowane w ramach głównego programu pożyczkowego „okna dyskontowego” Rezerwy Federalnej. Program sugerowałby, że banki, którym grozi wycofanie się, nie musiałyby likwidować papierów wartościowych i ponosić strat, aby pozyskać środki.

First Republic Bank powiedział w niedzielę, że wzmocnił swoje finanse.


zdjęcie:

Devin Blaskovich dla The Wall Street Journal

Inny pożyczkodawca, First Republic BankI

FRC -14,84%

W niedzielę powiedział, że wzmocnił swoje finanse dodatkowymi funduszami z Rezerwy Federalnej i JPMorgan Chase & Co. Nowe finansowanie daje bankowi 70 miliardów dolarów niewykorzystanej gotówki, z wyłączeniem pieniędzy kwalifikujących się do pożyczenia za pośrednictwem nowego federalnego instrumentu pożyczkowego.

First Republic obsługuje zamożnych klientów z dużymi saldami przekraczającymi pułap ubezpieczenia FDIC. Inwestorzy obawiali się, że bank może być podatny na rundę taką jak ta, która pochłonęła bank w Dolinie Krzemowej. Akcje Pierwszej Republiki spadły od środy o około 30%.

Ogłoszenie z niedzieli wieczorem zakończyło szalony weekend, gdy organizatorzy licytowali upadły bank w Dolinie Krzemowej. Według wyższego urzędnika skarbu organy regulacyjne walczyły o znalezienie kupca w niedzielę i zwróciły się do wsparcia depozytów, ponieważ starały się ogłosić deponentom decyzję do poniedziałku rano.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, odwołał plany udziału w niedzielnym spotkaniu prezesów banków centralnych w Bazylei w Szwajcarii i zamiast tego został w Waszyngtonie, aby zarządzać reagowaniem na kryzys.

Podpis w wysokości 110 miliardów dolarów i SVB w wysokości 209 miliardów dolarów to największe ofiary kampanii Fed mającej na celu spowolnienie gospodarki i obniżenie inflacji. Bank centralny podniósł stopy procentowe o 4,5 punktu procentowego w ciągu ostatniego roku, co jest najszybszym wzrostem od wczesnych lat 80., a urzędnicy wskazują na potencjał dalszych podwyżek.

Uspokajanie nerwów związanych z dostępem do nieubezpieczonych depozytów bankowych pozwala Rezerwie Federalnej bardziej skoncentrować się na walce z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych. Przed fiaskiem SVB w zeszłym tygodniu urzędnicy wskazywali, że są na dobrej drodze do podwyższenia stóp procentowych o co najmniej ćwierć punktu procentowego, tak jak to zrobili w zeszłym miesiącu, na następnym posiedzeniu, 21-22 marca.

„Jeśli ogranicza się to do stosunkowo niewielkiej liczby banków, a leżący u podstaw problem nie jest wrodzony w gospodarce, jak to miało miejsce podczas światowego kryzysu finansowego, to nie sądzę, aby Fed miał mocne argumenty, aby przestać bredzić” powiedział pan Dudley.

Jednocześnie surowe interwencje federalne mogą oznaczać żenujące wycofanie przepisów dotyczących małych i średnich banków po kryzysie finansowym, które zostały przyjęte w ostatnich latach. Urzędnicy wskazali w niedzielę, że prawdopodobnie zrównoważą zaostrzone wymogi kapitałowe i zasady płynności, odzwierciedlając przynajmniej niektóre kroki podjęte podczas administracji Trumpa w celu złagodzenia ograniczeń dla mniejszych banków.

powiedział Daniel Tarullo, były prezes Fed, który był główną osobą w banku centralnym ds. regulacji po kryzysie finansowym. „Chociaż rozumiem zaniepokojenie rządu skutkami gospodarczymi, dzisiejsze działania wydają mi się mieć znaczący wpływ na regulacje finansowe”.

Federalni regulatorzy próbują zrównoważyć swoje pragnienie zapobieżenia szerszemu zarażeniu finansowemu, unikając szkodliwej politycznej optyki ratowania instytucji finansowych kosztem podatników. Nowe programy kredytowe nie zawierały ograniczeń w zakresie wynagrodzeń dla kierowników banków.

Urzędnicy administracji Bidena wielokrotnie powtarzali w niedzielę, że ich posunięcia miały na celu ochronę deponentów, umożliwienie im uwolnienia wypłat w tym tygodniu i nie wiązałoby się to z żadnymi kosztami dla podatników. Wysoki urzędnik skarbu powiedział, że program pożyczkowy Fed uniemożliwi dalsze operacje bankowe.

„Jestem głęboko zaangażowany w pociągnięcie osób odpowiedzialnych za ten bałagan do odpowiedzialności i kontynuowanie naszych wysiłków na rzecz wzmocnienia nadzoru i regulacji dużych banków, abyśmy nigdy więcej nie znaleźli się w takiej sytuacji” – powiedział prezydent Biden w oświadczeniu.

Nicholas Donahue, współzałożyciel start-upu Atmos z branży nieruchomości, powiedział, że jest bliski sfinalizowania pożyczki od Khosla Ventures, aby pomóc w wypłacie wynagrodzenia za przyszły tydzień, kiedy usłyszał wiadomości.

„Czuję się dobrze”, powiedział pan Donahue, „fakt, że mogę wrócić dziś wieczorem do mojego zespołu i powiedzieć, że interesy będą w porządku”. „Na moich barkach spoczywa duży ciężar”.

Signature jest jednym z nielicznych banków, które odniosły wielki sukces w przestrzeni kryptograficznej, zapewniając konta i inne usługi start-upom kryptograficznym i dużym inwestorom w aktywa cyfrowe. Ostatecznie stał się jednym z wiodących banków na rynku kryptowalut.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell odwołał plany udziału w spotkaniu bankierów centralnych w Szwajcarii i pozostał w Waszyngtonie w ten weekend, aby zarządzać reagowaniem na kryzys.


zdjęcie:

Wiadomości El Drago/Bloomberga

Ten system koncentracji i płatności dla firm kryptograficznych pomógł bankowi ponad dwukrotnie zwiększyć depozyty w ciągu dwóch lat. Na początku 2022 r. około 27% depozytów pochodziło od klientów korzystających z aktywów cyfrowych.

Ekspozycja banku na kryptowaluty stała się problemem w miarę upływu roku. Kryzys rynkowy, który pogłębił się w następstwie listopadowego upadku giełdy kryptowalut Sama Bankmana Frieda, FTX, pozbawił depozytów miliardów dolarów.

Akcje Signature spadły w piątek o 23 procent, najgorszy dzień od wejścia na giełdę w 2004 roku. Bank miał 110 miliardów dolarów aktywów i 88,6 miliardów dolarów depozytów do końca 2022 roku.

SVB stanęło przed własnym, unikalnym zestawem wyzwań. Depozyty w banku gwałtownie wzrosły po pandemii, a reakcja polityki federalnej zapewniła firmom technologicznym przepływy pieniężne w 2021 r. Pożyczkodawca z Santa Clara w Kalifornii odnotował wzrost depozytów ogółem do prawie 200 mld USD do marca 2022 r., w porównaniu z ponad 60 mld USD wcześniej2 Lata.

Ponieważ zainwestowała tak dużo tej gotówki w długoterminowe papiery wartościowe, które traciły na wartości wraz ze wzrostem stóp procentowych, ryzykowała większe straty, gdyby musiała zlikwidować swój portfel papierów wartościowych. Jednocześnie deponenci byli silnie skoncentrowani w wąskim świecie startupów i firm typu venture capital, przez co bank był wyjątkowo narażony na ucieczkę.

Spowolnienie technologiczne w ciągu ostatniego roku, w połączeniu z rosnącymi kosztami depozytów, oznaczało, że więcej klientów wspieranych przez VC spala pieniądze lub wycofuje depozyty.

W zeszłym tygodniu startupy wycofywały pieniądze bardziej agresywnie, aby uniknąć potencjalnych strat na depozytach przekraczających maksymalną kwotę 250 000 USD ubezpieczoną przez rząd federalny. Te wycofania, zachęcane przez niektórych inwestorów wysokiego ryzyka, wywołały klasyczną falę bankową, która zakończyła się w piątek interwencją FDIC.

Szybkość, z jaką upadł SVB, zaskoczyła analityków. Bank był zamknięty w piątek rano; Zwykle regulatorzy próbują zamykać borykające się z problemami banki pod koniec tygodnia i jednocześnie ogłaszać sprzedaż aktywów banków, wykorzystując weekend do przenoszenia rachunków.

—Berber Jean przyczynił się do powstania tego artykułu.

Napisz do Nicka Timiraosa na adres [email protected], Andrew Ackermana na adres [email protected] i Andrew Duehrena na adres [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8