10 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SUPERBED POLSKA: Freaky Karlsson wygrał pięć gier z rzędu

„Czyja to gra”


Na końcu artykułu znany praktyk i pisarz I.M. Komentarz eksperta Roberta Rhysa — znajdź wskazówki dotyczące filmów i gier.


Po sześciu zwycięstwach, dwóch remisach i jednej porażce w środę, Magnus Carlsen awansował na drugie miejsce w turnieju SuperPet Rapid & Blitz w Warszawie. Były mistrz świata zakończył pierwszy dzień Blitzu pięcioma zwycięstwami z rzędu i traci zaledwie pół punktu do jedynego lidera Jana-Krzysztofa Dudy, który wygrał kategorię Rapid z 13/18 punktami.

Duda zdobył 4½/9 punktów w 4. dniu turnieju, zbierając trzy zwycięstwa, trzy remisy i trzy porażki, aby pozostać w tabeli liderów. W swoim ostatnim meczu tego dnia Black przegrał z Carlsonem. Na szczęście dla widzów finał Duda – Carlsen zostanie rozegrany w czwartek i będzie to decydujące starcie.

Druga połowa dnia Karlssona nie mogła potoczyć się lepiej, ale sprawy nie zaczęły się tak pomyślnie. Po pokonaniu Maxime’a Vachiera-Lagrave’a w 1. rundzie Blitz, Carlson przegrał czarnymi z Wesleyem Chowem. Pełen nadziei trzeci za Carlsonem, Wtedy Christian powiedział Cyrylowi:

To był dla mnie ciekawy dzień. Oczywiście bardzo się cieszę, że wygrałem Magnusa. […] Może powinien mi podziękować, bo był po tym tak zmotywowany [I beat him].

Carlson ze swojej strony przyznał, że był zaskoczony jego dobrym występem. Skoncentrowany, a nie nieskoncentrowany Status meczu całodniowego:

Podjąłem świadomy wysiłek, aby nie patrzeć na poziomy przez cały dzień, ponieważ miło jest to zobaczyć, gdy czujesz się dobrze. Oczywiście teraz jest to gra dla każdego.

Po ostatnich dziewięciu rundach 5-minutowych meczów Carlsen i Cho nie są jedynymi graczami, którzy mają realne szanse na wygraną w turnieju, ponieważ Levon Aronian i Maxime Vachier-Lagrave – odpowiednio czwarty i piąty – znajdują się w odległości 2. Odległość punktu od lidera. To gra dla każdego, naprawdę!

READ  biden: Prezydent USA Biden wysyła subtelną wiadomość do polskich przywódców o demokracji

Wesley So

Wesley pokonał Magnusa Carlsena w 2. rundzie Cho Blitz | Zdjęcie: Leonard Oates

Specjalny prezent urodzinowy: duński gambit

Peter Hein Nielsen, znany analityk, który pomógł Vishy Anandowi i Magnusowi Carlsenowi zdobyć mistrzostwo świata, kończy w środę 50 lat. Na prośbę Nielsena Carlsen zagrał duński gambit: specjalny prezent dla jego wieloletniego asystenta i przyjaciela (Nielsen urodził się w Holstebro w Danii).

Aronian musiał poradzić sobie z niecodziennym startem Carlsona w 8. rundzie.

Duński gambit charakteryzuje się ruchami otwierającymi 1.e4 e5 2.d4 exd4 3.c3. Aronian zareagował najpierw aktywną grą – potem już zaoferowano mu wymianę hetmana za pionka.

Położenie nacisku na aktywną grę 16…Whe8 jest tutaj dobrym rozwiązaniem, przy czym białe wyraźnie pozostają w tyle w rozwoju. Zamiast tego, ochrona pionka „f”, oferując wymianę hetmanów 16… Hf6 Po prostu pomaga białym poprawić swoją pozycję.

Carlson szczęśliwie wymieniał damy i popisał się swoją zręczną techniką, odnosząc swoje czwarte z rzędu zwycięstwo dnia (z pięciu).

Jedenaście Aronian

Levon Aronian traci zaledwie 1,5 punktu do lidera | Zdjęcie: Leonard Oates

“Partner poniżej 15 lat!” Komputery, które krzyczą

Garry Kasparow mieszka w Warszawie i często dołącza do komentatorskiego webcastu, aby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat gier. Aktywny Twitter, później Kasparow Podzielił się następującą refleksją:

Dzisiejsi szachiści są silniejsi niż kiedykolwiek, ale muszą żyć z komputerami, które krzyczą „mniej niż 15 lat”. Sprawia, że ​​wszyscy myślą łatwo online!

Miał na myśli mecz rundy 7 Carlsona z Anishem Giri. Przed pokonaniem Aroniana, Carlson pokonuje Kiri czarnymi figurami. Jednak Giri mógł przerwać dobrą passę Norwegów w ostrym środku gry.

Karlsson zagrał naturalny wygląd — szczególnie w grze błyskawicznej — 36…Sf6, atakując hetmana na e8. Jak szybko pokazują maszyny, to duży błąd. Białe mają mata w 15 zaczynającego się od 37.Se7!

READ  FNE Visegrad YR2021: Wystawa: Polish Box Office Hover

Biorąc pod uwagę trudność pozycji i wysokie koszty potknięcia się w tak ostrym otoczeniu, Giri przegapił okazję. 37.Hxa4 Wręcz przeciwnie – daje to ogromną przewagę białym.

Jednak Giri zrezygnował ze swojej przewagi, a następnie zdecydowanie popełnił błąd przy 48, aby wykonać ruch.

z 48.Ha2Biały hetman jest atakowany na e2 Dalej A2 zostaje zaatakowany. Carlson podniósł luźny kawałek 48…Sxa2 A Giri zrezygnował.

Szachy błyskawiczne są zawsze trudne – tym bardziej, gdy armia silników informuje wszystkich, że popełniłeś fatalny błąd!

Anish Giri, Magnus Carlsen

Właśnie zakończyła się pełna akcji gra rundy 7! | Zdjęcie: Leonard Oates


Analiza ekspercka przeprowadzona przez IM Roberta Rissa


Aktualne statusy

Superbet Szachy Polska 2023


Wszystkie gry — Blitz

Spinki do mankietów